Натрій тіосульфат, нашатир (NH4Cl), ляпис (АgCl), поташ (К2СО3), калій перманганат

Тема. Натрій тіосульфат, нашатир (NH4Cl), ляпис (АgCl), поташ (К2СО3), калій перманганат.

Цілі : ознайомити учнів з різними видами солей, їх властивостями та значенням для людини; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, виховувати вміння співпрацювати.

Обладнання та матеріали: зразки солей, хлоридна кислота, розчин амоніаку.

Хід  заняття

І. Організаційний момент

«Допоміжне дієслово». (Учитель пропонує учням за допомогою дієслів визначити свій емоційний стан: хвилююся, надіюся, радію, очікую…)

ІІ. Актуалізація опорних знань

Хімічний диктант.

1.Запишіть формулу амоній нітрату…  .

2.Солі це речовини…  .

3.Солі нітратної кислоти називають… .

4. Формула піриту… .

5.Селітри в основному застосовуються, як… .

6.Амоніачний спосіб добування соди запропонував…   .

7.Друга назва каустичної соди…    .

8. Питну соду використовують у… .

9. Формула гідроген карбонату…

ІІІ. Повідомлення теми і мети заняття

ІV. Вивчення нового матеріалу

Повідомлення учнів.

1. Натрій тіосульфат (гіпосульфіт) Na2S2O3  5H2O  – безбарвні кристали добре розчинні у воді, застосовуються у фотографії як фіксаж, як проти хлор в шкіряній промисловості а також в аналітичній хімії.

2.  Нашатир (NH4Cl) – дрібні кристалики добре розчинні у воді,утворюється при взаємодії коцентрованого розчину амоніаку з концентрованою хлоридною кислотою. Нашатир використовують у процесі паяння для очищення поверхні паяльника., в гальванічних елементах, В текстильній промисловості,як добриво, в ветеринарії.

3. Ляпис (AgCl) – тверда суміш арґентум нітрату й калій нітрату використовується в медицині (ляпісний олівець) для припікання ранок. Арґентум нітрат у невеликих кількостях має антимікробну та в’яжучу дію. Ще стародавні лікарі виявили, що дотик до кристалів отриманою срібною сіллю призводить до появи на шкірі чорних плям, а в разі тривалого контакту – глибоких опіків. Ляпис чинить припікальну дію та застосовується здавна. Його концентровані розчини припікають живі тканини.

4. Поташ (К2СО3) – активно впливає на білковий та вуглеводневий обміни, що відбуваються в рослині. Він сприяє утворенню цукру, крохмалю, жирів, білків та інших речовин. Вуглекислий калій застосовують у скляному та миловарному виробництвах, а також як добриво.

5. Калій перманганат – це калієва сіль марганцевої кислоти, яка широко застосовується в медицині та ветеринарії, в органічному синтезі (як окислювач) і лабораторній практиці (як реактив). Темно фіолетові кристали калій перманганату добувають , сплавляючи на повітрі піролюзит з калій гідрооксидом. В лабораторії з перманганату калію добувають кисень.

Виконання лабораторного досліду: «Дим без вогню».

Обладнання: дві банки з притертими кришками, 30% розчин амоніаку у воді (нашатирний спирт), концентрована хлорид на кислота.

Кажуть: «Немає диму без вогню». Але хіміки можуть спростувати це прислів’я.

В одну з банок заздалегідь уміщуємо кілька крапель концентрованої хлоридної кислоти й закриваємо притертою кришкою, змащеною вазеліном. У другу банку вміщуємо кілька крапель 30% розчину амоніаку. Коли з’єднуємо банки , відбувається реакція, у результаті якої утворюється амоній хлорид у вигляді дрібних кристаликів. Дим і є дрібними частинками в газоподібному середовищі.

Завдання: напишіть рівняння відповідної реакції.

V. Узагальнення і систематизація знань.

1. А що ви знаєте про сполуки калію?

2. Порівняйте будову атомів Натрію і Калію , відзначте їх подібність і відмінність.

3. Що вам відомо про поширення Натрію і Калію в природі?

VІ. Підбиття підсумку заняття у вигляді рефлексії. Чого нового дізналися? Що найбільше сподобалося?

VІІ. Домашнє завдання.

1. Опрацювати теоретичний матеріал заняття.

2. Розв’язати задачу. У посудину з водою об’ємом 45 мл помістили металічний натрій масою 2,3 г . Обчисліть масову частку натрій гідрооксиду , який утворився в розчині після закінчення реакції.

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,326sec