Молярна маса. Обчислення за хімічною формулою молярної маси, маси та кількості речовини

Тема:  Молярна маса. Обчислення за хімічною формулою  молярної маси, маси та кількості речовини.

Мета: Дати поняття про молярну масу. Навчити порівнювати молекулярну масу речовини та молярну масу; обчислювати масу речовини, кількість речовини, використовуючи молярну масу. Розвивати культуру мовлення. Формувати вміння застосувати здобуті теоретичні знання для розв’язання практичних завдань. Показати  важливість хімії як науки.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Девіз:   Просто знати – це не все.

Знання потрібно використовувати.

Й. Гете.

                                     Хід уроку.

Ι. Організаційна частина.

ΙΙ. Актуалізація опорних знань.

                     Вчитель

Ми, з вами вивчили цікаву величину – кількість речовини, знаємо одиницю її вимірювання, навчилися визначати число атомів і молекул в певній кількості речовини. То ж давайте перевіримо як ви вмієте оперувати цими поняттями. Для цього ми проведемо гру «Хто швидше».

Умови цієї гри:

Вчитель ставить запитання. Хто знає відповідь, плеще в долоні та дає відповідь. Отож, розпочинаємо.

–         Як позначається кількість речовини?

–         Що таке кількість речовини?

–         В яких одиницях вимірюється кількість речовини?

–         Що таке моль?

–         Чому дорівнює число Авогадро?

–         Скільки молекул містить водень кількістю речовини  3 моль?

–         Скільки атомів містить водень кількістю речовини 3 моль?

–         Як позначається відносна молекулярна маса речовини?

–         В яких одиницях вимірюється відносна молекулярна маса речовини

–         На що вказує хімічна формула речовини?

–         Чому дорівнює відносна молекулярна маса кисню?

ΙΙΙ. Мотивація навчальної діяльності.

Поки не має таких приладів, які б дали змогу відрахувати певне число частинок речовини і відміряти число молів. Зручніше користуватися масою речовини – це величини, які залежать одна від одної. Нам необхідно вияснити цю закономірність та навчитися користуватися в практичній діяльності.

lV. Повідомлення  теми уроку та вивчення нового матеріалу.

Бесіда вчителя про молярну масу, одиниці її вимірювання. Проводиться аналогія між молярною масою речовини та відносною молекулярною масою речовини. Встановлюється зв’язок між масою речовини, молярною масою та кількістю.

Отже, знаючи молярну масу речовини та її кількість, можна обчислити масу речовини. І навпаки, знаючи кількість речовини – можна обчислити її масу.

Давайте повернемося до девізу нашого уроку. Про що він говорить? Правильно, ми повинні навчитися використовувати все на практиці.

Проводиться робота в парах. Кожна пара вибирає посилене завдання.

–         Яка маса заліза кількістю речовини 2 моль?

–         Яка маса алюмінію кількістю речовини 5 моль?

–         Яка маса кальцій оксиду кількістю речовини 0,6 моль?

–         Обчислити кількість речовини сульфатної кислоти H2SO4 що відповідає масі 392г.

–         Якій кількості речовини відповідає купрум(ΙΙ) оксид CuO масою 32г.

–         Обчислити кількість речовини цинку, що відповідає масі 120г.

–         До складу речовини входять 2 атоми Натрію та атом Оксисену. Написати формулу. Якій кількості речовини відповідає маса 162 грами?

–         Речовина складається з трьох атомів Калію, атома Фосфору, та 4 атомів

Оксигену. Написати її  формулу, яка маса її кількістю речовини 2,5 моль

Потім пари обмінюються завданнями і перевіряють правильність

виконання завдання.

Робота в групах.

Кожній групі пропонується скласти та розв’язати задачу з

використанням молярної маси, кількості речовини, маси речовини.           

       I група – Відома маса речовини. Обчислити її кількість.

       II група – Відома молярна маса та кількість речовини . Обчислити її

масу.

III група – Відомо кількісний,якісний склад та масу речовини.

Обчислити її кількість.                                                                                                         

      IV група – Що важче:  1 моль крейди CaCO3 чи 1 моль гашеного вапна

Ca(OH)2  ?

V  Підбиття підсумків уроку.

–         Які питання необхідно поставити собі, щоб повторити матеріал, який ми сьогодні з вами вчили?

–         Яким повинно бути домашнє завдання, щоб якісно засвоїти новий матеріал?

Vl.  Домашнє завдання.

Застосуй свої знання і вміння.

1. Скільки моль становлять: 5г Кальцію, 0,5 моль води, 10 моль міді?

2.Для реакції потрібно взяти 0,5 моль кремнезему. Яку масу оксиду

треба відважити?

3.Дано порцію C6H12O6 масою 30 г. Скільки це буде моль? Скільки там

міститься молекул глюкози?

Хочу знати все.

Скільки молекул у склянці води ємкістю 200 мл?

        V.Рефлексія

            Матеріал уроку:

–         засвоїв на достатньому рівні;

–         нічого не засвоїв;

–         потрібно ще попрацювати.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

6 (16.7 KiB, Завантажень: 64)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

у 6 (100.0 KiB, Завантажень: 19)

завантаження...
WordPress: 22.81MB | MySQL:26 | 0,318sec