Мейоз. Каріотип

Тема. Мейоз. Каріотип.

 Мета: ознайомити учнів із процесом особливого поділу еукаріотичних

клітин, показати його особливе значення для живого організму;

Формувати навики логічного мислення та творчі здібності учнів.

Виховувати повагу до здоров’я людини; культуру інтелектуальної

праці.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, таблиці, мікроскоп, мікропрепарати політенних

хромосом мотиля.

Форми і методи роботи: «Біологічний футбол», самостійна творча робота,

лабораторна робота.

Терміни та поняття: мейоз, ДНК, хроматини, хромосоми, нуклеосоми,

первинна перетяжка, вторинна перетяжка, центромера, гаплоїдний

набір хромосом, диплоїдний набір, каріотип.

Девіз уроку

Плодіться й розмножуйтеся,

 і наповнюйте воду в морях,

 а птаство нехай розмножується

на землі.

Буття,  1.22

Хід уроку

 

І. Організація класу.

Розминка. Методика « Кольоропис»

Учитель прикріплює кольорові смужки  на дошці й роздає на кожну парту. Кожний колір – умовний знак емоційного настрою учня. Наприклад:

Червоний – радісний і захоплений;

Жовтий – світлий, приємний;

Зелений – спокійний, врівноважений і т.д.

( Учні піднімають смужку того кольору, який відповідає їхньому настрою, на початку і в кінці уроку).

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Гра « Біологічний футбол». ( Кожна правильна повна відповідь – 3 бали)

Тривалість клітинного циклу у бактерій – _________.

Тривалість клітинного циклу у клітин еукаріотів _______________.

Інтерфаза – це …________________.

Тривалість інтерфази _____________.

Основний спосіб поділу еукаріотичних клітин _________.

Мітоз складається з ___ послідовних стадій _________.

Мітотичний поділ забезпечує ____________.

З яких періодів складається мітотичний цикл.

Самоперевірка. Самооцінка ( за алгоритмом).

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Ви вже знаєте, що процес запліднення супроводжується злиттям ядер чоловічої і жіночої статевих клітин. При цьому хромосомний набір заплідненої яйцеклітини подвоюється. Таким чином, можна припустити, що кількість хромосом в організмів, яким притаманне статеве розмноження, з кожним поколінням повинна подвоюватись. Але в природі цього не спостерігається: у кожного виду набір хромосом постійний. Це свідчить про те, що існує особливий механізм, який забезпечує зменшення хромосомного набору удвічі. Саме його ми зараз і будемо вивчати.

 

ІУ. Повідомлення теми і мети уроку.

Тема нашого уроку « Мейоз. Каріотип».

У. Вивчення нового матеріалу.

А)Самостійне читання тексту підручника «Мейоз. Каріотип» з використанням позначок ( Методична система «Поміч»).

Учні читають текст і роблять позначки:

«У» – я це знаю;

«+» – нова інформація для мене;

«- » – суперечить тому, що я знав;

«?» – дивує мене.

Б) Аналіз опрацьованого тексту. Консультація.

В) Творча робота. Завдання. За допомогою наведених нижче умовних позначень складіть і поясніть схеми, що ілюструють мітоз і мейоз:

2п – диплоїдний набір хромосом;

п – диплоїдний набір хромосом;

2С – двохроматидні хромосоми;

1С – однохроматидні хромосоми.

Презентація роботи.

УІ. Лабораторна робота №11.

Нагадування правил техніки безпеки поводження із склом.

Тема. Будова хромосом.

Мета: ознайомитись із будовою хромосом, вміти порівнювати інтерфазні та

метафазні хромосоми, дослідити значення каріотипу для організму

людини.

Обладнання і матеріали: мікроскопи, готові мікропрепарати політенних

хромосом мотиля, мікрофотографії політенних хромосом,

фотокаріограми здорових і хворих людей.

Хід роботи

Розгляньте політенні хромосоми при великому збільшенні мікроскопа. Порівняйте побачені хромосоми з мікрофотографіями, замалюйте їх у зошит та позначте компоненти будови:

1-світлі смуги;

2-темні смуги;

3- пуфи ( «здуття»).

Розгляньте фотокаріограми здорової і хворої ( на синдром Дауна) людини. Розташуйте їх попарно в порядку зменшення розмірів, пронумеруйте і замалюйте в зошит( останніми мають бути розташовані статеві хромосоми).

 

 

 

Мал. Каріотип здорової                            Мал. Каріотип хворої

людини                                                                       людини

Зробіть висновки. Дайте відповіді на запитання.

Коли хромосоми можна побачити у світловий мікроскоп? Чим відрізняються інтерфазні та метафазні хромосоми? За якими Oознаками можна класифікувати хромосоми у клітині? Для чого проводять каріотипування? Яке значення для еволюції має видова сталість кількості, форм і розмірів хромосом?

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

УІІ. Рефлексія. Заповніть таблицю

Ознаки Мітоз Мейоз
Яким клітинам властивий?    
Кількість поділів    
Кількість утворених клітин з однієї    
Набір хромосом перед поділом    
Набір хромосом після поділів    
Стан спадкової інформації в клітині    
Біологічне значення.    

 

УІІІ. Підсумок уроку. Оцінювання робіт учнів. Метод ПРЕС.

 

ІХ. Домашнє завдання. Опрацювати параграф підручника по темі «Мейоз. Каріотип». Диплоїдний набір людини – 46 хромосом. Скільки з них: а) батьківських, б) материнських, в) пар гомологічних хромосом, г) пар ауто сом, д) пар статевих хромосом?

Творча робота*. Як досліджують каріотип? Яке значення має дослідження каріотипу?

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

29 Тема Мейоз Каріотип. (16.7 KiB, Завантажень: 20)

завантаження...
WordPress: 22.8MB | MySQL:26 | 0,355sec