Лужні елементи. Фізичні та хімічні властивості простих речовин, основний характер їх оксидів та гідроксидів, біологічна роль елементів

Тема: Лужні елементи. Фізичні та хімічні властивості простих речовин, основний характер їх оксидів та гідроксидів, біологічна роль елементів. Демонстрація 11. Лабораторний дослід № 10.

Мета: поглибити знання учнів про лужні метали; вивчити фізичні і хімічні властивості  простих речовин; встановити зв’язок між специфічними властивостями і будовою лужних металів;переконатися в основному характері їх оксидів і гідроксидів; формувати й розвивати вміння й навички експериментальної роботи , виховувати відповідальність, акуратність під час оформлення записів.

Обладнання і матеріали: ПС, зразки лужних металів, прилади для демонстрації дослідів

Форми роботи : колективне обговорення, самостійна робота, демонстрація, лабораторний дослід,робота з підручником, проблемне питання, робота в групах.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І.Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань. Сьогодні ми з вами йдемо у гості до лужних металів.

Колективне обговорення питань:

  1. Які елементи входять до групи лужних металів?
  2. Що спільного спостерігається у їхній будові? Зобразіть будову атомів Натрію, Калію, Рубідію.
  3. Які зміни у властивостях елементів, радіусів, електронегативностей їх атомів спостерігаються у лужних металах?Чи можете пояснити ці зміни?
  4. Напишіть формули  вищих оксидів і гідроксидів. Визначте валентності, ступені окиснення.
  5. Висловіть припущення щодо властивостей лужних металів.

Висновок :   професія лужних металів – відновники, їх улюблена справа віддавати електрон :      Ме0 –е ===Ме +1

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.  

  1. 1.     Фізичні властивості. Вправа «Знайомство: Хто ти  і який ти?»Учні давайте познайомимось  ближче із цими металами. Вчитель демонструє зразки лужних металів. Потім учні читають текст  підручника «Фізичні властивості лужних металів»
  2. 2.     Хімічні властивості  .

1) реагують з простими речовинами:

а)з киснем  :тільки літій утворює оксид, а інші лужні метали пероксиди: 4Li + O2 =2Li2O              2Na + O2 =Na2 O2

 

 

б)з галогенами  :лужні метали реагують енергійно з усіма галогенами і утворюють  солі :  2Ме + ГаІ2 = 2Ме ГаІ

(Учні самостійно записують рівняння реакцій. )

В)З сіркою   : Ме + S =MeS

(Учні самостійно записують рівняння реакцій.)

Г)з воднем : водень за своєю природою відновник, але при взаємодії з лужними металами  проявляє окисні властивості:

2Ме + Н2 =2 МеН

2) із складними речовинами:

А) з водою :  (демонстрація  вчителем взаємодії з водою натрію та калію) Учні роблять висновки про активність металів  і записують схематично рівняння реакції  , а потім і приклади реакцій.

2 Ме + 2 Н2О = 2МеОН + Н2

Б) З кислотами:  Учні пригадують ряд Беккетова і записують самостійно схему і рівняння реакцій.

Ме + Н Кз  = Ме Кз + Н2       ( Ме + кислота = Сіль + Н2 )

  1. 3.     Поширеність у природі лужних металів та їхніх сполук.

Проблемне питання. У якому стані ( вільному чи зв’язаному) існують лужні метали Літій ,Натрій , Калій у природі?Чи існують  їх самородки? (Для відповіді скористайтеся електрохімічним рядом напруг металів)

Вчитель знайомить учнів з основними природними сполуками Натрію та Калію:кам’яна сіль-NaCI , глауберова сіль – Na2 SO4 *10 H2O , сильвін – КСІ , сильвініт – NaCI *КСІ , карналіт КСІ * MgСІ2 * 6 Н2О.

  1. 4.     Добування лужних металів.

Натрій добувають електролізом  розплаву натрій хлориду , іноді натрій гідроксиду. Калій добувають електролізом розплаву калій хлориду , іноді калій гідроксиду.

Калій частіше добувають за рівнянням реакції при температурі 380-4500 С  і у середовищі азоту:          Na + КОН = NaОН +К

Або пропускають крізь розплав калій хлориду (760 –  8900 С) пари натрію  Na + КСІ = NaСІ +К

Натрій і Калій вперше добув електролізом  у 1807 році англієць Гемфі Деві.

5.Оксиди та гідроксиди лужних металів. Групова робота учнів з підручником.

Одна група вивчає оксиди , друга – гідроксиди.   На основі своїх знань підтверджують основний характер даних сполук.

6. Біологічна роль лужних елементів. Повідомлення учнів.

        Розповідь вчителя (додатки) , рубрика «Впізнай мене».(додатки)

ІV. Узагальнення і систематизація. У вигляді бесіди.

V. Рефлексія. 1.Що сподобалося на уроці? 2. Що виявилося складним?

VІ. Домашнє завдання. 1.Опрацювати параграф підручника.

    2.У роки Другої світової війни пігулки з гідриду легкого металу служили американським пілотам портативними джерелами водню, який вони використовували під час аварій над морем: під дією води пігулки миттєво розкладалися, наповнюючи надувні човни, жилети, сигнальні кулі – антени. Який метал використовували  американські пілоти ? ( Літій )

3. Спробуйте зробити рекламу лужних елементів.

 

Додатки.

Рубрика «Впізнай мене»

«Хранитель тонусу»  . Основний елемент кожної живої клітини. Його солі необхідні  для нормального обміну речовин у тканинах;  для роботи серця, нирок, мозку, печінки, для підтримання м’язового тонусу й артеріального тиску.

Дія в організмі:

– разом з Натрієм підтримує  водно-електролітичний баланс;

– контролює скорочення м’язів , в тому числі і м’язів серця;

– артеріальний тиск підтримує в нормі;

– запобігає накопиченню в організмі радіоактивного цезію -137.

Хто його потребує:

–         У кого м’язова слабкість, стомлюваність, судоми;

–         Підвищений артеріальний тиск, аритмія серця;

–         Хто має розлади сну, втратив апетит, страдає дратівливістю;

–         Хто має гастрит, виразку шлунку й дванадцятипалої кишки;

–         У кого сухість шкіри.

Його харчові джерела: сушені абрикоси, диня, квасоля, родзинки, камбала, сардини, соя, кабачки, помідори, банани, молоко, печінка, цитрусові.

Електронна формула: 1S2 2S2 2P6 3S2  3P6 4S1   (K)

Повідомлення

Натрій засвоюють всі рослини. Коренеплоди позитивно реагують на удобрення натрій хлоридом: посилюється ріст і підвищується врожайність. Якщо у тварин погіршується апетит, засвоєння кормів, вони стають в’ялими, то це признак нестачі Натрію. Щоб запобігти хворобі, в корм додають кухонну сіль.

Такі солі натрію як хлорид, сульфат, гідрогенсульфат, карбонат використовують для консервування кормів, а також для меліорації ґрунтів, лікування тварин.

Калій бере участь у фотосинтезі та транспортуванні вуглеводів. Він сприяє утворенню хлорофілу. Цей метал посилює азотне живлення. При його нестачі посилюється окиснення і розпад хлорофілу, знижується вміст цукрів, крохмалю, погіршується якість волокна. Листки рослин жовтіють і закручуються. У тварин при його нестачі сповільнюється ріст. Погіршується апетит, спостерігається виснаження організму.

Калій  Французькі біологи встановили  дивовижний вплив ряду хімічних елементів на  стать потомства. Виявляється , що надлишок  Кальцію та Магнію в раціоні матері  приводить до народження  переважно потомства  жіночої статі. А якщо в раціоні матері  є надлишок Калію, то  народжене потомство буде переважно чоловічої статі. Правда ці дослідження стосуються  лише великої рогатої худоби.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

23 (109.0 KiB, Завантажень: 13)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок 23 (50.0 KiB, Завантажень: 32)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,318sec