НАСИЛЛЯ ЯК ВИД НЕПРАВИЛЬНОГО ВИХОВАННЯ

ІНТЕРАКТИВНА РОБОТА З БАТЬКАМИ

Мета: сприяти формуванню батьківської компетентності через підвищення рівня поінформованості про сучасні підходи, форми та методи виховання дітей у сім’ї.

Завдання: донести до батьків поняття «насилля», розглянути види насилля, відпрацювати реакції дитини на насилля, показати, що любов є головним методом виховання.

Вступне слово психолога (10 хв.)

Під час аналізу різних вікових періодів дитинства батькам розповідають, за якою схемою виникає насилля. Спочатку посилюється напруження, виникають невеликі інциденти, непорозуміння у стосунках, важко знайти теми для спілкування, будь-що призводить до конфлікту.

Психолог повідомляє тему, мету та завдання тренінгу.

Знайомство учасників (8 хв.)

Кожен з учасників називає своє ім’я, та П.І.Б. дитини, ступінь спорідненості з нею.

Прийняття правил (8 хв.)

Кожен з учасників називає умову, за якої йому було б комфортно працювати. Усі пропозиції записують на аркуш паперу чи дошку.

Визначення очікувань учасників (10 хв.)


Мета: визначити очікування учасників, сформувати мотивацію на роботу.

Тренер (психолог) звертається із пропозицією обдумати, чого батьки очікують від заняття. Батьки відповідають.

Вправа «Насилля — це…» (15 хв.)

Мета: пояснити учасникам поняття «насилля».

Тренер пропонує учасникам на заздалегідь підготованих аркушах паперу написати, що таке, на їхню думку, насилля. Далі треба об’єднатись із сусідом праворуч, обговорити і спільно дати визначення поняття «насилля». Після цього пара об’єднується з парою праворуч, вони знову виконують те ж завдання. Так триває, доки не залишиться 2 чи З групи, які запишуть свої напрацювання на аркуші ватману. Проводиться обговорення роботи, визначення учасників порівнюють із заздалегідь підготованим плакатом: «Насилля — це застосування прийомів різноманітного психологічного та фізичного тиску щодо іншої людини для встановлення повного або часткового контролю над нею».

Мозковий штурм «Які ви знаєте види насилля» (7 хв.)

Мета: розповісти батькам про види насилля.

— Які ви знаєте види насилля?

Усі відповіді записують на аркуші ватману або дошці. Далі відповіді обговорюють і порівнюють із заздалегідь підготованим описом видів насильства (психологічне, економічне, фізичне, сексуальне, суспільне).

Робота в групах «Що ви розумієте під певним видом насилля?» (15 хв.)

Мета: засвоїти поняття про види насилля; показати батькам, у чому полягає кожен із видів насилля.

Тренер (психолог) об’єднує батьків у п’ять груп за видами насилля: психологічне, економічне, фізичне, сексуальне, суспільне. Далі кожна з груп на аркуші паперу дає відповідь на запитання: «Як ви розумієте цей вид насилля?».

Після роботи відбувається презентація груп; напрацювання співставляються із заздалегідь підготованими написами-розшифровками видів насильства (психологічне — демонстрація розумової переваги, приниження, зверхнє ставлення, вигадування прізвиськ, ізоляція від друзів; економічне — позбавлення грошей, заборона працювати та шукати роботу, зверхнє ставлення до професійної активності, приниження професійних здібностей, талантів іншого; фізичне — завдання легких, середніх та тяжких тілесних ушкоджень; сексуальне — примус до здійснення статевих контактів без згоди партнера; суспільне — здійснення некоректних, неетичних дій, аби знеславити особу).

Вправа «Демонстрація насилля» (20 хв.)

Мета: дати зрозуміти батькам відчуття та реакції дитини на кожен із видів насилля.

Тренер звертається до когось із групи і демонструє заздалегідь підготовану конкретну ситуацію кожного з видів насилля (на один вид — одна особа, вибір довільний). Далі на ватмані (дошці), поділеному навпіл, записують відповіді осіб на запитання: «Що ви відчували, коли до вас звертались?» і «Що ви хотіли зробити, коли до вас звертались?». Після чого перечитуємо всі відповіді, звертаємо увагу, чи є щось позитивне у відчуттях, чи є бажання діяти при такому спілкуванні.

Таким чином підводимо батьків до того, що такі ж відчуття переживають і наші діти. А враховуючи вікові особливості дітей (увагу батьків ще раз звертають на особливості певного віку), вони дуже часто роблять те, що хотілося зробити вам (увагу акцентують на відповідях самих батьків, записаних на дошці). Тренер запитує батьків: «То чи не варто нам замислитися: як ми спілкуємося зі своїми дітьми?».

Обговорення за бажанням.

Вправа «Любов — найкращий засіб виховання» (15 хв.)

Мета: показати батькам, що саме любов до дітей є основою виховання. Тренер розповідає «Легенду про Нарциса», кінець якої змінено: «…в очах — щоб бачили красу, а діти у ваших, батьківських очах — тільки тюбов».

Психолог. «Німфи на березі струмочка шлакували смерть Нарциса, якого покарав 5евс за те, що він милувався лише собою не помічав нікого навкруги. І зауважили іімфи, що струмочок також зажурився. «Що тобою? — спитали мавки у струмка. — Хто ебе образив, чи, можливо, ти тужиш?». !

Струмок відповів:

— Я сумую за Нарцисом… Як гірко, ;о він більше не прийде до мене.

— О-о-о! Ти такий щасливий! Ми бачили цього чарівного юнака лише мимохідь, коли

він прямував до тебе. Ми милувалися його волоссям, граційною ходою, але лише секунди. Ми любили його, бо він схожий на нас… Але розглядати його світлий образ годинами — це щастя, яке не випало на нашу долю. Ти — найщасливіший у світі! Нарцис годинами милувався собою у твоїх водах. Ти міг досхочу насолодитися від споглядання його краси, — шепотіли захоплено лісові німфи.

— Хіба він був красивий? — спитав здивовано струмок.

— Він — незвичайний красень. Красивішого за нього ніколи не було і не буде… Невже ти цього не помітив?

— Ні, — відповів струмок. — Я не помітив його краси, бо щоразу, коли він дивився в мої води, я був зачарований побаченим — своїм відображенням у його очах… Щоразу в його очах я бачив свою красу… себе!».

Тож побажаємо собі й кожному, щоб в очах дітей ми бачили свою красу, а вони в наших — любов! Бо обов’язок без любові породжує ворожість. Відповідальність без любові породжує безкомпромісність. Справедливість без любові породжує суворість. Розум без любові породжує жорстокість. Ввічливість без любові породжує лицемірство. Порядок без любові породжує дріб’язковість. Гідність без любові породжує пиху. Володіння без любові породжує хтивість. Віра без любові породжує фанатизм. Життя без любові не має сенсу.

Вправа на завершення «Що б я хотів побажати собі та сусіду праворуч» (12 хв.)

Мета: зняття втоми, підвищення настрою.

Тренер (психолог) просить усіх підвестися і по черзі дати відповідь на запитання, кладучи руку на плече сусіду праворуч. Після того, як усі учасники висловили свої побажання, тренер звертає їхню увагу на те, що тільки бажаючи хорошого одне одному, можна досягти значного успіху.

Щасти вам у вихованні ваших дітей!

Заповнення анкети (5 хв.)

1. Інформація, яку ви отримали, була для вас новою, частково новою, відомою?

2. Теоретична інформація була для вас важлива чи неважлива?

3. Які питання вам хотілося б розглянути?

4. Які побажання у вас є до вдосконалення змісту теоретичної та практичної частини тренінгу?

5. А ще я хочу додати… (закінчіть речення).

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,574sec