Лінія, пляма, крапка, штрих як засоби створення форми. Графічні матеріали та інструменти. Прийоми роботи графічними інструментами

Тема: Лінія, пляма, крапка, штрих як засоби створення форми. Графічні матеріали та інструменти. Прийоми роботи графічними інструментами. Тематичне завдання «Пригоди лінії та крапки».

Мета: знайомити з графікою як видом образотворчого мистецтва; знайо­мити з графічними художніми матеріалами та інструментами; вчи­ти передавати характер силуетної форми, фактуру; вивчати можли­вості лінії, штриха, крапки, плям; розвивати спостережливість, зо­рову пам’ять, уяву і фантазію; виховувати любов до мистецтва та природи.

Обладнання: муляжі рибок, сороки, кора дерева, малюнки дерев, фотографії або малюнки зебри, начерки будинків, альбоми, педагогічні малюнки.

Хід уроку

I. Організація уроку.

Наведення порядку, налаштування дітей на роботу.

II. Актуалізація опорних знань.

Загадки        

Стрекотуха білобока
Звуть усі її …
(Сорока)

Біла латка,
Чорна латка
По дереву скаче.
(Сорока)

 

У хазяйстві я госопар,
Воджу череду пташок,
Вранці рано вас розбуджу –
Дасте проса кушільок.
(Півень)

 

– Кукурі-кукуріку! –
Чути голос за ріку.
То вночі живий будильник
Відбива години …
(Півник)

 

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Відомості з теорії образотворчої грамоти.

–  Діти, сьогодні ми помандруємо у казку. (Учитель виставляє на під­
ставку опудала (малюнки) півня і сороки).

Якось зустрілися у дворі красивий і барвистий Півень і скромна чорно-біла Сорока.

От Півень, милуючись своїм розкішним вбранням, каже: Сороко-білобоко, чому на тобі немає кольорового пір’я? Он поглянь, скільки у мене гарних пір’їнок, а у тебе лише чорний та білий кольори.

–  Ці кольори мені дарував небесний Творець для того, щоб я відрізня­лася від інших птахів, і я йому за це вдячна. Поєднання чорного і білого кольорів є завжди гарним. Ці кольори живуть у країні Графіці. Чи хочеш ти, Півнику, побувати у тому дивовижному світі?

–   Ку-ку-рі-ку! Ку-ку-рі-ку! Так-так, хочу, – мовив Півник.   ,Як тільки Півник це сказав, вони потрапили у чорно-білу країну.

–   Як бачиш. Півнику, ця країна теж гарна, красива і приваблива.

–   Хто живе у Графіці? – запитав Півник.

–   Тут мешкають лінії, штрихи, плями, крапки. Кожен із мешканців має свій характер і призначення. Наприклад, лінія може бути спокійною прямою, стрімкою, швидкою, танцюючою, плаваючою. Поглянь на хвильки у воді. Лінія то виступає, то потопає, то знову виступає. Якщо ми хочемо щось намалювати, то спочатку малюємо лінійний контур. Так можна зобра­зити контур дерева, людини, грибка тощо.

–   А навіщо потрібна пляма? Невже вона теж жива? – поцікавився Пів­ник.

–   Пляма в графіці потрібна. Вона теж може бути прикрасою. Розди­вись уважно тваринку зебру. Її тіло розписане плямами-смугами. Вони, розширюючись, обперізують її живіт, голову, ноги.

–   Ти Півнику, напевно, бачив у дворі білих котів з чорними лапками, або чорних собак з білими лапками. Люди називають такого пса «босий».

Дивувався Півник побаченому і запитував знову:

– Для чого потрібні крапки і штрихи?

–  Крапками падає дощ, білими крапками можна показати сніг. Щоб намалювати сильний дощ або зливу, доцільно використовувати штрихи.

–   О, сестричко-Сороко, я здогадався, де ще можуть бути крапки, а де штрихи! Крапками можна намалювати розсипане зерно, а сіно на сідалі для курей – штрихами.

–   І не тільки там, – промовила Сорока. – Пір’я твого гарного хвоста теж можна зобразити штрихами. Сонячне проміння, траву, волоссячко на дитячих голівках, листя на деревах художники малюють штрихами.

–   Це неймовірно цікаво! – вигукнув Півник. – Але я ще не знаю, як зробити такий малюнок красивим.

–   Запорукою успіху буде вдале поєднання чорного та білого кольорів. Якщо обвести чорною плаваючою лінією білий овал, то білий колір посвіт­лішає, стане гарнішим. Можна на чорному тлі зобразити білий місяць і по­казати крапками зорі. Здогадайся, Півнику, як зробити красиву хвильку?

–   Я здогадався, – відказав Півник. Потрібпо написати кілька букв «і» без крапки, з’єднавши їх між собою. Хвилька має бути плавною і красивою.

 

2. Робота з наочним матеріалом.

–         А тепер, Півнику, подивимося, як художники виконують Малюнки.
Учитель демонструє 3-4 зразки графічних робіт. Розказує, що зобра­жено і яким матеріалом виконана робота.

–   Отже, всі чорно-білі малюнки, виконані кульковою ручкою, тушшю, , чорною гуашшю або аквареллю, вугіллям, простим олівцем, називаються графічними. Графіка – один із видів образотворчого мистецтва.

–   Молодець, Сороко. Мені дуже сподобалася графіка, – сказав Півник. Я б хотів подивитися, як діти будуть малювати.

3. Повідомлення теми і мети уроку.

– Діти, ми вже дізналися дещо про графіку і виконаємо кілька графіч­них малюнків на тему «Пригоди лінії та крапки». Будемо малювати кулько­вою ручкою і фломастером.

4. Перегляд і аналіз ілюстративних таблиць.

–   Що зображено на таблиці?

–   На що подібна покрівля на будинках? Якої вона форми?

–   Розгляньте стовбур берізки. Чим прикрашене це дерево?

–   Роздивившись тулуб рибки, можна зауважити, як легкі і тонкі дуги підкреслюють форму луски і зябра, а тіло плавників і хвоста заповнюють гарні штрихи.

 

 

При потребі учитель розглядає більше зразків.

5. Пояснення. Виконання педагогічного малюнка.

Учитель фломастером або тушшю і паличкою чи пензлем виконує сюжетний малюнок, який складають такі елементи: сонце, квіти, метелики..

6. Робота з друкованою сторінкою альбому.

– Намалюй промінчики сонцю, використовуючи різні матеріали і такі засоби художньої виразності, як лінія, крапка, штрих і пляма.

Під керівництвом учителя учні аналізують малюнки і спосіб виконання.

7. Тренувальні вправи.

8. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.

Вийшли діти у садок

Заглядали за дубок.

Побачили зайчика,

Поманили пальчиком.

Зайчику, зайчику, пострибай,

Свої лапки виставляй.

Почав заєць танцювати,

Малих діток забавляти.

Разом з зайчиком скоріше

Потанцюєм веселіше.

Стало легко й добре враз,

До роботи знову час.

 

 

 

 

IV. Практична робота.

Учні творчо працюють. Учитель показує прийоми малювання. Прово­дить індивідуальну роботу.

V.  Підсумок уроку.

–   Про який вид образотворчого мистецтва ми дізналися на сьогодніш­ньому уроці?

–   Чим можна виконати графічний малюнок?

Загадки

Всі його люблять, всі його чекають,

А хто подивиться, – кожен скривиться.

(Сонце)

Маленьке, кругленьке,

Всьому світу миленьке,

Горить без полум’я,

Сходить без насіння.

(Сонце)

Летить орличка по синьому небі.

Крила розпустила – сонце закрила.

(Хмара)

Мету-мету –  не вимету,

Несу-несу – не винесу.

Пора прийде – само прийде.

(Промені сонця).

VI. Обговорення і оцінювання робіт.

Виставка робіт.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок 3 (46.5 KiB, Завантажень: 8)

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,613sec