ЛОНГФЕЛЛО «ПІСНЯ ПРО ГАЙАВАТУ»

Мета. Познайомити з особистістю письменника та його твором, розвивати навички роботи з текстом, формувати в учнів бажання жити в мирі, дружбі та злагоді.

Тип уроку. Урок засвоєння знань та вмінь.

Обладнання. Портрет поета, слайди

Запаліте Люльки Миру

І живіть собі братами!

Лонгфелло

Хід уроку

Гідний той вінець надіти,

Хто огнями мрій зігрітий,

Волі шлях кує святої,

В бій зі злом іде, як воїн,


написав Г.Лонгфелло у вірші “Прометей” і назвав “гідних”: це – поети, в безкінечних дерзаннях і пошуках яких “Прометея сяє прапор”; це – поети, що йдуть крізь пітьму віків уперед, як вісники Світла. До таких належав і сам Г.Лонгфелло, автор славнозвісної “Пісні про Гайавату”.

Попередньо підготовлений учень стисло розповідає про творчу долю письменника. (слайд 1)

Учитель. 18-річний Генрі на урочистостях з нагоди закінчення коледжу, де він згодом викладатиме, виголосив промову, в якій висловив побажання, щоб його Америка стала країною пісні, щоб вона викликала романтичні асоціації і вітчизняним письменникам належала пальмова віть літератури, щоб і на його землі поезія дихала такою самою чарівністю, легкістю, як і в Греції. Здійсненню цих мрій він присвятив усе своє життя, вінцем якого стала “Пісня про Гайавату “, поема, написана на основі мало кому відомих міфів американських індіанців.

У багатьох відомих романах про червоношкірих індіанці були покликані оживляти тло, на якому розгортається пригодницький сюжет. Лонгфелло домагався іншого. Він прагнув відтворити вже майже зниклий світ американської старовини, коли на просторих землях, що розкинулись на берегах “Верхнього Озера, між Мальовничими Скелями і Великими Пісками”, квітувало життя, таке несхоже на ділове повсякдення, за якого випало жити самому поетові. Він вірив, що казки і легенди, що збереглися з давнього часу, сповнені глибокого морального змісту. Адже головне в них – відчуття єдності людини і природи.

Для свого твору Лонгфелло використав записи відомого етнографа Скулкрафта, який багато років прожив серед оджибуеїв.

Поема принесла поетові світову славу. Один тільки штрих: навіть в далекому Китаї витончені віяла прикрашали рядками із Лонгфелло. А ще нам, українцям, варто знати, що завдяки цьому авторові до Америки вперше проникли три брати азовські, полковник Пушкар і козак, що їхав за Дунай, пісні про яких видав Лонгфелло в своїй 31-томній антології “Поезія всіх країн”.

Виразне читання учнями пісні “Люлька миру”. (слайд 2)

•    Запитання для бесіди за текстом:

– Які елементи пісні вказують на те, що її основою є міф?

  • Яка тема цієї частини поеми?
  • Де відбуваються події? Хто такий Гітчі-Маніто?
  • Як він виготовив Люльку миру? З якою метою?

    – Які художні засоби допомагають авторові змалювати образ диму із Пактол ? Чому його називають поетичним?

    – Вожді яких ворогуючих племен прийшли на раду? Чи зустрічали ви назви цих племен в книжках, кінофільмах про індіанців?Яким зображене їхнє життя в цих книжках і кінофільмах?

    – Який “фатальний заповіт ” засвоїли ці племена від своїх предків? Як ставиться до нього Гітчі-Маніто?

    – Доведіть, що Маніто любить своє творіння людей?

  • З якою метою зібрав він на раду народи?

    – Який новий заповіт дає людям Гітчі-Маніто? В яких словах він звучить?

  • У чому його співзвучність із заповітом Ісуса Христа?
  •     Чого навчають людей великі вчителі людства? Чи завжди люди вірні цим заповітам?
  • Яка основна думка пісні “Люлька миру “?
  • Що, по-вашому, означає вислів “запалити люльку миру”?Які ще вислови, що символізують мир, злагоду, ви знаєте?

    •    Складання словника крилатих висловів.

    Висновок. Основна ідея твору Г.Лонгфелло – вираження одвічного прагнення людей жити в мирі, злагоді, добробуті, це заклик до братерства і єднання. “Пісня про Гайавату” – славетний гімн миру, пройнятий думкою про подолання незгод між людьми, відмову від воєн в ім’я праці на щедрій землі, якої вистачить усім, аби лише люди зуміли розумно побудувати своє життя. Скажімо, так, як мовиться в індіанській “Молитві про Стежку Краси”:

    Все попереду – прекрасним будь.

    Все позаду – прекрасним будь.

    Все, що нижче, прекрасним будь.

    Все, що вище, прекрасним будь,

    Все навкруг – прекрасним будь.

    Піснею своєю Красу пробуджуючи,

    У Красі утверджую.

    Домашнє завдання. Вивчити напам’ять уривок із “Пісні про Гайавату”.

завантаження...
WordPress: 22.78MB | MySQL:26 | 0,358sec