Наркоманія — крок у безодню

Тема: Наркоманія — крок у безодню.

Мета: сформувати в учнів негативне ставлення до наркоманії, переконати підлітків, що наркоманія — страшна хвороба, а не веселе проведення часу; пропагувати здоровий спосіб життя; виховувати в учнів дбайливе ставлення до власного здоров’я.

Обладнання: пам’ятка для учнів «Скажи наркотикам — ні!».

 

Хід заняття

Психолог.

У людства є «зовнішні» вороги: війни, епідемії, стихійні лиха. Ці вороги забирають життя сотень тисяч людей. Але є вороги набагато страшніші — «внутрішні». Це так звані пороки суспільства: куріння і пияцтво, наркоманія, розпуста. Від цих ворогів щорічно гине набагато більше людей.

 

Виступ учнів-читців.

1-й учень. Далеко в минуле з історії людства пішли епідемії віспи, чуми… Але на початку XXI століття «біла смерть» — наркоманія — забирає життя мільйонів людей.

2-й
учень. Наркоманія— це хворобливе ваблення до вживання шкідливих і небезпечних речовин, що паралізують центральну нервову систему, викликають тимчасове притуплення відчуттів свідомості. У перекладі з грецької «нарке» означає заціпеніння, а «манія» — безумство, божевілля.

3-й
учень. Перші наркотики були рослинного походження і застосовувалися в релігійних ритуалах, при лікуванні важких захворювань. Опіум одержували із зелених стебел маку, гашиш і марихуану — з квіток конопель, кокаїн — з листя коки.

4-й учень. Але коли людина перевищувала дозволений для вживання обсяг ліків, вони перетворювалися на страшне зілля, здатне повністю знищити особистість цієї людини, перетворити її життя на жалюгідне і жахливе існування.

5-й учень. З розвитком хімії стали з’являтися замінники рослинних наркотиків. Так, наприклад, морфін вперше був одержаний у XIX столітті німецькими хіміками. Вони вважали його хорошим снодійним, замінником опіуму, але як виявилося пізніше, морфін викликає ще більшу залежність, ніж опіум.

6-й учень. Пізніше подібна історія повторилася з героїном. Спочатку він рекламувався як порошок від кашлю. І лише потім відкрилися його справжні властивості. Тепер він вилучений з медичного вживання і його виробництво та розповсюдження переслідуються законом в багатьох країнах світу.

7-й учень. У наш час створено неозору кількість новітніх препаратів, що впливають на нервову систему і формують наркотичну залежність. Схоже, що історія наркотиків і наркоманії так нічому людей і не навчила.

8-й учень

Вот он тащился, чуть не умирая,

Через минуту ж — где достал, бог весть!

-О радости искусственного рая

Мир может на лице его прочесть!

 

Психолог.

Наркоманія — лихо нашого часу. Наркомани не доживають навіть до середнього віку. Вживання наркотиків скорочує життя в 2—2,5 рази, тобто на 30—40 років!

Засудити1 себе до смерті і загинути втому віці, який не випадково називають квітучим! Власними руками рознести вщент свій організм! Чи можна уявити що-небудь більш нерозумне?

В світі близько мільярда наркоманів. Кожен шостий житель Землі — наркоман!

Виступ учнів-читців.

8-й учень. Наркоманія— хвороба особлива, в ній багато чого незрозумілого. Чому, наприклад, вона підстерігає переважно молодь? Чому в однієї молодої людини не виникає пристрасті до вживання наркотиків, а інша вбачає у цьому зіллі хіба що не сенс свого життя?

7-й учень. Причин багато. Та все-таки, головний винуватець трагедії — сам наркоман. Тому треба не замовчувати проблем наркоманії, а говорити про страхітливі наслідки цієї страшної біди.

Більшість підлітків знає, що вживання наркотиків шкідливе для організму, призводить навіть до смерті. Чому ж вони
їх вживають? Можливо, підлітки стають жертвами негідників, які їх штовхають до цього, роблять залежними від
наркотиків?        

6-й учень. За статистичними даними, найчастіше прилучання підлітків до наркотиків відбувається в колі друзів, в атмосфері дружнього спілкування. Марихуану і деякі інші наркотики їм нерідко пропонують спробувати на вечірках, коли незручно відмовитись: підліток не хоче показати себе , людиною неосвіченою і «занадто правильною». Багато підлітків готові, в буквальному розумінні, ризикувати власним життям заради ствердження у колективі однолітків. Така потреба в громадському схваленні відіграє в більшості випадків основну роль у залученні юні до вживання алкоголю та наркотиків.

Можна навести величезну кількість назв наркотичних засобів, але результат їх дії — один. Наркомани, які звикли збуджувати себе зіллям, стають соціально небезпечними, йдуть на все, щоб придбати необхідний для. них препарат. Злодійство, проституція, вбивство — будь-які засоби для них прийнятні. Мало хто з наркоманів доживає до зрілого віку.

Токсикоманія— різновид наркоманії. Теж не радість. Токсикоман вживає наркотичні речовини у вигляді отруйної пари, яку довго вдихають. Ці отруйні пари називають летючими наркотично діючими речовинами (ЛНДР).

Зазвичай токсикомани вдихають пари бензину, ацетону, ефіру, різні аерозолі, а також шевські креми, клей «Момент» і тому подібні промислові товари. Здавалося б, ці речовини не мають нічого спільного ані з ліками, ані з продуктами харчування. Проте шкода від токсичних речовин не менша: вони викликають зміни у мозковій діяльності, руйнують психіку людини. Такі незвичайні і спочатку приємні галюцинації згодом призводять до божевілля.

 

Виступ учня-читця.

7-й учень. Останнім часом зростає кількість медикаментів, непомірне вживання яких може призвести до наркоманії. Це так звані психотропні препарати. їхній вплив на організм аналогічний наркотикам, але має свої особливості. Отже, до психотропних препаратів належать перелічені нижче.

Нейролетики — їх приймають при психічних розладах.

Транквілізатори — понижують патологічний страх, напругу.

Антидепресанти — призначають для зняття депресивного стану, а також як психостимулятори.

Деякі лікарські препарати можуть викликати наркоманію і токсикоманію. До таких препаратів відносять снодіючі. Вживати часто ці препарати неможна, адже у людини може виникнути залежність.

Слово вчителя.

Наркомани нерідко користуються лікарськими наркотичними засобами, які застосовуються в медицині. Але найбільш популярні у них рослинні наркотики сильної токсичної дії. Перш за все це препарати, що одержують із конопель канабис. У різних регіонах їх називають по-різному:
анаша в Середній Азії, харас в Індії, гашиш на Близькому Сході, марихуана в Америці.

Лікарі описують, що дія прийому препаратів із коноплі настає через 10—15 хвилин. Дія гашишу починається з відчуття голоду, спраги. Потім з’являються відчуття теплоти, легкості, бажання сміятись. Саме стан ейфорії приваблює тих, хто вживає наркотики. Проте ця насолода ефемерна. Через деякий час наркоман вживає наркотик не заради відчуття «гармонії», а щоб втамувати жахливі болі, які у простій мові називаються «ломкою». Що ж відчуває наркоман під час «ломки»? Жахливі судоми у м’язах, нестерпний головний біль, нудоту, спрагу. Це далеко,не всі «привабності» життя наркомана.

 

 

 

Виступ учня-читця.

8-й
учень. Однією із найдавніших наркомати є кокаїнова. У кокаїністів досить часто буває галюцинація — переоцінення власних можливостей, їх стан супроводжує апатія, відсутність апетиту, фізичне виснаження, безсоння.

Популярні також наркотики з масляничного (опіумного) маку: опіум, морфін, кодеїн, матадон.

 

Психолог.

У чому сила, привабливість, «краса» наркотиків? У тому, що вони приносять задоволення. Тобто — викликають збуджений емоційний стан, що імітує радість і навіть щастя, підсилюють статеве ваблення, створюють відчуття повноти буття, що супроводжується фантастичними образами (галюцинаціями). На якийсь час зникає тривога, з’являється відчуття повної безпеки і можливості робити що завгодно, аж до самогубства і вбивства. Для людини, яка перебуває у наркотичному стані, немає обмежувань. Але триває все це недовго. Потім наступає депресія, виникають страхи, галюцинаторні образи набувають загрозливого і навіть жахливого вигляду, в усьому тілі і в голові біль… І щоб втамувати цей біль і позбутись привидів, треба знову вколотися… І так без кінця, Вірніше — до кінця,, до повного саморуйнування і загибелі.

Отже, спочатку, після прийому наркотику,— сила, бадьорість, веселість, а потім — розбитість, спустошеність, сильний головний біль.

Наркоман проходить дві стадії своєї хвороби — наркотичної залежності. На першій стадії його організм активно бореться з наркотичною агресією, захищається всіма засобами. Ферменти, деякі елементи крові і лімфи («пожежні» й «санітари» організму) нейтралізують отруту: виводять її за допомогою нирок, печінки, легенів. Боротьба з наркотичними отрутами проявляється як серйозне нездужання: безперервно ллються сльози і, нудить, з’являються блювота, розлад шлунку, головний біль. Людина в такому стані часто агресивна. Рятівною виявляється нова порція отрути. Звичайно, це помилковий, тимчасовий порятунок, що веде до посилювання хвороби.

На другій стадії вже щосили йде накопичення в організмі наркотичної отрути у всіх органах і тканинах. Вона входить до складу крові наркомана, дезорганізуючи обмін речовин. Починається пряме і стрімке руйнування організму, яке супроводжується нестерпними стражданнями, а припинити їх можна лише введенням нових порцій наркотиків. Відтепер блаженство для наркомана — це відсутність жахливих болів. Тут вже не до «кайфу» — аби не корчило.

 

Виступ учнів-читців.

1-й учень. У всіх наркотиків одна підступна властивість: організм швидко звикає до цих речовин і починає вимагати нових, більших доз.

2-й учень. От як описують муки наркомана: «Висока людина кидалася по ліжку в лікарняній палаті із заґратованими вікнами. Його тіло билося і корчилося в конвульсіях, покривалося крупними краплями поту. Час від часу починалися болісні судоми. Хворий плакав, лаявся, благав, загрожував, несамовито кричав: «Врятуйте! Благаю! Лікарю, укол! Будьте прокляті! Черв’яки білі, черв’яки гризуть мене, убийте черв’яків!».

3-й
учень. Так буває з кожним із них, якщо немає нової дози. Природа мстить людині, мстить смертю. За нову дозу наркоман переступить через все: крастиме, калічитиме, грабуватиме і навіть вдасться до вбивства.

4-й учень. Ось інші описи «ломки» нещасних: «Біль нелюдський. Ніби всередину забралася ціла зграя садистів, одні сплющують тобі кістки, інші вивертають суглоби, треті усюди вбивають цвяхи. Кишки рвуться на частини, ти натурально божеволієш. Все з мене тече — з очей, з носа, розлад шлунку замучив, від туалету далі ніж на два кроки краще не відходити. Рве однією жовчю.

Якби перша доза наркотиків викликала такий йтан, жодного наркомана не було б.

5-й учень. «Я
не знав, що вже до вечора почнуться муки. Такі, що наступного дня буду близький до божевілля. Спав на горищах, у під’їздах, біля теплих радіаторів. Заснути ніяк не міг. І не тільки через холод. Постійно хотілося дурману. Мучило безсоння. Мучила якась звіряча злоба. З’явилося навіть бажання вбити когось. Страшенно страждав від галюцинацій, від болю в усьому тілі. То відчував, що все горить, то тремтів від холоду. Корчився, дерев’яніли м’язи. Був, як у тумані
проте усвідомлював, що це передсмертні судоми».

 

Психолог.

Є і більш вражаючі, справді страшні описи ломки. І у всіх один рефрен — «божеволієш». На жаль, це не метафора. У людини дійсно відбувається серйозне пошкодження психіки, вона перестає розуміти, де реальність, а де кошмари. Виникає стан, який називають неосудністю. У цьому стані наркомани часто здійснюють безглузді і просто дикі вчинки: охоплені манією руйнування, вони б’ють посуд, ламають меблі; галюцинуючи, приймають оточуючих за бісів або лиходіїв, які хочуть їх убити, і тому кидаються на них з ножем… Часто відбуваються і суїцидальні психози, які призводять людину до самогубства…

На другій стадії наркотичної хвороби відбуваються важкі ураження печінки й інших внутрішніх органів, розумова і етична деградація особи. Все значуще вжитті втрачено: рідний дім, сім’я, діти, робота, радість життя, мрії , і прагнення. Життя минуло, його не повернути, попереду безвихідь, нові муки і смерть. І саме тому найжахливіше усвідомлювати, що переважна більшість наркоманів — це юнаки та дівчата 16—20 років.

Закономірно перетворення наркоманів на бомжів або на злочинців. Лише подумати: глумлячись над собою, шукаючи смерті, знищуючи власне майбутнє, молодь ціною свого здоров’я приносить величезні прибутки наркодільцям!

Леонардо да Вінчі писав: «Хто не цінує життя, той не заслуговує на нього». Резон в цих словах, звичайно, є, але і жорстокість також. Адже наркоман не здобуває із землі або з повітря свою отруту, йому поставляють її, цілі армії негідників працюють на те, щоб вербувати все нових і нових рекрутів смерті. Тому слова великого італійця треба віднести в першу чергу до тих, хто торгує наркотиками і, отже, не цінує людське життя. Це вони, саме вони не заслужили на життя — торговці смертю.

Наркомани зі стажем — важко і невиліковно хворі люди, зі «зрушеним мозком», з ураженням усіх життєво важливих органів — нирок, печінки, серця, легенів, судин тощо., Діти наркоманів, як правило, нежиттєздатні, вік їхній недовгий. Так наркоман сам припиняє на собі свій рід, вироджується ціла спадкова лінія.

Швидке розповсюдження в нашій країні з підліткового і юнацького віку куріння, пияцтва, токсикоманії і наркомани — це важкий удар по здоров’ю суспільства, це руйнування генофонду нашого народу.    

Але уявіть, що ті, хто торгує наркотиками – це біси, які набули людського образу. Вони вводять людей в спокусу, позбавляють їх волі і розуму, щоб потім забрати їх душі і життя… Яке ж це безумство — піддатися їм!

 

Виступ учнів-читців.

6-й учень. Чому ж наркоманія розповсюджується, якщо вона несе такі страждання? Чому люди стають наркоманами? У своїх анкетах старшокласники причинами наркоманії називають наступні чинники:

Проблеми в родині, стреси — 40 відсотків;

Цікавість — 29 відсотків;

Наслідування інших — 21 відсоток;

Спілкування з друзями-наркоманами — 30 відсотків.

7-й учень. Від наркотичного передозування загинули зірки рок-музики: Джиммі Хендрікс, Джанет Джоплін, Кейт Мун, лідер групи «Нірвана» Курт Кобейн, король рок-н-ролу 70-х Елвіс Преслі. Цей сумний перелік можна продовжити. Хіба не жахливо, що молоді, талановиті, відомі особи, творчістю яких захоплювався весь світ, померли через власну безглузду недбалість?-

Ось випадок смерті від передозування наркотиками.

В тяжкому стані з сильною внутрішньою кровотечею у одну з лікарень поступив хворий 1971
року народження без роду-племені. В реанімаційному відділенні його буквально витягнули із того Світу, використавши всю донорську кров, що була в наявності, примінивши дорогі медикаменти, всі медичні знання і досвід. Хворий почав одужувати, і знову — кровотеча. Довелося його оперувати. Знову життя хлопця було врятовано. Його перевели в загальну палату. Все говорило про одужування, і раптом хлопець помер. Коли зазирнули під подушку померлого, то знайшли шприц із наркотичною речовиною. Це і була розгадка цієї історії.

 

Психолог.

Сьогодні наркоманія заполонила всі шари нашого суспільства. Навіть слова з мови наркоманів увійшли до молодіжного сленгу. Напевно, вам знайомі фрази «я тащуся», «мене приколює», «я стирчу», «мене ламає зробити це». Між іншим, таке розповсюдження жаргону наркоманів свідчить про перемогу в суспільстві їхньої ідеології. Іще років двадцять тому слово «наркоман» викликало у людей відразу, страх. Хіба спало б комусь на думку жартувати на цю тему? А нині навіть у деяких відомих гумористичних програмах звучать анекдоти і навіть жартівливі монологи, герої яких наркомани. Тема наркоманії стала розвагою. Цікаво, чи здатні жартівники освітити з цього боку, наприклад, тему СНІДу? Гадаю, що ніхто з них не наважиться, а втім СНІД — закономірний наслідок вживання наркотиків.

За статистикою 80 відсотків наркоманів уражаються вірусом імунодефіциту, користуючись одним шприцом на всіх, зливаючи зілля в один посуд. Англійський вчений Джон Стіл вважає, якщо не запобігти поширенню СНІДу, епідемія цієї хвороби в найближчі 20—ЗО років може знищити половину населення земної кулі. Через 3—5 років СНІД стане однією з головних причин смерті людей у віці від 20 до 29 років.

 

В тебе прокиснет кровь твоих отцов и дедов,

Стать сильным, как они, тебе не суждено.

На жизнь, ее скорбей и счастья не изведав,

Ты будешь, как больной, смотреть через окно.

И кожа ссохнется, и мышцы ослабеют,

И скука вьется в плоть, желание губя,

И в черепе твоем мечты окостенеют

И ужас из зеркал посмотрит на тебя.

 

Запитайте себе, чи хочете ви відповідати цьому портрету?

В усьому світі наркоманія переслідується законом — це суворе покарання для тих, хто виготовляє наркотики, хто їх реалізує і вживає.

 

Виступ учнів-читців.

1-й учень. 80 відсотків підлітків, які починали підробляти кур’єрами у наркоділків, вже через рік перетворюються на закінчених наркоманів.

2-й учень. Збагачення одних за рахунок здоров’я інших. Продавці наркотиків з’являються на дискотеках, в барах, в студентських гуртожитках, по можливості відвідують і школи.

3-й учень. У затишному куточку пропонують пакетик з білим порошком, обіцяючи «справжній, небувалий кайф за невелику платню. Головне, щоб ти узяв, щоб спробував… а тоді ти сам вже прийдеш до нього і віддаси все, що у тебе є: гроші, здоров’я, гідність, життя…

4-й учень. Тож не попадись до цих «павуків». Одержавши з тебе все, що можна, вони зникнуть, залишивши тебе на краю загибелі…

5-й учень. Законом передбачено покарання за виготовлення, збут, зберігання наркотиків. Але, як правило, дрібні торговці сировиною відбуваються штрафами, солідніші ділки сідають за грати. Проте, ані штрафи, ані роки ув’язнення, на жаль, не є відповідною платнею за сотні скалічених доль. Адже відомо, що здоров’я та життя купити неможливо.


6-й учень. На запитання: «Як ви ставитеся до тих, хто вживає наркотики?» старшокласники відповіли так: з відразою, ненавистю — 56 відсотків; з жалем, співчуттям — 49 відсотків; із повною байдужістю —21 відсоток.

Але ніхто із опитаних школярів не виказав бажання допомогти наркоману, ніхто не хотів би вчитися з ним в одному класі, жити під одним дахом.

7-й учень. З наркобізнесом бореться міжнародна правоохоронна служба — «Інтерпол». Але поки люди добровільно платитимуть за наркотики, цигарки, алкоголь — смертельний бізнес процвітатиме.

 

Психолог.

Давайте разом поміркуємо, як запобігти поширенню цього зла.

 

Бесіда.

Чи можна виправдати людину, яка погодилась продавати наркотики, щоб допомогти власній родині, яка перебуває у злиднях?

У чому полягає небезпека наркотиків для окремої людини і суспільства загалом?

Що потрібно зробити, щоб наркоманія зникла?

 

Заключне слово психолога.

Хай кількість хворих на наркоманію не збільшиться ні на одну людину! Ваше здоров’я — це здоров’я вашої майбутньої родини, вашого роду. Не знищіть своє родинне дерево. Пам’ятайте: наркотики — загибель, мученицька смерть! і якщо раптом виникне спокуса спробувати їх — пригадай сьогоднішню нашу годину спілкування…

 

Пам’ятка «Скажи наркотикам«ні!»

Після години спілкування психолог роздає учням пам’ятки.

1. Не пробуй наркотики з цікавості або «за компанію»!

Більшість їх викликає звикання вже з першої дози.

 1. Ніколи не піддавайся на підбивання на кшталт: «Несила
  спробувати? Хіба ти дитина?».
 2. Пам’ятай про те, що будь-які наркотики коштують дорога і, роздаючи перші безкоштовні або дуже дешеві порції, їхні розповсюджувачі чіпляють на гачок нові жертви.
 3. Якщо ти проводиш час у незнайомій компанії, то можеш
  випадково привернути увагу тих, хто заробляючи собі
  на «дозу», залучає до наркотиків новачків. Стережись, цих людей!
 4. Якщо знайомі на твоє наполегливе відмовляння від наркотиків ображаються: «Ти що не з нами?» — задумайся, чи варто продовжувати знайомство з людьми, які підштовхують тебе до наркотичної прірви.
 5. Якщо тобі стали відомі випадки вживання твоїми знайомими наркотиків, обов’язково повідом про це дорослих.
  Таким чином ти станеш на перешкоді злочину!

  7.    Якщо ти став свідком, як підозріла незнайома людина
  пропонує у школі якусь речовину твоїм однокласникам,

  обов’язково повідом про це класного керівника чи директора. Таким чином ти станеш на перешкоді злочину!

  8.    Пам’ятай, запорука твого майбутнього — твоя розважливість і дбайливе ставлення до власного здоров’я!

завантаження...
WordPress: 22.99MB | MySQL:26 | 0,503sec