Лексикологія. Повторення в кінці року

Тема. Лексикологія. Повторення в кінці року

Мета: поглибити знання учнів з розділу «Лексикологія»; розвивати вміння та навички швидко орієнтуватися у запитаннях, давати чітку та лаконічну відповідь,  збагачувати мовлення синонімами, антонімами; виховувати культуру  поведінки, почуття дружби, підтримки та    взаємовиручки.

Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.

 

Хід уроку

 

Організаційний момент

Оголошення теми, мети, завдань уроку

 

Мотивація навчальної діяльності учнів

Слово вчителя

Рідне слово! Скільки в ньому чарівних звуків, материнської лагідності і доброти, мудрості земної, закладеної ще нашими славними предками!

Справа кожної людини – відшліфовувати, вдосконалювати своє мовлення, збагачувати словниковий запас, плекати рідну мову, дбати про її красу та чистоту.

Українську літературну мову треба добре знати, щоб не потрапити в таку ситуацію, як героїня гуморески Павла Глазового.

 

Виразне читання гуморески Павла Глазового «Кухлик»

 

Кухлик

Дід приїхав із села,
Ходить по столиці.
Має гроші – не мина
Жодної крамниці.
Попросив він: – Покажіть
Кухлик той, що з краю.
Продавщиця: – Што? Чєво?
Я не панімаю.
– Кухлик, люба, покажіть,
Той, що збоку смужка.
– Да какой же кухлік здєсь,
Єслі ето кружка!
Дід у руки кухлик взяв
І насупив брови:
– В Україні живете
Й не знаєте мови…
Продавщиця теж була
Гостра та бідова.
– У мєня єсть свій язик,
Ні к чєму мне мова.
І сказав їй мудрий дід:
– Цим пишатися не слід,
Бо така сама біда
В моєї корови:
Має, бідна, язика
– І не знає мови!

 

Урок проходитиме у формі гри.

Клас ділиться на дві команди способом жеребкування. Учні витягають по черзі картки різного кольору. За однаковими кольорами групуються команди. За кожну правильну відповідь команда отримує 2 бали, за часткову– 1 бал, за неправильну – 0 балів)

 

Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок.

 

  1. Бліц-опитування (на швидкість кожній команді)

Запитання для 1 команди

1)    Сукупність слів, її словниковий склад називається…9лексикою)

2) Слова, близькі за лексичним значенням, але різні за написанням і звучанням…(синоніми)

3)    Слова, що прийшли до нас із інших мов, називаються…(запозичені)

4)    Слово, що має одне лексичне значення, називається…(однозначним)

5) Слова, що вийшли з активного вжитку мови або замінились іншим словом…(застарілі)

6)    Слова, що вживають люди певної професії…(професійні)

7)    Лексичне значення слова можна з’ясувати за …(тлумачним словником)

8) Змішування у мовленні українських і російських слів і мовних форм називається…(суржиком)

Запитання для 2 команди

1)     Розділ науки про мову, що вивчає лексику, називається…(лексикологія)

2)  Слова, близькі за звучанням і написанням, але різні за лексичним значенням …(омоніми)

3)  Слова, що вживаються у багатьох мовах в одному значенні, називаються (інтернаціоналізми)

4)    Слова, що мають декілька лексичних значень, називаються…(багатозначними)

5)    Слова, що ще не ввійшли до активного мовного вжитку …(пасивні)

6)    Слова, що вживають люди певної місцевості…(діалектизми)

7)    Стійкі сполучення слів називаються …(фразеологізми)

8)   Слова, що називають певні поняття і їх вживають науковці, військові, спортсмени, діячі мистецтв у своїй професійній діяльності, називаються  (терміни)

  1. « Хто швидше»

Дібрати антоніми

1 команда                                                             2 команда

Згадай –  забудь                                                    сядьмо – встаньмо

Заборони – дозволь                                              пишайтесь – соромтесь

Запам’ятай – забудь                                             погодьтесь – відмовте

Схваліть – засудіть                                              посилюй – послаблюй

Заперечуй – стверджуй                                       засни – прокинься

Нагрій – охолоди                                                  наближайся – віддаляйся

Говори – мовчи                                                    іди – стій

Тихо – шумно                                                      вчора – сьогодні

Вдень – вночі                                                       зима – літо

Весело – сумно                                                   сміх – сльози

Великий – малий                                                 чужина – батьківщина

Там – тут                                                              мовчазний – говіркий

Будень – свято                                                     прощатись – стрічати

Повага – зневага                                                  завезти – вивезти

 

  1. «Коректор»

Складіть частинки   та відновіть словничок.

Абсурд              протиборство

Аграрний          тактовний, ввічливий

Адаптація          місцевий

Галантний         нісенітниця, безглуздя

Генезис              сільськогосподарський

Дебати               пристосування

Конфронтація    твердиня

Коректний         печериця

Локальний         зрадник, відступник

Ренегат               подорож

Терне                  поразка, провал

Фіаско                чемний, привітний

Цитадель           походження, виникнення

Шампіньйон      спір

  1. «Поясни слово»

Дібрати літературні відповідники до галицьких діалектизмів:

дзиґар – годинник; ґречний – ввічливий; ровер – велосипед; пуделко – коробка;

пацьорки – намисто; вакації – канікули;  ватра – вогнище; дефіляда – парад.

легінь – хлопець

  1. «Хто більше»

Пригадати фразеологізми зі словами, які називають частини тіла людини.

(Язик до Києва доведе, тримати язик за зубами, проковтнути язик, прикусити язика, молоти язиком, язик без кісток, море по коліно, зарубати на носі, взяти ноги в руки, як зіницю ока, підставляти шию, сидіти на шиї, муляти очі, впасти в око…

 

  1. «Запитання в подарунок»

Команди задають один-одному запитання по темі «Лексикологія»

 

  1. Конкурс «Майстри слова»

Складіть розповідь про професію, використавши професіоналізми (не менше 5).

Капітани команд вибирають конверти  з картинкою, на якій зображено людину певної професії.

 

Підведення підсумку уроку

Підрахунок балів. Привітання переможців.

 

Домашнє завдання

На вибір.

Середній рівень – підібрати 6 висловлювань або прислів’їв про мову, мовлення.

Достатній рівень – скласти план до теми «Лексикологія»

Високий рівень – скласти міні-оповідання, слова в якому починалися б з однієї літери.

завантаження...
WordPress: 22.77MB | MySQL:26 | 0,487sec