Мистецькі подарунки космічним друзям

Тема. Мистецькі подарунки космічним друзям

Мета: дати дітям поняття про орнамент, його види та форми; удосконалювати вміння і навички створювати орнаменти різних видів, перетворювати реальні форми в декоративні; ознайомити з особливостями узагальнення та стилізації природних форм у різних видах декоративно-прикладного мистецтва; формувати творче та образне мислення; розвивати фантазію; виховувати естетичне розуміння до творів народного декоративно-прикладного мистецтва

Тип уроку:    засвоєння нових знань і вмінь.

Обладнання: репродукції виробів декоративно-прикладного мистецтва, плакати із зображенням орнаментів різних видів та їх елементів, папір, графітовий олівець, пензлі, фарби, палітра, склянка з водою, серветка, гуаш.

Вузлики напам’ять

Візерунок — малюнок, що утворюється переплетінням ліній, фігур, сполученням кольорів (як правило, на вишивці, мереживі, орнаменті тощо).

Орнамент (від латин, ornamentum — оздоба, прикраса) — візерунок, побудований на ритмічному чергуванні й поєднанні геометричних елементів або стилізованих тварин чи рослинних мотивів. За закономірностями побудови розрізняють: фриз, бордюр, сітчастий орнамент.

Мотив (франц. motif, від латин, move — рухаю) — 1) Тема або ідея твору мистецтва. 2) Зразок, характерна особливість (малюнка, зображення тощо).

Рапорт (від франц. rapport — повернення) — елемент набірного орнаменту, що багаторазово повторюється; має як простий, так і складний елементи. Застосовується в художньому оформленні шпалер, кераміки, тканини.

Хід уроку

1. Організація уваги учнів, оголошення теми та мети уроку

2. Актуалізація опорних знань і вмінь

Колективна робота за завданням.

Запропонувати учням за короткий проміжок часу пригадати та сформулювати засвоєні раніше знання з теми «Декоративно-прикладне мистецтво». Побудова асоціативного куща.

ДЕКОРАТИВНО-УЖИТКОВЕ МИСТЕЦТВО

Розпис Кераміка

Килимарство Писанкарство

Різьба по дереву Ткацтво

Вишивання Гончарство

Ковальство

Декоративно-прикладне мистецтво — вид мистецтва, спрямований на формування художньо-естетичного середовища людини, створення мистецьких виробів для побуту. Твори декоративно-прикладного мистецтва мають свій художній зміст та декоративну образність. Вони пов’язані з національними особливостями, народними звичаями та традиціями. Виготовляються зазвичай з дерева, каменю, глини, соломи, тканини, скла, металу. За технікою виконання розрізняють декоративний розпис, художню різьбу та карбування, вишивку, ткацтво тощо. Найдревнішим видом оздоблення виробів декоративно-прикладного мистецтва є орнамент.

3. Мотивація навчальної діяльності

У культурах багатьох народів нашої планети здавна часів сформувалася традиція обмінюватися подарунками на свята та інші урочисті події. Отримані подарунки були знаком людської гідності як дарувальника, так і того, хто їх приймає. У слов’янських народів головний предмет дару — хліб (каравай), що втілює багатство, життєву силу і долю. Також дарували посуд, тканину, одяг.

Підготовка подарунків — найцікавіше і найприємніше заняття перед зустріччю з друзями. Космічним друзям треба передати такі подарунки, щоб вони відчули в них щиру вдачу землян, їхню відкриту душу, вочевидь побачили надзвичайну майстерність народних і професійних митців минулого і сьогодення. Тому найкращі подарунки — вироби декоративно-прикладного мистецтва.


Щоб по-справжньому пізнати свій рідний народ та інші народи, необхідно вивчати історію, мову, культуру. І не тільки культуру, що створена талановитими архітекторами, художниками, музикантами, акторами, письменниками, ученими, але й ту, що впродовж багатьох століть творилася і плекалася в народному середовищі, передавалася від покоління до покоління, безперервно розвивалася і водночас зберігала певні стійкі свої риси, які утверджувалися, поширювалися, себто ставали традиційними.

Ця культура тісно пов’язана з природними умовами, історичним буттям народу, способом його життя, діяльністю, характером, психологією. Вона виражена у звичаях, обрядах, традиційних знаннях, мистецьких виробах, творах усної народної творчості. І ми з вами продовжуємо з нею знайомитися на уроках образотворчого мистецтва.

(Учні переглядають відеоряд виробів декоративно-прикладного мистецтва. Звернути увагу на оздоблення предметів.)

4. Вивчення нового матеріалу

Робота над формуванням термінів, навичок і вмінь.

Дати визначення орнаменту як засобу образотворчого мистецтва. Розповідь про види та форми орнаментів.

На конкретних прикладах показати учням застосування стилізації в оздобленні предметів декоративно-прикладного мистецтва.

Аналізуючи конструкцію, форму предметів (макітра, глечик, плесканка, рушник, сорочка, плахта тощо), показати можливість розміщення орнаменту на їх поверхні, підкреслює необхідність вибору орнаменту в органічному зв’язку з предметами побуту.

Характеризуючи особливості конструктивної побудови орнаментів, звернути увагу на рівновагу окремих частин, використання дзеркальної, осьової симетрії в створенні гармонійних поєднань мотивів (учні повинні зрозуміти, що симетрія — закономірне явище організації форми предметів в природі й в композиції орнаменту), повторення мотивів; дає визначення рапорту та демонструє роль ритму в композиції.

Учні розглядають типові форми орнаменту, визначають закономірності їх побудови.

  1. Практична діяльність учнів.

    Інтрукція.

    Підготуй ескіз подарунка космічним друзям. Намалюй гуашшю: декоративну композицію за мотивами петриківського розпису; один з виробів декоративно-прикладного мистецтва (глечик, тарілка, рушник, килим); виліпи з пластиліну чи глини народну традиційну іграшку.

    Алгоритм виконання завдання

    1. Вибір форми предмету.
    2. Визначення геометричного центра та осі симетрії.
    3. Композиційне розташування малюнка.
    4. Виконання лінійного малюнка.
    5. Виконання ескізу в кольорі.
    6. Перевірка і доробка ескізу.

    6.Підсумок уроку

    Учитель підводить підсумки: аналізує й оцінює діяльність учнів на уроці; організовує виставку кращих робіт.

    7. Домашнє завдання

    Принести: альбом, фарби, пензлі, палітру, графітовий олівець, гумку, серветку, склянку для води, фломастери.

     

     


     

     

     

     

     

     

     

     



     

     

     

     


     

     

     

     

     



     

     

     

     


     

завантаження...
WordPress: 22.8MB | MySQL:26 | 0,329sec