Мама, тато, я – дружна сім’я

Тема: Мама, тато, я  – дружна сім’я.

Мета. Сформувати в учнів уявлення про сім’ю, рід, змоделювати родовідне дере­во. Розвивати шанобливе ставлення до членів своєї сім’ї. Виховувати почуття гордості за свій рід.

Обладнання. Фотографії родичів.

 

Хід заняття

 

І. Організація класу.

ІІ. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

—   Відгадайте загадку.

Ось перед вами, друзі, хата,

У ній є чотири кімнати.

А ось вам загадка моя:

Як тут розміститься 7 Я? (Сім ‘я)

 

ІІІ. Повідомлення теми заняття.

—   Сьогодні на занятті ми розповідатимемо про сім’ю, ви дізнаєтеся, що таке рід, родина.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда на виявлення життєвого досвіду школярів.

—  Назвіть своє прізвище та ім’я. Назвіть ім’я та по батькові матері, бать­ка. Назвіть ім’я братика, сестрички.

—  Як ви звертаєтеся до своїх рідних? Про що любите розмовляти з ма­мою, татом, братиком, сестричкою?

—  Тато, мама, братик, сестричка — це ваша сім’я або родина. Тато — господар дому. Мама — берегиня роду. Без дітей родина не буде по-справжньому щасливою. Вони — малі помічники, радість для своїх батьків.

—   Послухайте прислів’я, поясніть, як ви їх розумієте:

  • Яка сім’я, такі й діти.
  • Нащо ліпший клад, коли в сім’ї лад.
  • На сонці тепло, а біля матері добре.

—   Відгадайте загадку.

Коло, риску, закарлючку

На папері пише ручка.

Все з’єдналось загадково —

І з’явилось перше слово.

Здогадались, яке саме?

Наймиліше в світі —… (мама).

—  Як ви називаєте свою маму? (Матуся, матінка.)

Мама… Усе найрідніше, найдорожче, наймиліше увібрало в себе це дивовижне, сонячне слово. Матінка… Уся гордість світу від неї. Без сонця не цвітуть квіти, без матері немає ні поета, ні героя… Матуся — найдорожча у світі людина, берегиня роду. Вона народжує дитину, пестить її, голубить, вчить добра і любові.

—  Кого ми ще називаємо матір’ю? (Матінку Божу, Батьківщину.) Усі діти Марії любовно звертаються до Богородиці — Матінко Божа. І Батьків­щину у віршах і піснях народ називає ненькою або матір’ю.

—   Про що ви розповідаєте татові?

—   Запам’ятайте батькову науку:

  • Хто хоче більше знати, мусить менше спати.
  • Хочеш їсти калачі — не сиди на печі.
  • Слова — полова, а праця — диво.
  • Шабля ранить голову, а слово — душу.
  • Не навчив батько — не навчить і дядько.

—  Чи знаєте ви, що означають слова рідня, рід? Дідусь, бабуся, тітка, дядько та їхні діти для тебе — рідня (рід). Вони не просто близькі й дорогі тобі, а ще й одного з тобою роду. У народі кажуть: «У кожної деревини — свій плід, а в кожної людини — свій рід».

 

2. Фізкультхвилинка.

Руки вгору! Руки в боки!

І зробіть чотири скоки.

Вище руки підніміть!

А тепер їх опустіть!

Плесніть, діти, кілька раз,

За роботу! Все гаразд.

 

  1. 3.    Практична робота.

—  Ви принесли на заняття фотографії своїх родичів. Зробіть колаж «Родовідне дерево».

Після виконання завдання учитель відзначає, чиє дерево має найбільше гілок. Доходять висновку, що ці діти добре знають свій родовід.

 

  1. 4.   Продовження роботи з підручником. Робота в зошитах. Розкажіть про свого дідуся чи бабусю. Пригадайте їх улюблені пісні. . Заспівайте цю пісню.

 

ІV. Закріплення знань. Читання і обговорення оповідання

УСІ ДОБРІ ЛЮДИ — ОДНА СІМ’Я

У другому класі був урок малювання. Діти малювали ластівку. У двері класу хтось постукав. Учитель відчинив двері. На порозі стояла заплакана жінка — мати маленької білокосої, синьоокої Наталочки.

–         Прошу вас, — сказала мати вчителеві, — відпустіть дочку з уроку. Бабуся померла.

Учитель підійшов до столу й тихо сказав:

–         Діти, сталося велике горе. У Наталочки померла бабуся.

Наталочка зблідла. Очі її наповнилися сльозами. Вона схилилась на парту й тихо плакала.

–           Іди, Наталочко, додому. По тебе мама прийшла.

Поки дівчинка збиралась додому, вчитель сказав:

–                            І в нас не буде сьогодні уроків. Бо в сім’ї нашій велике горе.

–                          Це ж у Наталоччиній сім’ї? — перепитав Микола.

–                      Ні, в нашій людській сім’ї, — сказав учитель.

— Усі добрі лю­ди — це одна сім’я. І коли хтось у нашій сім’ї помер — ми осиротіли.

Василь Сухомлинський

Дайте відповіді на запитання:

  1. Який урок був у другому класі?
  2. Хто постукав у двері?
  3. Що сталося у Наталчиній сім’ї?
  4. Що сказав дітям учитель

V. Підсумок заняття.

– Що цікавого ви дізналися на занятті? Що нове відкрили для себе?

– Розкажіть про свого дідуся чи бабусю?

– Пригадайте їх улюблені пісні?

– Заспівайте ці пісні

завантаження...
WordPress: 22.83MB | MySQL:26 | 0,353sec