Народні пісня і танець у творчості композиторів

УРОК 14

Тема. Народні пісня і танець у творчості композиторів

Мета:

  • зосередити увагу учнів на народних обрядах колядування і щедрування та важливі ролі музики в них;
  • закріпити знання учнів про народні обрядові пісні, зокрема колядки і щедрівки, та ознайомити з професійною музикою, створеною на їх основі М.Леонтовичем;
  • формувати вміння емоційно, виразно і творчо виконувати обрядові пісні. розвивати інтерес до народної творчості;
  • виховувати естетичний смак учнів.

    Обладнання: музичний інструмент, мультимедійні засоби, металофон, дзвіночки.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Музичне привітання:

2. Повідомлення теми і мети уроку:

Наближаються новорічні свята… У всіх радісний настрій, всі готуються до приходу чогось нового і гарного. Я думаю, що не помилюся, якщо скажу, що для більшості українців Новий рік та Різдво – це найулюбленіші свята. Наша українська календарно-обрядова тематика досить багата на народні традиції, звичаї, які супроводжували і супроводжують календарний рік. І саме на сьогоднішньому уроці ми з вами поведемо мову на тему: «Народні пісня і танець у творчості композиторів», а це – колядки, щедрівки та новорічні пісні. У них оспівується прихід Нового року, Різдво Ісуса Христа і висловлюються побажання на новий щедрий врожай і достаток.

ІІ. Актуалізація опорних знань .

Для розспівки і проведення музично-ритмічних вправ ми використаємо українські народні поспівки для дітей .( додаток до уроку№14).

Діти разом з вчителем співають поспівки «Диби-диби», «Гопа . гопа , гопа чуки»,«Гоп, гоп, чу-ту-ту» і проплескують ритм і метр проспіваних поспівок.

Творче завдання : дітям групами проплескати ритм і метр цих поспівок

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.


Саме після засвоєння цієї теми ви будете краще знати традиції нашого та інших народів і що є найголовніше – зможете самі приймати участь в Різдвяних та новорічних гуляннях.

Зимові календарно-обрядові традиції багаті не тільки театральним дійством, але й ще наповнені вокально-музичним супроводом. Вони побутували і побутують не тільки на Україні, а й в інших країнах світу, наприклад:

– святкування Різдва в сучасній Франції розтягується на цілий місяць. Починаючи з 6 грудня, в день святого Миколая, воно підходить до кінця тільки 6 січня – в день Короля (або день Епіфанії). Цей період є найбільш радісним і приємним як для дорослих, так і для дітей. Торгові вулиці яскраво ілюміновані, святкові ялинки у величезних кількостях стоять не тільки в квартирах і на вулицях, але і в під’їздах будинків. Натовп гарячково хапає все, що згодиться в подарунок, особливо дітям, які чекають на прихід Père Noёl. Невід’ємна традиція святкування Різдва – це «різдвяні ясла», які зображують сцену народження Христа. Встановлюють їх у церквах і в приватних будинках. Традиція ця – загальноєвропейська, супроводжується колядками, пісне співами.

Китай. У цей час християнські діти прикрашають дерева кольоровими орнаментами. Ці орнаменти зроблені з паперу у вигляді квітів, ліхтариків. Також вішають шкарпетки, сподіваючись, що Дідусь-Різдво наповнить їх подарунками. Китайські ялинки називають “деревами світла”, а Санта Клауса – Дун Че Лао Рен, що означає “Дідусь-Різдво”. Китайці не християни називають цю пору року весняним фестивалем, який святкується дуже пишно. Діти в центрі святкувань: вони отримують новий одяг, іграшки, дивляться вистави та їдять смачні страви.

США. Різдво у США – це суміш різноманітних культур. Ніде це так не проявляється, як у святкуванні Різдва, яке складається з багатьох різних елементів – колядок з Англії та Австралії, різдвяного дерева з Німеччини, Санти з Європи і парадів з Латинської Америки. І схоже на те, що кожна родина має свої власні унікальні традиції. Під час Різдва вся Америка мерехтить вогнями, а звідусіль линуть колядки. Тут ходять колядники. А діти пишуть листи до Санти.

Україна. У нас на Україні з давніх-давен надзвичайно гарно святкували Різдво Христове. Наш народ прославляв народження Ісуса Христа колядками, віншуваннями, вертепними дійствами, різдвяними іграми, із використанням різдвяних атрибутів. Тож зараз ми з вами заспіваєм колядку , яку ви знаєте .

Виконується колядка «Добрий вечір тобі пане господарю» , по групах використовуючи різдвяні атрибути.

1. Народна музика у творчості композиторів.

Найпоширенішим способом використання народної музики в авторській є обробка мелодій пісень і танців, які збагачують не тільки мистецтво рідного краю, а й світову культуру загалом.

Обробка – це видозмінення музичного твору шляхом використання різноманітних засобів музичної виразності.

Крім простих вокально-хорових обробок поширений ще один спосіб використання народної музики у творчості композиторів – створення варіацій на тему пісень чи танців. Варіації
(з латинської – зміна, різноманітність) – музичний твір, у якому основна мелодія звучить кілька разів, набуваючи різноманітних змін: мелодичних, ритмічних, ладових, гармонічних тощо.

2. Тематика обрядово-календарних пісень

Найвідоміші композитори досить часто для написання своїх творів використовували тематику обрядово-календарних пісень. Вони брали за основу мелодику веснянок, колядок і щедрівок і створювали нову інструментальну музику, яка за допомогою різних виражальних засобів набувала більш складної форми і призначалася вже для концертного виконання. Наприклад, український композитор Микола Леонтович використав українську народну пісню «Щедрик»

3. Слухання:

1. Пісня «Щедрик» в обр. М.Леонтовича;

2. Ассія Ахат парафраз на тему М.Леонтовича з альбому «Homo Novus»

Аналіз прослуханих творів

– Який настрій ви відчули у цих творах?

– Чи почули ви у творах знайомі мелодії? Які саме?

Давайте закріпимо з вами вивчення колядки «Добрий вечір тобі пане господарю». Я пропоную вам побути в ролі колядників і відтворити частинку обряду Вертепу, а саме виконання колядки.

ІV. Підсумки уроку

Давні традиції колядування, що дійшли і до наших часів, виникли ще до прийняття християнства. У ті часи Новий рік відзначали весною, тому у старовинних текстах колядок часто звучать весняні мотиви: «…сію, сію, посіваю», «…прилетіла ластівочка» тощо. Отже не забудьте привітати близьких вам людей зі святами і подарувати їм подарунки! Бажаю вам веселого Різдва і щасливого Нового Року!

V. Домашнє завдання. Поцікавитись про звичаї різдвяних свят у вашій сім’ї. Разом із рідними виконувати святкові пісні.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Додатки до уроку 14 (60.0 KiB, Завантажень: 5)

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,326sec