Музика стародавніх епох

УРОК 5

Тема. Музика стародавніх епох.

Мета: ознайомити дітей музичними інструментами та музикантами стародавнього Єгипту, вчити дітей емоційно сприймати музику, вчити розповідати про вплив музичного мистецтва на людину та її вчинки;

розвивати вокально-хорові навички, художнє мислення, естетичний смак, здатність виявляти музичний образ у музичних творах;

виховувати любов до музики та кращі моральні якості особистості, ціннісне ставлення до себе через кращі моральні якості.

Обладнання: диск з музичними творами по темі уроку, музичний інструмент, магнітофон, ілюстрації до музичних творів.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Музичне привітання «Добрий день, вам, добрий день,в світі музики, фантазії, пісень, добрим будь, щирим будь, і з мистецтвом у добру путь». Розспівування

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  • Ми з вами вже знаємо, що музика має дуже давні коріння, що людський голос був першим музичним інструментом у глибоку давнину, а також першим природнім музичним інструментом – флейта із кісток тварин.
  • Де ж було зароджено більш цивілізовану музику, яка стала основою сучасної більш удосконаленої музики всіх часів? Саме про це ми дізнаємось на сьогоднішньому уроці.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Тема нашого уроку «Музика стародавніх епох».

IV. Актуалізація опорних знань.

Для того, щоб продовжити розмову про музику, пригадайте:

  • Які види давніх музичних інструментів ви знаєте? ( ударні, духові, струнні)
  • Назвіть окремі з них.
  • З яким важливим пісенним жанром ви ознайомились на попередньому уроці?

( вокалізом)

  • Яких композиторів ви запам’ятали із попередніх уроків? ( Г. Струве, П. Нергард, Луї Клод Дакен,О. Янушкевич,, П. Чайковський, С. Рахзманінов)
  • Назвіть засоби музичної виразності, без яких практично не можливо виконати жоден музичний твір.( Темп, тембр,лад, мелодія, гармонія, динаміка, тоніка)

V. Вивчення нового матеріалу.

  • чи пам’ятаєте ви пригоди героїв мультфільму «Скубі-Ду» в єгипті? Чим вас вражає ця країна?
  • Розгляньте зображення давньоєгипетських музикантів у підручнику с. 26 -27.

Розповідь вчителя про цю країну

Високого рівня досягло музичне мистецтво у стародавньому Єгипті. Ця країна була населена одним з найстаріших народів світу. У 1-3 тис. до н.е. він створив цивілізацію яка з’явилася цілою етапом в історії людської культури. Він уставив свою землю грандіозними
архітектурними спорудами. Культурні цінності створені народом багато разів піддавалися варварським руйнуванням.

Народні дійства з музикою і танцями – мистецтво переважно монументальне, декоративне, розраховане на багатьох учасників, в тому числі співаків-музикантів. Сюжети цих «пристрастей» і «містерій» виникли в народній міфології, діючими персонажами були боги. Найбільш популярними в народі були «пристрасті» Озіріса – бога юності, родючості. Щорічно помирав він, а потім воскресав, як
символ вічно молодеющей природи. Пісні з хором, походи і танці чергувалися з драматичними сценами. Улюбленим музично-драматичним жанром у «пристрасті» були жіночі пісні-плачі над мертвим Озірісом. Пристрасті-містерії були вищою формою Єгипетського фольклору.

Найдавнішими жанрами професійної музики єгиптян, ймовірно, були релігійно-культові гімни та інші молитовні наспіви. На стінах пірамід, надгробках, у древніх папірусах, у релігійних збірниках «Тексти пірамід» і «Книга мертвих» збереглися рядки тих величавих гімнів, які єгиптяни складали своїм божествам. З 2 тис до н.е подальший розвиток єгипетського мистецтва відбувалося в умовах піднесення світської державної влади. Значно зміцніла і просунулася вперед світська професійна музика. При дворах фараонів існували музичні ансамблі співаків та інструменталістів. Головними жанрами були пісні-гімни на честь царів.

Єгиптяни грали на дугових і кутових арфах, лютнях, поздовжніх флейтах, подвійних гобоя. Найбільш високого розвитку досягло виконання на художньо розписаною дерев’яної арфі, особливо в ансамблях. Про те пошані, яким була оточена арфа і мистецтво гри на ній, каже знаменита «Пісня арфіста» – одне з найвищих досягнень давньоєгипетської поезії.

Слухання музичного твору. Клод Дебюсі – французький композитор імпресіоніст, музичний твір «Місячне сяйво»

– На якому інструменті виконано соло ( головну мелодію)?

Використовуючи підручник с. 29 підберіть слова, які характеризують музичний твір.

На с. 34. порівняти картини у.Тернера та К.Моне. Яка з них може бути ілюстрацією до музичного твору «Місячне сяйво» К. Дебюсі.?

Музика Давнього Китаю

Перші загадки про китайську музику трапляються в легендах, пізніше у документальних свідченнях. Музика була обов’язковою під час придворних ритуалів. Важалося , що за допомогою музики мохна було викликати дощ, вплинути на зростання рослин. Споглядаючи плинність природніх стихій, китайські музиканти музиканти створили свій особливий лад – пентатоніка.

(Робота з підручником с. 30 – 32.)    

Китайські музичні інструменти – флейта з очерету ( сяо), цитра( цинь), скрипка (ерху), барабани, гонги, дзвіночки.

Вокально-хорова робота. Ознайомлення з піснею Н. Май «Золота зіронька»

– Який характер пісні? Який настрій викликає пісня?

Працюємо над чистотою інтонування мелодії та виразністю виконання тексту.

VI Підсумок уроку.

– Про які країни ми з вами познайомились на уроці.

– Яка країна стала для вас цікавішою?

– Про які інструменти ви взнали сьогодні більше?

VII. Домашнє завдання

Дізнайтесь, які китайські інструменти символізували осінь та сповіщали про відступ у бою.

завантаження...
WordPress: 22.85MB | MySQL:26 | 0,469sec