Лужноземельні елементи. Фізичні та хімічні властивості простих речовин, основний характер їх оксидів та гідроксидів, біологічна роль елементів

Тема: Лужноземельні елементи. Фізичні та хімічні властивості простих речовин, основний характер їх оксидів та гідроксидів, біологічна роль елементів. Демонстрація 12. Лабораторний дослід № 11.

Мета: поглибити знання учнів про лужноземельні метали; вивчити фізичні і хімічні властивості простих речовин; показати подібність і відмінність властивостей лужних і лужноземельних металів;переконатися в основному характері їх оксидів і гідроксидів; формувати й розвивати вміння й навички експериментальної роботи , виховувати відповідальність, акуратність під час оформлення записів.

Обладнання і матеріали: ПС, колекція природніх сполук лужноземельних елементів, кальцій оксид, вода.

Форми роботи : пояснення, робота біля дошки, показ колекції, робота з підручником  , вправа «Знайомство»,демонстрація досліду, повідомлення учнів.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І.Організаційний момент.

ІІ. Вивчення нового матеріалу. Учні вам відомі лужні елементи, їхні сполуки. Ви знаєте які властивості для них характерні. Сьогодні ми йдемо в гості до лужноземельних елементів. Давайте подивимось їхні паспортні дані.

1.Характеристика за Періодичною системою. Будова атома елемента.

(Робота біля дошки)

Період

Група

Аr

№ /символ

Заряд ядра

е

р

n

Будова ел шарів

Ст.окис

нення

Вален

тність

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Основні природні сполуки. (Показ колекції)

Масова частка Кальцію  у земній корі – 3,4 %. Знаходять його тільки у вигляді сполук.

Крейда, вапняк, кальцит, мармур –СаСО3    Доломіт  — СаСО3 *МgСО3

Гіпс – СаSO4 *n H2O     Фосфорит –Са3(РО4)2    Апатит– Са3(РО4)2

Основні чисті речовини :

Оксид – СаО   Гідроксид- Са(ОН)2  Солі—СаСІ2 , СаСО3, СаSO4, Са3(РО4)2 .

3. Добування  Кальцію. Добувають електролізом розплаву хлориду кальцію.

Са СІ2 =  Са2+   + 2СІ –  . Вчитель пояснює які процеси йдуть на аноді, які на катоді.

 

4.Фізичні властивості Кальцію. (Демонстрація)Читання тексту підручника учнями. Вправа «Знайомство»

Агрегатний стан — (твердий)                   Колір – (сірий)

Запах  —(відсутній)                         На повітрі–(швидко окислюється)

Зберігають – (під шаром гасу)         ρ =1,54 г/см3

Активність Са  <   К

5. Хімічні властивості Кальцію.

А)  взаємодія з простими речовинами

Са + СІ2 = СаСІ2                              2Са + О2 = 2СаО                                 Са + S = СаS    

3Са + N2 = Са 3 N2                            Са + H2 = СаH2   

Б) взаємодія з складними речовинами

Са + 2Н2О = Са(ОН)2 + Н2                                       Са +2 НСІ = СаСІ2 + Н2                               Са + Н24  = СaSO4  + Н2    

6.Фізичні та хімічні властивості кальцій оксиду.

Фізичні властивості учні характеризують самостійно виходячи із власного досвіду і спостережень.(Твердий, білого кольору, без запаху, при розчиненні у воді виділяється тепло, технічна назва – негашене (палене) вапно)

Хімічні властивості Демонстрація «Взаємодія кальцій оксиду з водою»

СаО + Н2О = Са(ОН)2                       СаО +2 НСІ = СаСІ2 + Н2 О

СаО + СО2 =СаСО3                                               СаО + SiО2 =СаSiО3         

7.Фізичні та хімічні властивості кальцій гідроксиду.                 

Фізичні властивості  (твердий, сірого кольору,без запаху, у воді малорозчинний, на повітрі реагує з вуглекислим газом,технічна назва—гашене  вапно.)

Хімічні властивості.

1).Дисоціює у воді – середовище лужне.

Са( ОН)2 =Са ОН+ +ОН–             Са ОН+ =Са2+ + ОН

2). Реагує з СО2 :

Са(ОН)2  + СО2 =СаСО3  + Н2О   

При надлишку СО2 :                    Са(ОН)2  + 2СО2 =Са(НСО3 )2          

3).      З кислотами : Са (ОН)2+ 2НNO3=Ca(NO3)2 +2H2O  

4).З солями :         Са (ОН)2+ Сu СІ2 =CaСІ2 +Сu(OН)2

5). Розкладається під час нагрівання: Са( ОН)2 =Са О+Н2О

6). Полум’я забарвлює в  червоний колір.

8. Біологічна роль лужноземельних елементів. Повідомлення учнів.

Розповідь вчителя. (додатки) , рубрика «Впізнай мене».

ІІІ. Закріплення у вигляді бесіди. Можна розв’язати задачу (додаток цікаві задачі)

1.Що головне було на уроці? 2. Чого навчились? 3. Де в майбутньому зможете використовувати набуті знання і вміння?

ІV. Домашнє завдання. Розв’язати задачу. (додатки)   

Додатки до уроку.

Цікаві задачі

Задача. Як мінеральну підкормку с\г тваринам дають крейду з розрахунку 10 г крейди на 100 кг живої ваги. Скільки Кальцію отримує корова вагою 350 кг, якщо вміст кальцій карбонату в крейді становить 90%?

Задача 2. Капуста при урожаї 700ц з 1 га забирає з цієї площі 420 кг кальцію. Обчисліть яку масу кальцієвої селітри, що містить 76,1% кальцій нітрату, треба внести в грунт, щоб компенсувати втрати кальцію?

Задача 3. Одна тонна буряків виносить із грунту 2,3 кг кальцій оксиду. Скільки треба внести на кожний гектар посіву вапняку, який містить 90% кальцій карбонату, щоб компенсувати втрати кальцію, якщо врожайність буряків була 500 ц з га?

Задача 4.   Скільки грам Кальцію становить 25 моль кальцію?

Якщо ви  виконаєте цю задачу , то дізнаєтесь  яка маса Кальцію міститься в організмі людини масою 70 кг.

 

Рубрика «Впізнай мене» .

 «Зодчий кісток»  Він становить 2% ваги вашого тіла , 99% його міститься у кістках та зубах. Дія в організмі:

–         В організмі відіграє важливу структурну та пластичну  роль;

–         Є найважливішим компонентом зсідання крові;

–         Він необхідний під час проведення нервового імпульсу та скорочення м’язів;

–         Допомагає виводити з організму  солі важких металів і радіонукліди.

–         Не дозволяє Плюмбуму накопичуватись у кістковій тканині.

У яких випадках необхідний:

–         Під час депресивного стану;

–         У разі підвищення тиску;        – у разі хвороби зубів;

–         Для профілактики раку товстої кишки; – при артритах;

–          Під час судом ніг та їхньої втоми.

Його харчові джерела: молочні продукти, сир,горіхи, петрушка, капуста, риба, квасоля.

Його електронна формула: 1S2 2S2 2P6 3S2 3P6 4S2       (Ca)

Повідомлення

Кальцій впливає  на перетворення і гуміфікацію органічних решток, на перебіг біохімічних процесів у клітині, активність ферментів, ріст коренів рослини. При нестачі Кальцію затримується ріст стебла і листя. Дефіцит  Кальцію у ґрунті зумовлює реакцію середовища, несприятливу для більшості с/г культур. Причиною рахіту молодняка,остеомаляції є нестача Кальцію. Тому використовують крейду. У ветеринарії кальцій хлорид CaCl2*6Н2О використовують як кровоспинний  і протизапальний засіб.

  Кальцій– хімічний елемент , необхідний для нормального перебігу життєвих процесів у тваринних та рослинних організмах.

В організмі дорослої людини міститься більш як півтора кілограма кальцію. Тому його можна назвати «найважливішим металом». Кальцій – це основна мінеральна речовина кісток скелету. Він потрібний для  нормального стану зубів, кісток, серця, сприяє зниженню рівня холестерину в крові. Вміст його у крові -1%. Якщо він не потрапляє до організму разом із їжею,то кров починає забирати кальцій  спочатку із щелеп, а потім з інших кісток.. А тому в результаті неправильного харчування ми починаємо втрачати зуби, наші кістки розріджуються, стають решітко подібними, крихкими і легко ламаються, починає розвиватися остеопороз, а у дітей може виникати рахіт.

Молочна продукція є багатою на Кальцій: вершкове масло, сир, молоко, яєчні жовтки, риб’ячий жир, горіхи, морква, цитрусові, капуста.

Кальцій є важливим елементом і для  життєдіяльності рослин. Коренева система без нього не буде розвиватися. А тому в грунт потрібно вносити мікродобрива, що містять кальцій.

Кальцій- останні дослідження вчених показали, що Са – це найважливіший мікроелемент в організмі людини і його нестача викликає  150 хвороб! Тому навіть профілактичний прийом Са може істотно знизити небезпеку виникнення цих хвороб.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

24 (108.0 KiB, Завантажень: 16)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок 24 (56.5 KiB, Завантажень: 32)

завантаження...
WordPress: 22.96MB | MySQL:26 | 0,320sec