Місце хімії серед наук про природу. Роль хімічних знань у пізнанні природи

Тема.  Місце хімії серед наук про природу. Роль хімічних знань у   пізнанні природи..

Мета. Пояснити роль хімії у формуванні наукової картини світу. Дати уявлення про місце хімії серед наук про природу, формувати в учнів діалектичний світогляд, самоосвітню, комунікативну компетентності.

Обладнання. Схема наук про природу.

Тип уроку. Комбінований.

Девіз. Щоб удосконалити розум, потрібно більше мислити , ніж завчати. ( Р. Декарт)

Структура уроку
І. Організаційний етап …………………………….. 1—2хв

 ІІ.  Актуалізація опорних знань учнів……. З—4хв

 ІІІ.   Вивчення нового матеріалу…………. 22–25 хв

 ІV.  Узагальнення й систематизація знань учнів     5—б хв

V.    Домашнє завдання…………………………… 2—3 хв

ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап.

Учитель пропонує учням розшифрувати шифрограми, ключовими словами яких будуть назви наук про природу.

Для читання шифрограми використовують тільки ті літери, які в рядку зустрічаються один раз.

В А Х В І А
Л М Я І Л Я
И И Б Б И Я

Відповідь: хімія.

П А Ф П І А
Л М З Л И М
К И А Я И Я

Відповідь: фізика.

Д Ж Б Д І Ж
Е О Л Щ Е Щ
О И Г І И Я

Відповідь: біологія

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Бесіда.

Що вивчає наука екологія?

Які забруднювачі зустрічаються в повітрі, воді, ґрунті? Яке їхнє походження?

Як хімія вирішує екологічні проблеми?

Чи можливо в сучасному світі обходитися без продуктів хімічної промисловості?

 

Розповідь учителя.

Єдність світу, крім наук про природу (фізики, хімії, біології), вивчає й така наука, як філософія. На цьому уроці вводяться деякі філософські поняття, наприклад: наукова картина світу, матерія і її рух, об’єктивна реальність. Хоча природничі науки в шкільному курсі вивчаються як окремі предмети, у природі такого поділу не спостерігається. Тому потрібен загальний підхід у вивченні навколи­шнього світу, який би спирався на сукупні знання. У результаті узагальнення й систематизації знань складається єдина наукова кар­тина світу, в якій значну роль відіграють знання з хімії.

IІІ.Вивчення нового матеріалу.
Робота з підручником.

Стратегія «Читання з помітками»

Учні протягом 10—15 хв. читають §  підручника , заповнюю­чи таблицю (або просто роблячи позначки) по розділах: що вже було відомо; що довідалися нового; в чому виникли сумніви; що незрозу­міло й треба запитати в учителя.

Наступні 10—15 хв. учні та вчитель обговорюють прочитаний ма­теріал, з’ясовують незрозумілі питання.

В результаті обговорення учні складають опорну схему.

 

ІV. Узагальнення та систематизація знань учнів.

Учні формулюють висновки.

1.Хімія серед наук про природу займає місце між фізикою та біологією.

2.Наукова картина світу – це цілісна система уявлень про загальні властивості й закономірності природи.

3. Наукова картина світу є вищою формою узагальнення й систематизації знань про об’єктивну реальність.
V.  Домашнє завдання.

Розшифруйте суть основних хімічних понять: атом, молекула, хімічні процеси.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

66 (29.2 KiB, Завантажень: 50)

завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 0,317sec