Мистецтво Риму, яке стало легендою. Уявлення про красу в різні часи: Єлена Прекрасна, Сандро Боттічеллі «Народження Венери»

Урок 29.

Тема. Мистецтво Риму, яке стало легендою. Уявлення про красу в різні часи: Єлена Прекрасна, Сандро Боттічеллі «Народження Венери».

Мета: сформувати уявлення учнів про досягнення видатних римських митців; розкрити особливості впливу на розвиток римської культури культур інших народів; навчати висловлювати власну точку зору; виховувати у школярів високі моральні якості.

Обладнання: репродукції картин, карта Стародавнього Риму.

 

Місто семи горбів і всієї землі повелитель.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

Давайте подумки перенесемось в країну сонця, омиту трьома морями, просто схожу на нічий чобіток – Італію. Завітаємо у Рим – місто на семи горбах, або, як його ще називають, вічне місто. «Поки стоїть Колізей, буде стояти Рим; коли паде Колізей, паде Рим; коли паде Рим; коли паде Рим, паде весь світ» – сказав один із древніх поетів.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Учитель.

Знайдіть на карті вічне місто Рим. Рим сприймався як велике місто – музей, де століття залишили про себе гідну пам’ять. Що було окрасою міста? Чим величалось Вічне місто? Про що вам підкаже дана вправа.

Вправа. «Про що йдеться?»

Він являв собою критий канал чотирикутної форми, місцями вирубаний в скалі, а частково складений із кам’яних плит.

(Водопровід Аква Апніа).

Побудований на Марсовому полі на кошти знаменитого полководця і державного діяча Гнея Помпея і називався його іменем. (Перший кам’яний театр).

Жителі міста брали з них воду для пиття, і вода в них не била вверх, а стікала вниз. Вода була різної якості, починаючи від дуже смачної і до майже непридатної для пиття. (Фонтани).

Був побудований на місці погребального вогнища Юлія Цезаря. (Храм).

Ними прикрашали храми, будинки, фонтани і навіть мости. (Скульптури).

Висновок.

Отже Рим славився своїми водопроводами, театрами, храмами. Особливою окрасою міста стали фонтани та величні скульптури.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь вчителя.

Перлиною Риму є площа св.. Петра із собором, який побудований в стилі бароко. Площу охоплюють овалом грандіозні колони. Верх трьохсот колон прикрашають більше як 160 статуй святих. Площа св.. Петра поступається розмірами тільки Червоній площі в Москві та Двірцевій в Петербурзі.

Головним архітектором собору був Берніні. Берніні був не тільки видатним архітектором, але і вмілим скульптором. Найзнаменитіші його роботи (Аполлон і Дафна, Давид, Екстаз св.. Терези) відрізняються обробкою мармуру, наповненістю рухом. Скульптури Берніні прикрашений міст Адріана, який веде до замку Святого Ангела. Скульптор і архітектор є також автором декількох фонтанів, в тому числі величного «Фонтана Чотирьох Рік» на площі Навона. Про фонтани Риму можна було би написати цілу книгу. Одні спадають шумливими каскадами із майстерно зложених скал, як фонтан Треві, чи Великий фонтан. Інші спокійно стікають як Аква Паола. Фонтани прикрашають бронзові фігури юнаків, річкові боги, морські чудовиська. Є тут і фонтани, які нагадують фасад церкви, як Аква Феліче зі статуєю Мойсея. Рим зумів зробити гру води найкращою своєю окрасою.

2. Завдання та запитання.

– розгляньте римські архітектурні споруди. Поділіться своїми враженнями.

– Визначити на якому малюнку зображена площа Святого Петра.

– «Рим завоював світ не тільки мечем – він переміг його своєю культурою». Поясніть значення цього вислову, висловіть свою думку.

Учитель.

Художній світ навколо нас дуже складний, різноманітний та багатогранний. Як зрозуміти його та розібратися в ньому, світі, який завжди має величезний вплив на людину, змушує її замислюватися, оцінювати самого себе? Відомий усім вираз: «Краса врятує світ.» це гасло породжене саме з відчуттям сили мистецтва і того впливу, який воно має на людину.

Гарний живопис подібний до музики, мелодії, і тільки незвичайному розуму дано осягнути його багатогранність.

Вправа «Займи позицію».

Чи можна за допомогою фарб передати думку, почуття?

Учитель.

А тепер нехай кожен із вас уявить собі: я – художник. Які фарби ви би підібрали для зображення зла, ненависті, погані, а якими можна відтворити любов, доброту, красу?

Відповіді учнів.

Учитель.

Вам відомо, що богиня краси і кохання у грецькій міфології – Афродіта, а в римській міфології – Венера. Древні греки запевняють, що Афродіта народилась з морської піни. Римська Венера також вийшла з морської глибини.

Усне змалювання.

Створіть словесний портрет Венери.

Ви маєте змогу порівняти своє бачення краси богині з шедевром знаменитого італійського художника Боттічеллі «Народження Венери».

Картина ілюструє міф народження Венери. Богиня пливе до берега в розкішній раковині, яку підганяє вітер, в обіймах своєї дружини Хлоріди дме раковину, створюючи вітер, наповнений квітами. На березі богиню зустрічає одна із грацій. В позі Венери прослідковуються вплив класичного живопису.

Які фарби переважають ?

Пропорцій тіла відповідають канону гармонії і краси, розробленому ще Поликлетом і Праксителем. Картина поєднувала два ідеали жіночої краси – античний та ренесансовий.

Якою зобразив богиню художник?

(Скорботна, з ніжним блідим обличчям і широко розплющеними очима. Вона сором’язливо прикриває своє голе тіло руками. Розкішне волосся, стягнуте позаду стрічкою, розвівається на вітрові).

Учитель.

Ми мали змогу впевнитися в правдивості слів М. Жюлліані:»За допомогою фарб художники передають свої думки, почуття. Колір більш наочно, ніж форма, передає почуття»

Дослідниця мистецтва Н. Дмитрієва помітила: «Не важко писати фарбами повітряні хмари чи пухнасте хутро і легке мереживо, а ось перетворити мармур у хмари – це тріумф художника, для якого немає нічого неможливого. Для прикладу візьмемо статую Єлени Прекрасної.

Перша бронзова скульптура знаходилася на колоні константинопольського іподрому, зображала гарну молоду жінку. Скульптура відносилася до шедеврів світового мистецтва. Була розбита хрестоносцями в 1204 році, а метал пустили на монети.

Що вам відомо про Єлену?

Якою зобразив її скульптор?

Чи вдалося скульптору передати красу жінки, її почуття?

Які почуття у вас викликає скульптура?

Чи є схожість в зображенні Венери та Єлени?

 

IV. Підсумки уроку.

Як ви розумієте слова, які були взяті епіграфом нашого уроку?

Учитель.

Мистецтво допомагає пізнати не тільки світ, а й саму людину, поєднуючи її власний життєвий досвід з досвідом інших людей.

Втілюючи у власних образах ідеал краси, мистецтво пробуджує в людині художника і музиканта, вчить відчувати й розуміти красу, творити відповідно до її законів.

 

V. Домашнє завдання.

Підготувати повідомлення на тему: «Десять Божих Заповідей», «В якому значенні в назвах двох частин Біблії вжито слово «Заповіт»?», «Земля обітована».

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

29 Mif6 (303.9 KiB, Завантажень: 2)

завантаження...
WordPress: 22.92MB | MySQL:26 | 0,751sec