Маршрут життя – станція «Професійний вибір»

І. Знайомство.

Привітання профконсультанта. Повідомлення теми та цілей заходу.

При знайомстві для полегшення подальшого спілкування під час семінару профконсультант пропонує таку форму знайомства: на різноколірних шматочках аркуша діти пишуть своє ім’я і приколюють до одягу. Профконсультанту зручно звертатися до кожного учасника, так як ім’я кожного перед очима, а також всі гуртом називають своє ім’я – так повторюється тричі, поки не почується гучний хор.

 

ІІ. Вступне слово.

У кожного з нас часто виникають питання : “Хто я? Що я вмію? Ким я стану? Яку професію обрати?”. Як знайти головну справу свого життя, щоб відчувати себе потрібним, повноцінним і задоволеним своєю працею, приносити найбільшу користь людям, країні? Здається, що простіше вирішити складну математичну задачу, ніж розібратися в собі, своїх бажаннях та здібностях. Надходить час, коли кожен старшокласник замислюється про майбутнє, про своє місце в житті. Перед Вами незабаром постане нелегка задача вибору професії до душі, визначення життєвого шляху. Необхідно пам’ятати, що кожна професія, якщо тільки до неї, підходити з любов’ю і знанням справи, містить в собі невичерпні можливості до творчості. Ще К.Д. Ушинський сказав:

“Якщо Ви вдало виберете працю і

вкладете в неї свою душу,

то щастя саме Вас знайде”.

 

В світі налічується більше 50 тисяч професій, мало не щороку з’являються нові професії та зникають старі, стираються межі багатьма з них, а деякі, навпаки, постійно поділяються, подрібнюються, розмножуються.

Як розібратися в цьому безмежному океані. Як же уникнути помилок і розчарувань при виборі професії? Світ професій великий. Одні професії притягують романтикою, інші – добрим заробітком. В одних краще розкривається інтелектуальний потенціал людини, другі містять можливість різноманітних форм спілкування, в третіх – більш важливими являються вольові якості. Універсальних рецептів немає, ніхто не може дати рецепт вибору професії, як, наприклад, рецепт святкового пирога чи салату, але деяку схему аналізу, організації пошуку власного “Я”, вибору майбутньої професії можна Вам запропонувати.

Сьогодні наша зустріч присвячена саме вирішенню цих питань. Ми перегорнемо з Вами цікаві сторінки формули вибору професії.

Мені б хотілося, щоб у нас з Вами склався відвертий діалог, тому пропоную працювати активно, включатися в роботу групи, бути відвертим і щиро висловлювати свої думки.

ІІІ. Екскурс в історію виникнення професії.

Зараз ми разом з вами зробимо невеликий екскурс в історію виникнення професії. З розвитком суспільного розподілу праці кількість професій безперервно збільшувалась. Зазнавала змін і якісна сторона професій – залежно від складності технології, форм, організації праці та умов підготовки робітників. Якщо згадати епоху патріархального рабства, то в Греції, наприклад, було близько десятка професій: гончарі, лимарі, майстри з обробки металів, каменярі та ін.

    А ось вже в V-VI ст. до н.е., нараховувалось близько 50 професій. В XIV ст. в Франкфурті-на-Майні існувало близько 200. У словнику професій, опублікованому в США у 1965 році, описано майже 22 тис. видів робіт, або понад 35 тис. назв професій і спеціальностей. На даний час, за підрахунками спеціалістів, в світі нараховується 50 тис. професій.

    Кожна професія має своє історичне минуле. Ось, наприклад, професія токаря. Першою продукцією стародавнього токаря були отвори і заглиблення в каміннях. Палку чи кістку, що притискували до оброблювального каменя, обертали між долонями і поступово в камені утворювалася лунка чи отвір. Потім з’явилися перші токарні верстати, в яких оберталася вже заготівка, а різець утримували руками. Ім’я винахідника першого токарного верстату невідоме, як невідомі імена творців колеса, голки, гончарного кола, прядки. Справжній переворот в токарній справі зробив токарний художник, особистий майстер російського царя Петра І Андрій Нартов. Він винайшов і вперше застосував механічний супорт у токарному станку, що дозволило значно підвищити точність і якість обробки деталей.

    Мабуть, небагато знайдеться на Землі професій, що за віком сягають у таку давнину, як професія муляра. І дійсно, тільки кількість населення первісного світу перебільшила кількість місць у печерах, людям довелося дбати про стіни, які б захищали їх від пронизливого вітру, та дах, який боронив від снігу та дощу. Від примітивних культових та побутових споруд людство поступово переходило до складних і довершених споруд, які вражають нас своєю красою та витонченістю. Єгипетські піраміди, легендарні будівлі Індії, Вавілону, храми та вілли Давньої Греції і Риму є пам’ятками досягнень мулярської праці. У ті часи майстер-муляр самостійно виконував всі необхідні підготовчі та основні операції: готував розчин, власноруч подавав будівельні матеріали на робоче місце, виконував кам’яну кладку.

    А якщо згадати професію “продавця” – одну з найстаріших. Корені цієї цікавої професії входять глибоко в історію людської цивілізації. Розвиток ремесла та збільшення міст сприяли зростанню торгівлі. У Західній Європі, наприклад, успішно розвивалася зовнішня морська і внутрішня сухопутна торгівля. З портів Близького Сходу європейці привозили товари з Індії, Китаю, Сирії. Наприкінці XIV століття купці привозили в Західну Європу прянощі, оксамит, ювелірні вироби, дорогі тканини – шовк, парчу, тропічні фрукти, з Причорномор’я – рибу, ікру, сіль, шкіру, хутро. У середні віки розвинулася і набула широкого розповсюдження сухопутна торгівля. Відомий шовковий шлях від Китаю до Європи проліг на кільканадцять тисяч кілометрів. Каравани верблюдів, навантажених товарами, перетинали вздовж і впоперек азіатський і африканський континенти. У наш час торгівля набувала високого розвитку, при бажанні можна купити будь-який товар.

    Історичне минуле є в кожної професії, таких історій виникнення професії можна розказувати безліч.

    Кількісне збільшення видів праці та їх якісна зміна є наслідком безперервного, що розвивається швидкими темпами, ускладнення виробництва, його інтеграції.

    За деякими підрахунками, понад 50% існуючих в наші дні професій і спеціальностей були невідомі ще 30 років назад. З’явлення нових професій пов’язане не лише з механізацією й іншими напрямками науково-технічного процесу, але й з появою нових галузей виробництва.

Примітка: історію професії або приклади професій вибирати згідно ринку праці, розширювати або скорочувати в залежності від тривалості семінару

 

ІV. Професія, ознаки професійної діяльності.

Вправа “Мікрофон”

Сьогодні ми обговорюємо питання вибору професії. Але що ж означає саме поняття професія?


Щоб це з»ясувати
я пропоную обговорити це питання таким чином. Ось у мене в руках мікрофон, ми оберемо інтерн’юера, який буде проводити опитування і таким чином ви зможете поділитися своїми думками.

    То ж увага! Що ж означає саме поняття професія?

Яка Ваша думка? (Обговорення)

Підсумок всього сказаного.

 

Отже, Професія – в перекладі з латинської означає “оголошую свою справу”. У тлумачному словнику дається таке визначення: “Професія це рід трудової діяльності, що вимагає відповідної підготовки і є для будь-кого основним джерелом існування”.

    Професія характеризує певну категорію людей, котрі займаються певним видом трудової діяльності. Однак, не кожна трудова діяльність є професійною. Трудова діяльність людини може вважатися професійною, якщо виконуються принаймі ще дві умови.

    По-перше, професія характеризується наявністю певного рівня кваліфікації, майстерності, вміння, професійної підготовки, спеціально здобутих знань і навичок, які часто підтверджуються спеціальними документами про професійну освіту: дипломами, свідоцтвами, атестатами, сертифікатами. Таким чином, якість професійної діяльності вважається більш високою, ніж якість діяльності непрофесіонала, дилетанта чи любителя.

    По-друге, професія є свого роду товаром, який людина може продавати на ринку праці. Причому, товаром, який користується попитом, за який інші люди готові платити.

    Тобто професійна діяльність служить джерелом доходів людини. Таким чином, наприклад, догляд за своїми власними дітьми не є професійною діяльністю, хоча його і можна назвати працею. А ось догляд за дітьми в дитячому садку, який здійснює вихователь, є в повному сенсі цього слова професійним. Або, наприклад, захоплення складанням гороскопів можна вважати просто хобі. Та коли людина має диплом астролога і складає гороскопи для клієнтів, це вже можна назвати професією. Або якщо людина займається спортом заради свого задоволення, то ми вважаємо її просто любителем, а якщо вона заробляє цим собі на життя, то вона професійний спортсмен.

 

V. Класифікація професій.

    Кожна професія висуває певні вимоги до людини. Одні професії вимагають від людини сили і спритності, інші – переважно розуму й акуратності, ще інші – комунікабельності і стриманості. Деякі професії вимагають від людини практично однакових рис. Їх можна об’єднати у групи, які можна уявити як свого роду професійні держави зі своїми законами, мовою, населенням, що займають на карті певне положення.

    Робота у буз-групах

Щоб ознайомитися з типами професій ми попрацюємо у групах (розподіляються на 5 буз-груп). Кожна група отримує картки, на яких вказані завдання – підібрати професії та написати їх назви. Кожна група записує відповіді на аркушах паперу для фліп-чарту (5-6 хв.), представник від кожної групи презентує відповіді.

Примітка: завдання для буз-груп можна давати просто за предметом(об’єктом) праці. Наприклад, Назвати професії, які пов’язані з людьми (природою,…технікою тощо).

 

Завдання для І групи

 

Напишіть декілька професій, пов’язаних з:

медичним обслуговуванням_________________________________________

_________________________________________________________________

навчанням та вихованням___________________________________________

_________________________________________________________________

побутовим обслуговуванням_________________________________________

_________________________________________________________________

правовим захистом_________________________________________________

_________________________________________________________________

соціальною допомогою та захистом___________________________________

__________________________________________________________________

 

Завдання для ІІ групи

Напишіть декілька професій, пов’язаних з:

створенням, монтажем, збиранням і налагодженням технічних пристроїв_________________________________________________________

експлуатацією технічних засобів_____________________________________

__________________________________________________________________

ремонтом техніки___________________________________________________

 

Завдання для ІІІ групи

Напишіть декілька професій, пов’язаних з:

створенням, проектуванням, моделюванням художніх виробів____________

_________________________________________________________________

відтворенням, виготовленням різноманітних виробів за ескізом, зразком___________________________________________________________
__________________________________________________________________

 

Завдання для ІV групи

Напишіть декілька професій, пов’язаних з:

текстами _________________________________________________________________

цифрами, формулами й таблицями____________________________________
__________________________________________________________________

кресленнями, картами схемами ______________________________________

звуковими сигналами_______________________________________________

 

Завдання для V групи

Напишіть декілька професій, пов’язаних з:

вивченням живої та неживої природи_________________________________

_________________________________________________________________

доглядом за рослинами та тваринами _________________________________

__________________________________________________________________

профілактикою та лікуванням захворювань рослин і тварин _______________

__________________________________________________________________

 


Підведення підсумків виконаних завдань.

Аналізують, чи правильно вказані назви професій.

 

Класифікація
за “предметом праці” на 5 типів професій.

Тип професії
вказує на те, з чим людині доводиться мати справу у процесі своєї професійної діяльності, тобто на предмет праці. Предметом праці можуть бути інші люди, техніка, інформація, художні твори чи природа.

 

І група презентувала професії типу “людина — людина”

Як ви думаєте, які якості повинен мати фахівець цього типу професій?

 

Відповіді учнів ( один з них записує на фліп-чарті)

 

Висновок: Професії цього типу висувають вимоги до таких рис працівника, як уміння встановлювати і підтримувати ділові контакти, розуміти стан людей, впливати на інших, проявляти витримку, спокій і доброзичливість, мовлені здібності.

 

ІІ група презентувала професії типу “”людина — техніка”

Як ви думаєте, які якості повинен мати фахівець цього типу професій?

 

Відповіді учнів ( один з них записує на фліп-чарті)

 

Висновок: Цей тип професії вимагає від працівника високого рівня розвитку наочно-образного мислення, просторової уяви, технічної обізнаності та кмітливості, спритних та точних рухів, сенсомоторної координації, добре розвинених особливостей уваги, динамічного окоміра. Для регулювання виробничих процесів у деяких видах діяльності суттєве значення мають зорові, слухові, вібраційні м’язово-суглобні сприйняття.

Аналогічно розглядаються всі останні типи.

ІІІ група професії типу ” людина — знакова система”

Висновок: Професії цього типу вимагають від людини здатності до абстрактного мислення, оперування числами, тривалого та стійкого зосередження уваги, терпіння, посидючості, вміння з цікавістю працювати з цифрами, формулами, хімічними символами, схемами, графіками тощо. Людина, котра має деякі дефекти мови, а також такі індивідуально психологічні особливості, як скутість (у незнайомій новій обстановці губиться), швидка втомлюваність та подразливість від нав’язливого спілкування, в змозі успішно оволодіти і з задоволенням працювати за професіями даного типу.

 

ІV група професії типу ” людина — художній образ”

Висновок: Від людини в професіях цього типу вимагається розвинутий художній смак, висока естетична чутливість, багата та яскрава уява, образна пам’ять, образне мислення, естетичні почуття.

 

V група професії типу “”людина — природа”


Висновок: Цей тип передбачає наявність у людини доброї спостережливості, здатності орієнтуватися в умовах непередбачуваності й відтермінованості результатів, змінювати мету залежно від умов, витривалості й терплячості в умовах нестачі комфорту.

Примітка: цю вправу можна замінити грою “Аукціон” з використанням карток з написами особистісних якостей та рис.

 

VІ. Формула вибору професії

 

Мотиви, що спонукають людину вибирати ту чи іншу професію можуть бути різними. Інколи професію вибирають тому, що вона престижна, модна чи назва її звучить красиво. Частіше визначальним фактором у виборі професії є батьки. Іноді – приклад друзів, як часто говорять самі випускники “за компанію”. Але це хибна думка, вона може привести до того, що робота ніколи не стане улюбленою, що на робочому місці людина почуватиме себе дискомфортно. А якщо ми з вами порахуємо, що в середньому людина проводить на робочому місці 40 годин на тиждень, тобто на роботі ми проводимо як мінімум третину свого життя, і від того наскільки ця третина нас задовольняє, залежить багато: дім, побут, дозвілля. Тут доречні слова Юрія Нікуліна

 

“Щастя в житті – це коли вранці хочеться

йти на роботу, а ввечері – додому”.

 

Існує формула вибору професії. Вона складається з 3 важливих складових:

    Розглянемо першу складову цієї формули. Вона має назву “ХОЧУ”

 

ХОЧУ – це наші інтереси, схильності. Це наше прагнення займатися певною діяльністю

    Потребу людини в певній діяльності в психології називають схильністю. Про неї кажуть, коли робота подобається людині, захоплює її. Зовнішніми проявами цієї схильності є тривале та постійне прагнення людини до певної діяльності, наприклад, малювання чи креслення, моделювання одягу та шиття, ремонт різноманітної техніки; успіх її виконання; прояв стійкого інтересу до тієї чи іншої області знань; прагнення до постійного їх накопичення. Справжня схильність зазвичай поєднує в собі стійкий інтерес до тих чи інших явищ дійсності та стійке прагнення самому діяти в цьому напрямку.

    Ознакою схильності до тієї чи іншої професійної діяльності являються інтереси. Значення інтересів для життя людини велике: вони спонукають нас здобувати знання, розширювати свій кругозір, допомагають долати труднощі та перепони. Між інтересами та схильностями багато спільного, але є й різне. Можна, наприклад, проявляти інтерес до спорту, не пропускаючи жодного спортивного змагання по телевізору чи на стадіоні, збираючи фотокартки відомих спортсменів, вивчаючи їх біографію, але самому не робити навіть ранкової гімнастики.

Це саме той випадок, коли інтерес є, а схильність – відсутня. Тому інтерес можна виразити формулою “ХОЧУ ЗНАТИ, а схильність – “ХОЧУ ЗРОБИТИ”.

 

Обговорення з допомогою мікрофону
діти називають тип професії, якому вони віддали перевагу.

 

Розглянемо другу складову формули вибору професії. Вона має назву “МОЖУ”

    МОЖУ- це наші здібності (фізичні – стан здоров’я, розумові -інтелект, пам’ять, увага, психологічні наші емоції, вольові якості)

В основі успішного оволодіння професією лежать здібності. Здібності і– це можливість досягти високого рівня майстерності в тій чи іншій справі. Це такі індивідуально-психологічні особливості людини, що допомагають їй досягти успіху в якій-небудь діяльності. Розрізняють загальні та спеціальні здібності.

    До загальних здібностей належать такі якості, як працелюбність, увага, цілеспрямованість. Ці якості важливі для всіх професій та видів діяльності.

    Спеціальні здібності – це якості, що забезпечують успіх у більш вузькому колі видів діяльності. До таких, наприклад, належать зорова пам’ять, розуміння людей, швидкість, координація, точність рухів, окомір, слух.

Наприклад, токару постійно доводиться мати справу з вимірювальним інструментом, вміти розрізняти форму, величину, колір деталей, визначати “на око” відхилення в роботі верстата, дрібні дефекти на поверхні деталей, тому важливе значення в роботі має зорове сприйняття, слухова чутливість не менш важлива, бо вона допомагає визначити особливості роботи верстата, фіксувати зміну якості різця тощо.

    Для успішної роботи водія необхідні добре розвинута моторно-зорова координація, швидка реакція і зорове сприймання, високий рівень концентрації, розподілу та переключення уваги.

Професія перукаря передбачає високий рівень розвитку зорових, слухових, тактильних відчуттів (розрізнення кольорів, і відтінків, форми, розмірів, визначення за запахом косметичних препаратів). Також обслуговування клієнтів передбачає активне спілкування, встановлення контакту з відвідувачем, вміння правильно організувати свою роботу, тому перукарю має бути притаманний високий рівень розвитку комунікативних здібностей.

 

Обговорення з допомогою мікрофону

– Як Ви гадаєте, а які Ваші найважливіші якості, допоможуть Вам оволодіти професією …….? (Обговорення )

 

А зараз ми спробуємо з Вами визначити ваші деякі здібності. Для цього виконаємо одну вправу

Методика визначення рівня словесно-логічної пам’яті.

Інструкція. Я Вам зачитаю 10 слів. Ваше завдання – запам’ятати ці слова у тому порядку, в якому я буду читати, а потім, після зачитування, відтворити ці слова на папері.

 

ВЕСНА, ШКОЛА, ЖУРНАЛ, М’ЯЧ, ТЕЛЕВІЗОР, СТІЛЕЦЬ, ШАРФ,     СОНЦЕ, МОРКВА, ЗОШИТ.

 

Оцінка результатів

9-10 слів: рівень словесно-логічної пам’яті – високий;


7-8 слів: рівень – вище середнього;

6 слів: рівень – середній

менше 6 слів: словесно-логічну пам’ять необхідно розвивати, тобто виконувати спеціальні вправи на розвиток пам’яті

 

Ми визначили Ваш рівень деяких загальних здібностей. Звісно, цього діагностування не досить, щоб запевнити Вас, що вибір професії зроблено правильно. Для успішного оволодіння професією важливе значення мають успішність навчання, емоційно-вольова сфера, риси характеру, додаткові навички та вміння.

А профдіагностичне тестування ви можете пройти в ЦЗ.

 

VII.Вимоги професії до людини. Знайомство з професіограмами

Сьогодні ми вже говорили про те, що кожна професія висуває якісь певні вимоги до людини. Наука, що займається вивченням професійної діяльності людей, називається вона професіографія. До завдань професіографії належить всебічне вивчення професій; опис професій, основних вимог до людини, її професійно важливих якостей, а також факторів, що зумовлюють успішність або неуспішність, задоволення чи незадоволення даною професійною діяльністю. Також професіографія займається складанням професіограм.

Професіограма – це комплексний, систематизований багатосторонній опис конкретного виду роботи. Вона включає в себе загальні відомості про професію, зміст та умови праці, соціально-економічні особливості професії, вимоги професії до індивідуально-психологічних особливостей людини.

 

Третя складова має назву

“ТРЕБА”

“ТРЕБА” – потреба ринку праці Вашого регіону в конкретній професії.

 

З допомогою мікрофону проведемо опитування «Як Ви розумієте словосполучення “ринок праці”? (Обговорення -3 хв)

Справа в тому, що приступаючи до пошуку роботи, незалежно від того, чи маємо ми професію, чи тільки-но збираємося її здобути, і чи подобається це нам, чи ні, ми опиняємося на ринку, причому в якості продавця. Кожен знає, що ринок складається із попиту (покупців) та пропозиції (продавців). А оскільки це ринок праці, то ми представляємо свою робочу силу, а точніше пропонуємо – свої інтелектуальні та фізичні можливості, професійні знання та вміння. Але, як відомо, досвідчений продавець, перш, ніж викласти свій товар на прилавок, завжди спочатку виявить попит на ринку, визначить його ціну. Звісно, що товар більш високої якості коштує дорожче, ніж низької. Але якщо його багато, то може скластись ситуація, що ціну за цей товар прийдеться або знижувати, або шукати інші ринки збуту в інших місцях. А якщо товару обмаль, навіть і не зовсім відповідної якості, то за нього в період дефіциту можуть давати більш високу ціну, до тих пір, поки ринок не наповниться. Аналогічні процеси відбуваються на ринку праці.

Отже нам, вибираючи професію, необхідно вивчити ринок праці, тобто познайомитися як із попитом (наявністю вільних вакансій та вимог до них ) так із пропозицією (кількістю наших прямих конкурентів, тобто кількістю фахівців, що мають ту професію, яку ми плануємо здобути).

Як же це зробити?

Першим джерелом здобуття такої інформації є центри зайнятості. Вони є у кожному місті та районі будь-якої області нашої держави, де можна отримати інформацію про наявність вільних робочих місць, про вимоги роботодавців до претендентів на робочі місця, про заробітну плату, якісно-кваліфікаційний склад громадян, що шукають роботу, тобто про кількість осіб, що мають ту чи іншу професію тощо.

Найбільш яскраво відображає ситуацію на ринку праці БАРОМЕТР ПРОФЕСІЙ, який дасть вам уявлення про працевлаштування у нашому місті (районі) та його перспективи.

Розгляд Барометру та коментарі учнів.

 

Тепер, маючи повне уявлення про тонкощі, особливості вибору професії, визначивши всі складові формули вибору професії – Ваше ХОЧУ, МОЖУ і дізнавшись про ТРЕБА вашого регіону, Ви зробите вибір професії до душі, яка дасть Вам змогу самореалізуватися, досягти успіху, почувати себе впевнено на своєму життєвому шляху.

 

VIII. Підведення підсумків

Вправа “Побажання”

Мені хотілося б закінчити нашу зустріч однією притчею.

Розповідь притчі «Все у твоїх руках.»

Мені дуже приємно, що закінчуємо нашу зустріч на такій приємній ноті. Нехай всі Ваші бажання та мрії здійснюються. Мені дуже приємно було з Вами поспілкуватися. Дякую за Вашу гостинність, доброзичливість. Дякую, що активно працювали та допомагали в роботі.

 

Можна закінчити просто підведенням підсумків: Що нового для себе узнали? Що особливо було цікавим, корисним, використовуючи мікрофон»

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

4635643566 (84.0 KiB, Завантажень: 3)

завантаження...
WordPress: 22.97MB | MySQL:26 | 0,670sec