Надання допомоги в разі передозування наркотиками

Тема. Надання допомоги  в разі передозування наркотиками

Мета:  ознайомити учнів з ознаками передозування наркотиками; розвивати практичні вміння надавати першу допомогу; виховувати співчуття, співпереживання.

 

 

 « Тільки тоді станеш людиною,

                                          Коли навчишся бачити людину в іншому»

                                                      О. Радищев

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

Кожна людина народжується для певної справи. Кожен, хто ходить по землі, має свої обов’язки в житті.

Обов’язком кожної людини є допомога, в разі потреби звичайно, іншим людям. Адже найвищий ступінь людини – втому, щоб бути людиною.

Якщо ви помітили ознаки передозування в людини, що знаходиться поруч з вами – допоможіть їй!

 

 

До проведення уроку попередньо було складено план заняття, підготовлено список літератури та розподіленні  завдання учням.

ІІ. Основна частина уроку

 

1) Передозування може викликати:

■  Зупинку подиху

■  Зупинку серця

■  Повну утрату свідомості

■  Смерть

 

 

2) Ознаки передозування (вживання) депресантами (опіати):

■ Уповільнений поверхневий подих

■ Падіння кров’яного тиску

■ Ослаблення пульсу

■ Зменшення частоти серцебиття

■ Звуження зіниць (крапкові зіниці)

■ Посиніння губ і кінчиків пальців

■ Блідість і сухість шкіри

■ Виражене розслаблення мускулатури (зовні виявляється в сповільненості рухів, людина надовго застигає у визначеній позі – характерна поза “на корточках”)

■ Порушення свідомості (від стану сонливості до повної відсутності свідомості)

■ Нудота, блювота

■ Порушення мови (невиразна вимова)

 

 

3) Ознаки передозування (уживання) стимуляторами (кокаїн, амфетаміни):

■  Паніка

■  Страх смерті

■  Рухове порушення (потерпілий не знаходить собі місця, метається)

■  Підвищення кров’яного тиску (до інсульту при передозуванні кокаїном)

■  Посилення серцебиття

■  Вологість шкіри

■  Сильна пульсуюча головна біль, відчуття здавлювання, біль у грудній клітці

■  Піна з рота

■  Нудота, блювота

■  Розширення зіниць

 

 

Кілька простих дій можуть врятувати людині життя!

Викличте “швидку допомогу” самі або попросите зробити це друзів, перехожих або сусідів. У більшості випадків при передозуванні потрібна кваліфікована допомога, а іноді і фахова освіта. Тому “швидку допомогу” варто викликати обов’язково!

Переконаєтеся, що потерпілий у свідомості: голосно покликайте його по імені кілька разів. Якщо він не реагує, можна спробувати вщипнути його за мочку вуха (вона досить чуттєва, і якщо людина у свідомості, вона відреагує). Якщо в постраждалого все-таки відсутня реакція на такі дії, постарайтеся привести його у свідомість: розітріть вуха, покрутить мочки вух, поплескайте долонями по щоках, поплескайте по шиї позаду. Можна змочити ватку або шматочок тканини нашатирним спиртом і піднести неї до носа потерпілого. Звільните потерпілого від одягу, що стискує подих, розстебніть воріт, щоб йому було легше дихати.

Якщо потерпілий отямився, не давайте йому заснути, говорить з ним, змушуйте відповідати на прості питання. Пояснить йому, як він повинний дихати: глибокий повільний вдих, спокійний повільний видих. Необхідно стежити за подихом потерпілого, оскільки при передозуванні опіатами воно утруднено, і людина може взагалі перестати дихати.

Якщо свідомість відновити не вдалося, відсутні дихальні рухи грудної клітки, пульс на сонній або стегновій артерії не прощупується, серцебиття не прослухується, зіниці розширені – життя потерпілого у великій небезпеці. Але ви можете його врятувати! От кілька прийомів, що допоможуть потерпілому протриматися до приїзду “швидкої допомоги”:

■         Укладіть потерпілого на тверду поверхню (на підлогу, тротуар, але не на ліжко із сіткою).

■          Перевірте прохідність верхніх дихальних шляхів (ніс, рот, горло). При передозуванні постраждалий найчастіше заважає дихати запалий язик, (що відбувається через розслаблення всіх груп м’язів) або блювотні маси. їх варто видалити із рота пальцем (краще його перед цим обмотати тряпкою чи носовою хусткою).

 

Звільнення дихальних шляхів при западанні мови в три прийоми:

 1. Максимально закиньте голову потерпілого. Для цього потрібно підкласти одну руку під шию й обережно потягнути нагору, одночасно іншою рукою дотримуючи і надавлюючи на чоло. Щоб удержати голову в такому положенні, підкладіть під шию валік (можна з одягу).
 2. Відкрийте його рот і висуньте нижню щелепу вперед. Для цього потрібно намацати кути нижньої щелепи (вони розташовані симетрично трохи нижче мочок ушей), захопити їх і висунути щелепа вперед так, щоб верхні і нижні зуби знаходилися в одній площині.
 3. Підніміть ноги постраждалого вертикально, потримаєте так 15 секунд, потім відпустіть. Залишіть ноги в піднятому положенні (підкладіть під гомілки подушку або сумку).

Якщо подих і робота серця не відновилися, а “швидка допомога” ще не прибула, приступайте до штучного дихання методом “рот у рот” і закритому масажу серця. Ці прийоми на якийсь час заміняють нормальну роботу легень і серця. Важливо пам’ятати, що ці органи в людини в звичайному стані працюють одночасно, тому штучне дихання і масаж серця повинні проводитися паралельно.

 

Як зробити штучне дихання:

 1. Зробіть глибокий вдих.
 2. Відкрийте рот потерпілого і своїх губ щільно обхопите його губи (краще робити це через носову хустку або шматок тканини).
 3. Закрийте його ніс пальцями (інакше все повітря, що вдихається, вийде через ніс).
 4. Зробіть видих, вдихаючи повітря в легені потерпілого.
 5. Краєм ока контролюйте правильність виконання подиху (коли ви видихаєте, грудна клітка потерпілого повинна підніматися). Відсутність рухів грудної клітки вказує на те, що повітря в легені не надходить. У такому випадку ще раз переконаєтеся в прохідності верхніх дихальних шляхів. При необхідності прочистіть їх повторно. Іноді варто збільшити обсяг повітря, що вдихається.
 6. Варто пам’ятати, що ви забезпечуєте постраждалому тільки “вдих”, “видих” повинний відбуватися без вашої участі (не потрібно намагатися видавлювати повітря з його легень).
 7. Частота штучних вдихів повинна бути, як правило, близько 18-20 у хвилину. Менша кількість вдихів не забезпечує надходження достатньої кількості кисню.

Як провести закритий масаж серця:

 1. Встаньте на коліна збоку від потерпілого.
 2. Покладіть кисть однієї руки (якщо ви “правша”, то лівої) на нижню третину грудини. Не можна зміщати руку нижче – туди, де грудина переходить у так називаний “мечоподібний відросток”, тому що ця тендітна кіста може зламатися. Постарайтеся також не зміщати руку убік від середньої лінії тулуба – тиск на ребра досить часто приводить до їхніх переломів. Кисть повинна розташовуватися перпендикулярно грудині.
 3. Кисть другої руки (якщо ви “правша”, то правої) кладете зверху на першу під кутом 45° для посилення тиску.
 4. Починаєте масаж – ритмічні поштовхи тільки областю зап’ястя. Пальці не повинні натискати на ребра. Ваші руки при цьому розігнуті в ліктьових суглобах, це дозволить вам використовувати для натискання не тільки силу рук, але і вагу тулуба .
 5. Кисті після натискання від грудної клітки не відриваєте, однак натиснення цілком припиняєте, щоб грудина повернулася у вихідне положення .
 6. Число рухів при масажі повинне бути в межах 80-100 у хвилину.

Якщо ви проводите штучне дихання і закритий масаж серця самостійно, то після 2-х вдихів виконуйте 10-15 натискань на грудину. Якщо ж у вас є помічник, то один з вас повинний забезпечувати вдих, а іншої – масаж. Майте через, що навіть коли працюєте вдвох, вдих і натискання виробляються по черзі: після 1-го штучного вдиху випливає 5 натискань на грудину (одночасно наповняти легені повітрям і давити на грудну клітку безглуздо).

Через кожні 2-5 хвилин штучного дихання і масажу випливає на кілька секунд зупинитися, щоб перевірити, чи не з’явився пульс і чи не відновився самостійний подих. Це необхідно робити до прибуття “швидкої допомоги” або до відновлення серцевої діяльності і подиху .

Ефективність ваших зусиль підтверджується наступними ознаками:

■   Спроби постраждалого самостійно зробити вдих

■   Поява пульсу на сонній або стегновій артерії

■   Деяке “поліпшення” кольору шкіри

■   Звуження зіниць

■          Спонтанні рухи гортані (у чоловіків вона утворить виступ на шиї, що прийнято називати “кадиком”)

Після відновлення пульсу і подиху поверніть потерпілого на бік і підкладете йому що-небудь під голову, щоб він не захлинувся блювотними масами.

Чого не слід робити при передозуванні:

 1. Не поміщайте потерпілого в холодну ванну – він може захлинутися. Якщо він ще дихає, помістіть його під прохолодний душ, щоб він прийшов до тями. Залишайтеся з ним і стежте, щоб вода не потрапила в ніс або рот.
 2. Не залишайте його одного, навіть після того, як ви викликали “швидку допомогу”. Якщо вам усе-таки необхідно піти, подбайте, щоб потерпілий знаходився в безпечному положенні (потерпілий повинний лежати на боці, під голову потрібно підкласти подушку або сумку).
 3. Не вводьте депресанти (опіати, барбітурати, алкоголь) при передозуванні стимуляторами (амфетамін, кокаїн); і навпаки, у випадку передозування депресантами не вводьте стимулятори. Вживання наркотиків лише підсилить отруєння організму і може бути смертельно небезпечно!

ІІІ. Підбиття підсумків

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Надання допомоги в разі передозування наркотиками (21.7 KiB, Завантажень: 3)

завантаження...
WordPress: 22.95MB | MySQL:26 | 0,329sec