Метали та сплави в сучасній техніці. Розвиток металургії в Україні. Застосування алюмінію,заліза та їх сплавів

Тема: Метали та сплави в сучасній техніці.  Розвиток металургії в Україні.  Застосування  алюмінію,заліза  та їх сплавів.

            Лабораторний дослід № 15.

Мета: Розкрити роль металів і сплавів  в науково-технічному процесі. Ознайомити  з історією розвитку чорної металургії в Україні. Розвивати життєві компетентності. Сприяти формуванню активної життєвої позиції національної самосвідомості.

Тип уроку : вивчення нового матеріалу.

 Хід уроку

I.Організаційний момент

 

II. Психологічне налаштування

Пропонується вибрати те обличчя, яке відповідає  настрою.

 

III.Мотивація навчальної  діяльності

Вільно  конвертована  валюта – золото. Але уявити собі , що  колись загальною мірою цінностей було  залізо, нам важко, Одна частина заліза колись  дорівнювала десяти частинам золота, Ще дорожчим був алюміній,В

1825 році алюміній було відкрито вдруге і коштував він  у 1500 разів

дорожче за залізо (сьогодні – втричі). Метали не  втратили своєї цінності й сьогодні, але використання чистих металів      не завжди вигідне. До  речі метал не завжди відповідає пропонованим вимогам.  Тому в промисловості широко використовують сплави.

–         Що ж таке сплави.

–         Чому  можливе розчинення   металів один в одному.

–         Чому в техніці використовують переважно сплави , а не чисті метали.

–         Чим займається чорна металургія.

–   Як розвивається чорна металургія.

IV. Вивчення нового матеріалу

Повідомлення  учнів про залізо, алюміній та їх сплави

(додаток 1-2) На основі доповідей, доповнень та розповіді вчителя учні  систематизують відомості про   застосування металів  та їх сплавів у таблиці.

 

Сплав Склад Властивості Застосування
       

В процесі обговорення  галузей застосування сплавів учні розглядають зразки металів та сплавів \ віртуальна лабораторія \

Розповідь вчителя про чорну та кольорову металургію.

Три учні  виступають з доповідями про розвиток чорної металургії в Україні (додаток 3-5).

 

V. Узагальнення та систематизація.

Ми знаємо, що найбільша забезпеченість паливом, сировиною та

електроенергією для металургійного комплексу характерне для  Донецького, Придніпровського та Карпатського регіонів. Охарактеризуйте кожен з них, використовуючи знання з курсу географії.

 

Робота в групах за планом:

1.Географічне положення регіону.

2.Сировина та паливно  – енергетична база

3.Основні центри.

4. Висновок.

Після виступів груп та аналізу їхньої роботи вчитель нагадує про те,що металургійна промисловість є одним з найбільших забруднювачів навколишнього середовища. Охорона природи – глобальна проблема людства.

VI. Підбиття підсумків.

Метали і сплави широко використовуються  в сучасній техніці. Для ефективного розвитку металургійного виробництва необхідно:

–         комплексне використання сировини

–         комбінування  кольорової металургії з чорною та хімічною  галузями промисловості

–         зниження енергоємності  виробництва

–         використання вторинної сировини

–         удосконалення  способів видобування і збагачення сировини.

Рефлексія

Вправа «Мені подобається – мені не подобається».

Кожен учень висловлює свою думку  про урок, його частини,  свій висновок, починаючи зі слів:» Мені подобається …» або «Мені не подобається …»  Ніхто не має права  коментувати висловлювання інших.

 

VII. Домашнє завдання.

Підготувати повідомлення про відкриття та поширеність у природі лужних металів.

Додаток 1

За поширеністю у природі Алюміній займає четверте місце після Оксигену, Гідрогену та Силіцію. Головна маса його  зосереджена в  алюмосилікатах Відомо чимало його сплавів з  різними легуючими елементами (Cu, Si, Mg, Zn.)

Дюралюмінии – найпоширеніші та найменш куорозійно стійкі  з алюмінієвих сплавів. Вони погано зварюються але застосовуються  скрізь , де необхідні міцність та легкість. Найпоширенішого застосування набули в авіабудуванні,

для виготовлення деяких деталей турбореактивних двигунів.

Силуміни –  сплави на основі алюмінію та великого вмісту силіцію. Силуміни мають найкращі з – поміж усіх алюмінієвих сплавів ливарні властивості. Вони найчастіше  використовуються там,  де необхідно виготовляти тонкостнні  або  складні за формою деталі. В основному застосовуються  в авіабудуванні, автомобілебудуванні й будівництві  сільськогосподарських машин, для виготовлення картерів, деталей коліс, корпусів і деталей приладів.

 

Додаток 2

Вік заліза змінив бронзовий лише в 1 ст. н.е. Первісні люди  переробляли легкоплавкі бурі залізняки в маленьких печах на деревному вугіллі. Згодом в доменних печах на кам’яновугільному коксі плавили вже й інші  руди , одержуючи різні види чавуну. Відомо, що чавун відливали ще в Китаї в 300 – 600 р.р. до н.е. В Давню Русь відливання  чавуну  прийшло безпосередньо з Китаю. Різні назви способів переробки чавуну дали  різні сорти сталі.

Сталь – це сплав заліза з вуглецем. Батьківщиною булатної сталі  була Індія. Індійські ремісники були гарними майстрами металургії. Майже  дві тисячі років   металурги всіх країн дивуються семиметровій колоні поблизу Делі , виготовленій з хімічно чистого заліза , – на ній немає ні краплі іржі.

Сталь буває вуглецева та легована. Залежно від призначення леговані сталі поділяють на конструкційні та інструментальні. Конструкційна сталь має бути міцною і пластичною.  Інструментальну сталь відрізняють  твердість і стійкість проти стирання й корозії.

Залізо та його сплави  є основними технічними матеріалами. Без них не обходиться жодна галузь Із чорних металів виготовляють верстати й автомобілі,  кораблі й мости , турбіни та інструменти, побутові вироби.

 

Додаток 3.

Придніпровський  металургійний район

Металургійні підприємства Придніпровського району  виробляють близько          40% обсягу  чорних металів. Тут розташовано 14    металургійних заводів з 32 , що є в Україні . До Дніпровського металургійного заводу   належать металургійні заводи Дніпропетровська , Дніпродзержинська , Новомосковська , які  виробляють чавун , сталь , прокат , колеса для залізничного транспорту , мостові конструкції , сплави та інші.

До  Запорізького    металургійного вузла   належать:

металургійний завод повного циклу   « Запоріжсталь»,

електросталеплавильний  завод « Дніпросталь»  і феросплавний завод

«Запоріжсталь»    виробляє чушковий чавун . листову сталь ,   сталеві   відливки ,    трансформаторну сталь. « Дніпросталь» виробляє сталь для машинобудівної промисловості. Криворізькому металургійному вузлу  належать найбільші  в Україні шахти , кар’єри . 5 гірничозбагачувальних заводів , металургійний завод , трубопрокатний   і феросплавний  комбінати Нікополя та його підприємства легкої промисловості.

 

Додаток 4.

 Приазовський   район чорної металургії

До складу Приазовського  району чорної металургії належать заводи Маріуполя  , а також  залізорудні  родовища  Керченського басейну та металургійні заводи Керчі , які виробляють чавун , сталь , прокат  і працюють на офлюсованому агломераті з керченських руд та частково на рудах Криворіжжя. Чорна металургія  Приазов’я забезпечує металом місцеві машинобудівні підприємства й   тісно  пов’язані з коксохімією , виробництвом добрив  і будівельних матеріалів.

 

Додаток 5

Донецький металургійний завод

До  Донецького металургійного  району належать 13 металургійних заводів , потужних коксохімічних підприємств .  які виробляють 50% коксу України. По два металургійні заводи розташовані в Донецьку . Макіївці , Алчевську , Харцизьку,  по одному –  в Єнакієвому , Краматорську , Костянтинівці  , Луганську  та Алмазному. Вони виробляють  майже 50 % чавуну та  33%  продукції  металевої промисловості України. У Донецькому металургійному районі  сформувалися три металургійні вузли:  Донецько – Макіївський  , Єнакіївський     та Алчевсько –Алмазнянський. У  Макіївці та Донецьку налагоджено трубопрокатне виробництво , коксохімію ,  виробництво вогнетривів.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

34 (110.0 KiB, Завантажень: 25)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок 34 (51.5 KiB, Завантажень: 35)

завантаження...
WordPress: 22.93MB | MySQL:26 | 0,820sec