Насіння, його будова. Вплив умов середовища на проростання насіння

Тема:  Насіння, його будова. Вплив умов середовища на проростання насіння.

Мета:  Ознайомити учнів з будовою та складом насіння однодольних та

дводольних рослин на прикладі насіння пшениці та квасолі;

з’ясувати умови проростання та способи поширення насіння.

 

Тип уроку:  Комбінований.

Форми та методи: Словесні, графічні, практичні, проблемно-пошукові, інтерактивні вправи.

Основні поняття і терміни: Насінина, зародок, зародковий корінець, стебельце і брунечка, ендосперм, сім’ядолі.

 

Обладнання: Сухе і набубнявіле насіння квасолі, сухі і замочені на добу зернівки пшениці, препарувальні голки, лупи, таблиці «Будова насіння однодольних та дводольних рослин, колекція «Насіння».

 

 

                              Девіз уроку:  « Якщо не висловлено протилежні думки,

                                                       немає з чого вибирати найкраще».

                                                                                      

Хід уроку

 

І. Організаційний момент.

    «Допоможе дієслово» (Учитель пропонує учням за допомогою дієслів визначити свій емоційний стан; хвилююся, сподіваюся, радію, очікую…)

 

ІІ. Актуалізація знань учнів.

(Робота з дидактичним матеріалом. Учитель пропонує учням диференційовані дидактичні матеріали для перевірки їх знань. Учні обирають форму роботи самостійно).

  • Заповнити схему «Плоди»;
  • Назвати плоди за малюнком;
  • Виконати біологічний диктант;
  • Виконати тестові завдання;
  • Розв’язати кросворд.

 

ІІІ. Мотивація.

Мабуть не один раз декому із нас доводилось очищати свій одяг від чіпких колючок різних рослин, наприклад, череди, лопуха. Ми були свідками коли пух тополі кружляв наче білий сніг. А ще  споживали дуже поживні, чудові на смак ядра горіха грецького. А чи задумувались ви що це за створіння природи? Так, мова на нашому уроці піде про насінину.

ІV. Представлення теми та очікуваних результатів.

(Тема та завдання уроку висвітлюється на моніторі комп’ютера)

Завдання уроку:

  • Вивчити будову насіння однодольних і дводольних рослин;
  • З’ясувати хімічний склад насіння;
  • Визначити умови проростання насіння;
  • Довести біологічне значення насінини;
  • Ознайомитись із способами поширення насіння та значенням пристосувань до поширення насіння.

 

V. Надання необхідної інформації.

Бесіда . – Давайте пригадаємо з чого розвивається насінина?

Насінина формується з …….  ……..  .

 

Покриви насінного              Зигота            Центральна клітина

зачатка

 

 

 

насінна шкірка                  зародок                      запасні речовини

 

Залежно від того де знаходяться поживні речовини розрізняють

Білкове насіння                           Безбілкове насіння

(поживні речовини містяться           (поживні речовини містяться

в ендоспермі )                                          в сім’ядолях )

VІ. Центральна частина уроку

     Вивчення будови насіння однодольних і дводольних рослин проводиться з використанням дослідження сухого і набухлого насіння квасолі і пшениці. Учні працюють парами заповнюючи схеми.

 

 

 

Насіння квасолі                                                   Насіння пшениці

 

 

_______        _______                               ___________  ______    _______

 

 

______  ______  ______ ______      _______  ________  _______  _______

 

Група «Дослідників» проводить дослідження на виявлення в насінні органічних і мінеральних речовин.

Хімічний склад насіння

 

Органічні речовини                  Неорганічні речовини

 

_______  _________  ________           ________   _________________

Метод  «Мікрофон».

  • Які способи поширення насіння та пристосування до поширення вам відомі? Наведіть приклади.
  • Які умови необхідні для проростання насіння?

 

Проблемне запитання.

  • Яке біологічне значення насінини?

 

VІІ. Рефлексія.

  • Що спільне, а що відмінне у будові насіння пшениці і квасолі?
  • Виконання експрес-тестів.
  • Робота із схемами, кросвордом.

 

VІІІ. Підсумок уроку. Оцінювання.

ІХ. Домашнє завдання. Опрацювати матеріал підручника. Виконати творчі завдання, тести.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Urok25 (322.0 KiB, Завантажень: 24)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

25 Насіння, його будова Вплив умов середовища на (16.4 KiB, Завантажень: 33)

завантаження...
WordPress: 22.81MB | MySQL:26 | 0,310sec