Написання складних прикметників разом і через дефіс

Тема. Написання складних прикметників разом і через дефіс

Мета: пояснити учням правила написання складних прикметників разом та через дефіс, позначити орфограму ,,Написання складних прикметників разом та через дефіс, обґрунтовувати вибір написання відповідним орфографічним правилам; розвивати мислення, память

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

 Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
Перевірка домашньої вправи.
Сформулюйте правила написання однієї і двох букв н у прикметниках.

Словниковий диктант.
Осінній, нічний, річний, кінний, бляшаний, скляний, пташиний, несказанний, незрівнянний, чаїний, неоціненний, олов’яний.

 

Повідомлення теми, мети, завдань уроку; мотивація навчальної діяльності учнів.
Бесіда з учнями.
-Які слова називаються складними?
-Яким способом утворюються складні слова?
-Як пишуться складні прикметники?

Засвоєння навчального матеріалу. Виконання системи завдань.

Опрацювання теоретичного матеріалу підручника.

Складання таблиці ,,Написання складних прикметників разом і через дефіс.”

Лінгвістичне завдання.
Розгляньте записані на дошці складні прикметники.
Мовно-літературний, інженерно-технічний, хіміко-технологічний..
Чи можна поставити між частинами цих прикметників сполучник і?
Висновок: складні прикметники, які не залежать одне від одного і між якими можна поставити сполучник і,  пишуться через дефіс.

Розгляньте
записані на дошці складні прикметники.
Темно-коричневий, біло-рожевий, світло-зелений, ніжно-бузковий.

Що означають ці прикметники?
Висновок: складні прикметники, що означають відтінки кольорів, пишуться через дефіс.

 

Розподільний диктант.

Запишіть прикметники у дві колонки: у першу – ті, що пишуться разом; у другу – ті, що пишуться через дефіс.
Верхньодніпровський, білопільський, івано-франківський, землеробський, п’ятизначний, жовто-коричневий, кисло-солодкий, жовтогарячий, всебічний, білясто-зеленувата, фізико-математична, життєдайний, тихий-тихенький.

 

Пояснювальний диктант.

Запишіть складні прикметники разом чи через дефіс, знявши риску.
Водно/спиртовий, західно/український, далеко/східний, чотири/поверховий, мілко/водний, українсько/російський, історико/краєзнавчий, гірко/солоний, далекий/предалекий, дрібно/товарний, морально/психологічний, дво/річний, бузково/рожевий, військово/повітряний, кисло/солодкий, південно/східний, електронно/обчислювальний, широко/відомий, глухо/німий, жовтаво/червоний, важко/хворий, машино/будівний, багато/разовий, народно/поетичний, сільсько/господарський, північно/морський, легко/атлетичний.

Робота біля дошки.
Перепишіть, знімаючи риски. Складні прикметники підкресліть. Поясніть вживання розділових знаків.
Синьо/ока весна – сині очі розквітлих фіалок! Біло/зуба метелиця – чиста холодна краса..(Є. Гуцало). Медузу підважив рукою. Каламутно/прозора, важка. Пустив. Хай пливе за водою(М.Доленго). Народе мій рідний! Твій стяг заповітний, він жовто/блакитний..(Л.Барабаш). Калинонько ясна, гіркотно/спіла! Піснями ти квітуєш із віків.(В.Коломієць)

Підсумок уроку. Рефлексія.
Доберіть прикметникові епітети до поданих іменників.
Берізка, дорога, небо, розмова, усмішка, зустріч, побажання, весна, вальс, печаль, крик, діброва, робота.

 

Домашнє  завдання.
Написати твір-мініатюру ,,Осінні кольори”

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,681sec