Набута поведінка

Тема. Набута поведінка.

Мета: дати поняття про умови утворення основних механізмів вищої нервової діяльності – умовні рефлекси; установити зв’язок і відмінність між безумовними й умовними рефлексами; вказати на види і форми умовних рефлексів.

Тип уроку:         засвоєння нових знань.

Методи та форми роботи: наочні, словесні, елементи інтерактивних технологій.

Терміни та поняття: умовні рефлекси, збіг у часі, послідовність дії подразників.

Обладнання: “Головний мозок”, “Умовні рефлекси”.

                                                                  Девіз уроку.

Чому, як тільки людина згадує смачну їжу,

у неї починається сильне слиновиділення.

І.П.Павлов

Хід уроку.

І.       Організаційних момент.

“Чарівна посмішка”.

 

ІІ.      Актуалізація опорних знань.

Вправа “Біологічна мозаїка”.

Група учнів отримує картки на яких запропоновано набір слів, з яких потрібно скласти задані поняття. Наприклад: ці – запам’ятовування, а потім відтворення, і зберігання у пам’яті, у словесній формі, прочитаних або почутих думок, словесно-логічна пам’ять.

Учні повинні встановити ланцюжок. Словесно-логічна пам’ять – це запам’ятовування і зберігання у пам’яті, а потім відтворення прочитаних,  або почутих думок у словесній формі.

 

ІІІ.    Мотивація навчальної діяльності.

Мабуть, першою ключ до таємниці мозку знайшла та жінка, яка караючи свою дитину за витівку, злегка вдарила її і сказала: “Тепер ти знатимеш, що цього робити не можна”. Як по іншому це можна назвати: тільки утворення умовного рефлексу. Наукове застосування методу умовних рефлексів пов’язано з роботами І.П.Павлова. “Чому, як тільки людина згадує смачну їжу, у неї починається сильне слиновиділення? В чому справа?” Так на межі століть почалася історія наукового підходу до розшифровки таємниць психіки людини за допомогою ключа, який Павлов назвав умовним рефлексом.

Спробуємо розгадати цю таємницю і ми.

 

ІV.    Повідомлення теми і теми уроку.

(Монітор комп’ютера).

 

V.      Надання необхідної інформації.

Розповідь учителя.

  1. Набуті механізми регуляції поведінки.
  2. Умови утворення умовних рефлексів.

–       Збіг у часі, або передування безумовного рефлексу;

–       Послідовність дії подразників.

  1. Види умовних рефлексів. (У залежності від типу рецепторів).

 

 

 

  1. Види умовних рефлексів (У залежності від подразників).

 

 

 

VІ.    Інтерактивна вправа.

Робота в міні-групах.

Завдання для груп.

І група.      Що таке зовнішнє гальмування.

ІІ група.     Що таке внутрішнє гальмування.

ІІІ група.    Яка роль гальмування умовних рефлексів у здійсненні поведінки людини.

ІV група.   Чим відрізняються умовні рефлекси від безумовних?

 

VІІ.   Рефлексія.

Завдання.

З наведеного переліку рефлекторних реакцій виберіть безумовні рефлекси поставивши знак (+) та умовні поставивши знак (-).

  1. Кашель.
  2. Дитина на пляшку з молоком плямкає губами.
  3. Відсмикування руки при раптовому уколі.
  4. Збліднення у стоматологічному кабінеті.
  5. Ковтання слини при попаданні їжі до рота.
  6.  Чхання.
  7. Зміна просвіту артеріол.
  8. Виділення слини на лимон.
  9. Сечовипускання.
  10. Зіничний рефлекс.
  11. Кліпання.
  12. Колінний рефлекс.

 

VІІІ. Підсумок уроку.

Оцінювання і мотивація підручнику.

 

ІХ.    Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал в підручнику. Дати відповідь на запитання. Чому людина, яка читає захоплюючу книгу, часто не помічає, що діється довкола?

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

92 Тема Набута поведінка. (35.6 KiB, Завантажень: 40)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,680sec