НАЙДАВНІШІ МІФИ ПРО СТВОРЕННЯ СВІТУ, ЛЮДЕЙ І ТВАРИН

Мета: розкрити суть поняття «світове дерево»; навчити учнів висловлювати судження про зв’язок епох і часів; узагальнювати й порівнювати поєднання минулого, сьогодення і майбутнього у міфах про походження Всесвіту і людини.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: Парандовський Я. Міфологія (К., 1997р.);

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Гра «Логічний ланцюжок»

  • Що таке фетишизм
  • Міф це –
  • Міфологія це –
  • Магія це –
  • Тотемізм це


ІІІ. Вивчення нового матеріалу

У СВІТІ ІСНУЄ ПОРЯДОК. Упродовж тривалого часу первісна людина сприймала світ навколо себе як страшний і незрозумілий. Вона намагалася вплинути на нього за допомогою магії.

Стародавні землероби дійшли висновку, що в світі панують певний порядок і гармонія. Вони помітили, як чітко чергуються день і ніч, літо й зима, народження і смерть. Люди здогадалися, що чергування протилежних явищ це основа світового порядку. Усе на світі було парним, подвійним і водночас протилежним: Сонце і Місяць, чоловік і жінка, ніч і день, світло і темрява, літо і зима, вода і суша, верх і низ, життя і смерть. Різні якості людина характеризувала, користуючись також протилежними поняттями: добрий і злий, хороший і поганий тощо. У народних казках ми часто натрапляємо на вирази: «Ловись, рибко, велика і мала!», «Рубайся дерево пряме і криве!», «Слухайте всі, старі і малі!»

Український вишиваний рушник з деревом життя

Розповідь вчителя. Виникнення всесвіту: креаційна ідея творення – світ створений надприродною істотою – Богом – творцем – чаклуном. «Еволюційні ідеї» пояснюють виникнення Всесвіту із хаосу, мороку або води.

перша модель всесвіту. У ті далекі часи зародилось уявлення про Світове дерево, яке слугувало наочним символом світового порядку. У різних народів його називали по-різному: Дерево життя, Дерево пізнання. Про нього розповідали в легендах і казках, його зображували на посуді, одязі, а в Україні вишивали на рушниках.
Дерево мало три частини коріння означала підземний світ і минуле; зелена крона, що губиться у височині; світ богів і майбутнє; стовбур – земний світ, світ людини і теперішнє. Дерево життя було віссю і світу, воно з’єднувало всі три світи. У народних казках герої нерідко ховаються від злих чарівників у кроні дерева. (Пригадай українську народну казку «Івасик-Телесик».) Посередником між «верхнім» і «нижнім» світами був чаклун, або шаман. Так ще в неоліті в людей складається уявлення про вертикальну і горизонтальну побудову світу.

Вертикальна будова може бути розглянута згідно з давньоязичницьким уявленням про світобудову: небо, гілля дерев, коріння із зображенням змій, жаб, риб, фантастичних чудовиськ. Горизонтальне бачення «світового дерева» можливість визначення частин світу, пір року – літа, осені, зими, весни.

СВІТОВЕ ДЕРЕВО

Вікінги вірили, що в центрі Всесвіту знаходиться гігантське дерево Іґґдрасіль, яке є стрижнем усього світу. Три корені Іґґдрасіля ростуть один з Асґарду, світу богів, другий — з Йотунхейму, світу гігантів, третій — з Ніфлхейму, льодового царства. Згідно з міфологією вікінгів, Асґард був з’єднаний з Мідґардом — світом людей райдужним мостом Біврестом.

Універсальність образу «світового дерева», його представленість у багатьох міфологіях світу наприклад, у «Рігведі», індійський, ацтекський, нанайський, перський міфології, у слов’янській художній культурі. Його опис ми зустрічаємо у народній поезії («Як далеко в чистому полі дуб стояв корехів’ястий», «Стоїть яворець тонкий, високий, гей, дай Боже») і в літературі (М.В. Гоголь «Травнева ніч»). Образ світового дерева моделюючи структуру світу, здійснює ще одну важливу функцію – зв’язок епох і часів, засвідчуючи спадковість культурних традицій людства, поєднання минулого, сьогодення і майбутнього.

Запитання до учнів:

  • Як же виник чи створився світ

Відповіді учнів

“Насамперед слід згадати про міфи, в яких розповідалося про виникнення чи створення світу. Давні греки по-різному пояснювали виникнення світу. Існував міф про початок усіх речей від богині Евріноми й північного вітру, який богиня перетворила на великого змія Офіона, а сама стала голубкою і знесла яйце, що з нього виник .«всесвіт — сонце, місяць, планети, зорі й земля з усім, що на ній. Згодом Еврінома з Офіоном оселилися на горі Олімпі, але Еврінома розгнівалася на змія, бо він твердив, ніби сам створив всесвіт, і скинула його з гори в підземну темряву. В інших оповіданнях ідеться про виникнення світу з первісної «ріки» Океану або про те, як богиня Ніч знесла яйце, а з нього вийшов бог світового ладу Ерот, що пізніше став (богом кохання. Нарешті, в пізніших міфах уже не йдеться про яйце а про первісну богиню Гею — матір Землю, яка створила бога Урана — батька Небо, а потім народила все, що є на світі.

Робота з підручником Я. Парандовського Міфологія. Міф про створення світу.

ІV. Підбиття підсумків.

Запитання для учнів.

  • Що таке світове дерево?
  • Чим відрізняється креаційна ідея творення світу від еволюційної?

V. Домашнє завдання

Переказати міф «Про виникнення світу»

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,322sec