Найважливіші класи неорганічних сполук( повторення основних питань курсу хімії основної школи)

Тема: Найважливіші класи неорганічних сполук( повторення основних питань курсу хімії основної школи).

Мета: Узагальнити та систематизувати знання учнів про класифікацію, номенклатуру та властивості оксидів, кислот, основ, солей. Формувати вміння розв’язувати розрахункові задачі. Розвивати вміння порівнювати, аналізувати, використовувати теоретичні знання в певних ситуаціях. Виховувати вміння висловлювати свої судження.

Тип уроку: Узагальнення і систематизація знань

 Хід уроку

  1. Організаційне питання.

Вчитель: Учні, я хочу запропонувати вам повернутися в країну Неорганію і пригадати її мешканців, їх спосіб життя. В ній проживає понад 100 тисяч мешканців, які співпрацюють один з одним, хоча і мають особливості. На шляху вам зустрінуться густі ліси, бурхливі ріки, високі гори. Наша подорож буде важкою, тому треба використовувати свою спритність, кмітливість, розумові компетенції, знання, здобуті на попередніх уроках. На привалах нам необхідно буде обговорити важливі питання, що стосуються застосування речовин, їх дії на організм людини. Ця подорож принесе вам задоволення , а також певну кількість трофеїв, які ви одержите за правильні відповіді. Тож, я бажаю успіхів вам!

 

  1. 2.     Актуалізація опорних знань.

З метою закріплення і самоперевірки знань, проведемо цифровий диктант. Кожне речення я починаю зі слів «Я стверджую, що …». Якщо твердження правильне, ви ставите «1». Якщо ні – то «0». Отже, я стверджую, що:

– кислоти, це складні речовини, що складаються з томів двох елементів, один з яких Оксиген.

– оксиди поділяються на основні та кислотні.

– Na2SO4 – це натрій сульфат.

– реакція нейтралізації – це реакція між двом складними речовинами, внаслідок якої утворюється одна складніша речовина.

– солі поділяються на оксигеновмісні та безоксигенові.

– лакмус змінює свій колір в основах на синій.

– усі луги розкладаються при нагріванні.

– до складу лугів входить гідроксогрупа ОН.

– солі, складні речовини, що складаються з атомів металу та кислотного залишку.

– карбонати – це солі сульфатної кислоти.

– кількість гідроксогрупа в основах залежить від валентності металу.

– солі сульфатної кислоти називаються силікати.

– вода – це найпоширеніша сіль на землі

Отже, рюкзаки вже наповнені і ми вирушаємо в подорож.

  1. Узагальнення і систематизація знань

Ми з вами пройшли багато дорогами хімії. А тепер давайте зупинимося і озирнемося. У всьому, з чим ми зустрілися є порядок, система. Речовини ми поділили:

 

 

Основи

Речовини

Складні речовини привели нас до першої країни – Оксиди. З радістю нас зустріла дивовижна речовина, яка лікує і руйнує.

Виходить вода: я найзагадковіша речовина. Як говориться в пісні « … бо без води і ні туди, і ні сюди».

Недаремно Антуан де Сент-Екзюпері  казав: «Тобою насолоджуються, не відаючи, що  ти таке. Не можна сказати, що ти необхідна для життя, ти – саме життя».

Я запрошую вас  до країни Оксидів. Вхід сюди завжди вільний, але вийти з неї ви зможете , коли виконаєте завдання:

Гра! Складіть формули всіх можливих оксидів, комбінуючи наведені складові частини по горизонталі і вертикалі за умови, що оксидотвірні складові частини повинні стояти поряд.

 

Mg

 

Cu           O            C

 

K2            O           Fe           O2              Al2

 

Si                O2               Zn                 O              Al2                     O3             Li

 

K2O          Ba                 O              Ag2              O                   S             O       O2

 

2.Визначити для кожного оксиду його властивості. Сума правильних відповідей дорівнює половині відносної молекулярної маси Н3РО4.

3.Визначте речовини А,В,С, які беруть участь в процесах, що супроводжують горіння відомого вам палива:

А + О2= В                                                                 А=С

2А + О2 = 2С                                                            В=СО2

2С + О2 = 2В                                                            C = CO

А + В =2С

 

Ви чудово справились із завданнями. Але, щоб йти далі, хочу вам сказати, що без мене було б мешканців інших держав: оксиди металів і неметалів, реагуючи зі мною, утворюють нові класи неорганічних сполук – кислоти і основи.

Вчитель: Залишаючи прекрасний сад Оксидів, ми подорожуємо у країну кислот.

 

Виконання завдань

1. З якими речовинами реагуватиме H2SO4?

H2SO4 + Zn     ;             H2SO4 + Au     ;              H2SO4 + Na OH       ;

H2SO4+ CO2          ;            H2SO4+ Al2O3       ;      H2SO4 + Al(OH)3       ;

2. Розв’яжіть задачу.

130 г                            x

2 NaOH+…        Na2SO4+2H2O

3. Яка кислота входить до складу шлункового соку людини?

4. Гра «Третій лишній»

  HBr           H2SiO3         CuSO4

Al2O3              H3PO4           HNO3

                                          H2CO3        H2SO4         HCl

5.Шарада

 

Мы первым словом назовём кота.

Вторым измерим толщу вод.

Союз, как третий подойдёт,

А целым станет …(кислота)

6. Гра «Хто швидше»

– Тип реакції кислот з металами

– Найлегший газ

– Кислота, що входить до складу «царської горілки»

– Сильна кислота

– Кислота, що входить до електроліту, яким заряджають акумулятори.

Продовжимо нашу подорож. Ми потрапили до країни Основи.

Виконання завдань

  1. Розподіліть за класами речовини:Al(OH)3, MgO, Fe2O3, CuSO4, H2O,  H2CO3, Mg(OH)2, Ca(OH)2, SO3,  H3PO4.

Назвіть їх за систематичною номенклатурою.

  1. Які з основ розкладаються при нагріванні:

NaOH, Al(OH)3,

Mg(OH)2, Zn(OH)2? Напишіть рівняння реакцій.

3.Для кожної  основи випишіть з таблиці номери клітинок із характерними для неї хімічними властивостями. Сума правильних відповідей дорівнює Mr кальцій сульфіду CaS.

Хімічна речовина Основа Основа Основа Основа
  NaOH Cu(OH)2 Ba(OH)2 Fe(OH)3
Взаємодія з кислотами 1 2 3 4
Взаємодія з солями 5 6 7 8
Дія на індикатори 9 10 11 12
Розклад при нагріванні 13 14 15 16

Ми пройшли через  густий ліс і потрапили в країну Солей.

Виконання завдань

1.У схемі перетворень:

K   x   KOH  y  KCl

речовинами Х і У можуть бути:

а)NaOH i  NaCl

б)H2O i HCl

в) H2O i CuCl2

г)HNO3 i CuCl2

2.Знайти помилку:

а) FeCl3 + NaOH = Fe(OH)3 + Na2O

б)CuSO4+ Fe = FeSO4  +  Cu

г)HNO3 + Cu = Fe + C

«Ау – ау»

Zn + …         Zn Cl2 + …

? + H2SO4          K2SO4 + …

BaCl2 + …         BaSO4 + …

  1. Робота в парах.

В пронумерованих пробірках містяться розчини: натрій гідроксиду, барій хлорид, натрій сульфат, сульфатна кислота. Експериментальним дослідом визначіть вміст кожної пробірки.

Щоб виконати це завдання, пригадайте правила техніки безпеки:

–         Працюю тільки над столом. Якщо кислота або луг потрапили на шкіру, змию її водою, а потім нейтралізуючою речовиною.

–         Забороняється брати речовини руками і пробувати їх на смак, виливати залишки реактивів з пробірки в посуди, з яких вони були взяті.

5.Закріплення знань.

 

Тест.

  1. Установіть відповідність між формулами речовин та класами, до яких вони відносяться:

а) NaOH                                                             1. Оксиди

б) H2S                                                                2. Основи

в) HNO3                                                            3. Кислоти

г) CaO                                                                4. Солі

Визначити формулу солі натрій силікат

а)NaCl       б)KNO3                   г)Na2SiO3

 3. Найслабшою з кислот є:

а) Сульфатна

б) Карбонатна

в) Хлоридна

г) Сульфітна

4. Виберіть формулу кислотних оксидів:

а)CuO    б) Al2O3           в) P2O5         г) CO2

5. Унаслідок якої реакції утворюється сіль і вода:

a) Na2O + H2O             б)Na + HCl            в) NaOH + H2SO4

г)Na + H2O

6. Напишіть рівняння реакції, що лягають в основі схеми:

Ca         CaCl2        Ca(OH)2               X          CO2

 

6. Підбиття підсумків.

 

7. Домашнє завдання.

Поміркуй

  1. У чотирьох пробірках знаходяться порошки купрум (ІІ) оксиду, ферум (ІІІ) оксиду, металічного срібла й заліза. Як  хімічно відрізнти ці речовини, використовуючи лише один реактив?
  2. Якими хімічними способами можна добути вогонь?

8. Рефлекція

1. Що нового дізнались на уроці?

2.В чому відчувалися труднощі?

3. Що не сподобалося?

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок 1 (72.0 KiB, Завантажень: 57)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

1 (180.5 KiB, Завантажень: 35)

завантаження...
WordPress: 22.82MB | MySQL:26 | 0,324sec