МАТЕМАТИКА ЄВРОПЕЙСЬКОГО СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ. ЛЕОНАРДО ФІБОНАЧЧІ

Римська цивілізація не залишила помітного сліду в математиці, оскільки була дуже стурбована рішенням практичних проблем. Цивілізація, що склалася в Європі раннього Середньовіччя (ок. 400–1100). Рівень математичного знання не підіймався вище за арифметику і прості розділи з Початків Евкліда. Найважливішим розділом математики в Середні століття вважалася астрологія; астрологів називали математиками.

Першим заслуговуючим згадки європейським математиком став Леонардо Пізанській (Фібоначчі). Він подорожував як купець по Сходу. Після повернення на батьківщину він написав книгу «Ljber Abaci» (дослівно — «Книга про абаку» (обчислювальну дошку), яка представила Європі одне з найбільших відкриттів всіх часів, а саме десяткову систему числення, що включає положення нуля як першої цифри в записі числового ряду. Ця система, яка включала звичні символи 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 і 9, стала відомою як Індусько-арабська система і зараз використовується повсюдно.

За змістом — «Книга з арифметики»; 1202), наповнену зібраними ним під час подорожей відомостями з арифметики й алгебри. Подібно до цього, всі набуті Леонардо знання з геометрії й тригонометрії він виклав у книзі «Practica Geometriae» («Практична геометрія»; 1220). Він, можливо, також був оригінальним дослідником, оскільки його книги містять багато прикладів, які, здається, не мають точних еквівалентів в арабській літературі.

Задача, яка приводить до «ряду Фібоначчі» 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, …, кожний член якого є сумою двох попередніх. Ряд Фібоначчі виник у результаті розв’язання такої задачі:

Скільки пар кроликів може розплодитись від однієї їх пари протягом року, якщо: а) кожна пара кроликів щомісяця народжує нову пару, яка з другого місяця стає продуктивною, б) кролики не вмирають.

«Книга з арифметики» є одним з джерел, через яке в Західну Європу ввійшла індоарабська система числення.

 

Протягом наступних декількох століть математична активність в Європі слабшала.

завантаження...
WordPress: 22.85MB | MySQL:26 | 0,337sec