Найпоширеніші лікарські препарати із природної сировини шляхом екстрагування

Тема. Найпоширеніші лікарські препарати із природної сировини шляхом екстрагування.

Демонстрація: ознайомлення із екстрагуванням.

Мета. Ознайомити учнів  із найпоширенішими лікарськими препарати із природної сировини шляхом екстрагування ; вивчити способи отримання  екстрактів з лікарської сировини.

Тип уроку. Урок – екскурсія.

Обладнання: сировина лікарських рослин, етиловий спирт, рослинні олії, хімічний посуд, лікарські препарати.

 

Хід роботи

І.Організаційний  момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Фронтальна бесіда.

Коли людина захворіла – їй необхідні лікувальні препарати. Куди звертаємось ми по допомогу, де можемо придбати ліки? Чи можемо ми самі  приготувати ліки? Чи безпечними вони будуть?

Сьогодні  на уроці ми спробуємо  відповісти на ці питання, завітавши на екскурсію до аптеки.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Аптекар. Кожна людина хоче бути завжди здоровою. Але через певні чинники довкілля, спосіб життя, виникають хвороби. Постає питання –лікуватися самостійно або придбати ліки в аптеці?

1. Найпоширеніші лікарські препарати із природної сировини шляхом

  екстрагування .

Назва Вихідна сировина, спирт, % Фармакологічні

властивості

Екстракт глоду, рідкий (Exstractum Crataegi fluidum).

 

Плоди. 70% Для стимуляції і регуляції серцево-судинної  системи. Флавоноїди.
Екстракт валеріани, рідкий (Exstractum Valerianae fluidum).

 

Коріння і кореневища.

70%

Седативний, спазмолітичний засіб. Ефірне масло 0,5-2%; вільна ізовалеріанова кислота, дубильні речовини, алкалоїди.
Екстракт водяного перцю рідкий (Exstractum Polygoni hydropi peris fluidum)

 

Трава, 70% Крововідновлюючий  засіб. Флавоноїди, вітамін К.
Екстракт жостеру рідкий (Exstractum Frangulae fluidum) Кора, 70% Проносне.

Похідні антрацену.

Екстракт кукурудзяних рилець рідкий (Exstractum Stignmtis fluidum) Рильця кукурудзяні, 70% Жовчогінний засіб (холецистити, холангіти, гепатити із затримкою жовчовиділення). Флавоноїди, вітаміни Д і ін.
Екстракт пасифлори рідкий (Exstractum Passiflorae fluidum) Трава, 70% Седативний засіб при неврастенії, безсонні. Алкалоїди.
Екстракт пастушої сумки рідкий (Exstractum Bursae pastories fluidum) Трава, 70% Кровоспинне при маткових, ниркових і легеневих кровотечах. Вітаміни Д і ін.
Екстракт пустирника рідкий (Exstractum Leonuri fluidum)

 

Трава, 70% Заспокійливий засіб при підвищеній нервовій збудливості, серцево-судинних неврозах, в ранніх стадіях гіпертонічної хвороби. Ефірне масло, сапоніни, дубильні речовини, алкалоїди.
Екстракт родіоли рідкий (Exstractum Rhodiolae fluidum) Коріння, 40% Тонізуючий засіб. Глікозиди фенолоспиртів.
Екстракт чебрецю  рідкий (Exstractum Thymi serpilli fluidum)

 

Кореневища, 30% Входить до складу відхаркувального препарату – пертусина. Ефірне масло, тімол, що містить, і карвакрол.
Екстракт чистотілу буквіцецветного рідкий (Exstractum Stachydis betouicaeflorae fluidum)

 

Надземні частини, 10% Підсилює скорочення матки. Застосовується при субінволяції матки після пологів і абортів, при функціональних маткових кровотечах (запального характеру), при кровотечах на ґрунті фібріом.

2.Демонстрація: ознайомлення із екстрагуванням отримання екстрактів.

2.1. Види екстрактів.

Екстрактами є концентровані витягання з лікарської рослинної сировини. Розрізняють рідкі екстракти, густі екстракти – в’язкі маси із змістом вологи не більше 25 %, сухі екстракти – сипкі маси із змістом вологи не більше 5 %.

Для отримання екстрактів використовуються різні способи: мацерація (наполягання), перколяція (витіснення), реперколяція, циркуляційна екстракція і ін.

Для екстрагування лікарської рослинної сировини застосовують воду, етиловий спирт різної концентрації і інші екстрагенти, іноді з додаванням кислот, лугів, гліцерину, хлороформу і ін.

При виготовленні рідких екстрактів з однієї вагової частини лікарської рослинної сировини отримують одну або дві об’ємні частини екстракту.

Отримані витягання відстоюють не менше 2 діб при температурі не вище 10° З до отримання прозорої рідини і фільтрують.

Витягання для густих екстрактів звільняють від баластних речовин осадженням спиртом, застосуванням адсорбентів, кип’ятінням і іншими способами з подальшим фільтруванням.

Очищені витягання згущують випаровуванням під вакуумом до належної консистенції.

Сухі екстракти отримують висушуванням густих екстрактів або безпосередньо з очищеної витяжки з використанням методів, що забезпечують максимальне збереження речовин, що діють, – розпилювання, ліофілізаціі, сублімації і ін.

Екстракти зберігають в упаковці, що забезпечує стабільність препарату протягом зазначеного терміну придатності, і, якщо необхідно, в прохолодному, темному місці.

2.2. Метод реперколяціі (повторного проціджування) здійснюється таким чином: сировину розділити на 3 частини і засипати в 3 ємності. Необхідний об’єм спирту розраховується так: у 1-ій ємкості залити сировину до рівня дзеркала і наполягати 1 добу, на 2-й день рідину злити в 2-у ємність, а в 1-у залити свіжий спирт до рівня дзеркала і наполягати 1 добу. На 3-й день з 2-ої ємкості вилити в 3-у, а з 1-ої в 2-у, а в 1-у вилити спирт, що залишився. На 4-й день отримуємо готовий продукт з 3-ої ємкості. Весь процес закінчується на 6-й день. Отриманий екстракт необхідно відстояти в холодному місці, потім профільтрувати. З останнього перколятора отримують 100% готового продукту. Всі порції готового продукту, отримані з кожного перколятора, об’єднують.

Extractum Rhodiolae fluidum. – методом реперколяції на 40% спирті, 1:1 з коріння і кореневищ радіоли рожевої.

Extractum Thymi serpylli fluidum. Рідкий екстракт чебреця готують реперколяцією на 30% спирті з додаванням гліцерину. 100 частин сировини – трави чебреця змочують достатньою кількістю суміші з 10ч гліцерину + 20ч 90% спирту + 20ч води, потім завантажують в батарею перколятора і екстракцію проводять цією ж сумішшю. Гліцерин знімає поверхневе натягнення, покращує змочуваність сировини, проникнення екстракту в клітини сировини.

Extractum Urticae fluidum. Рідкий екстракт кропиви готують методом реперколяції на 50% спирті.

 

2.3. Масляні (олійні)екстракти (на основі звіробою, шипшини, обліпихи)

Рослинну сировину висушити, подрібнити і залити рослинною олією (персиковою або абрикосовою), можна використовувати рафіновану соняшникову олію (для цього потримати олію 1-2 години на водяній лазні). Потім тримати 30-40 хвилин в теплому місці (на батареї), поставити на тиждень в темне місце і періодично збовтувати, далі віджати і залити доверху в темний посуд. При такому способі витягується 10-15% каротиноїдів. Можна збагатити  олійний екстракт, повторивши витягання ще раз.

ІV. Узагальнення та систематизація знань.

  1. Скласти  план-схему отримання екстрактів з лікарської сировини.

V. Домашнє завдання.

Поцікавтеся, які лікарські препарати застосовують при лікуванні  дихальних  шляхів, чи містять вони екстракти природної сировини?

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,330sec