Лабораторно-практичнаробота. Демонстрування захисних рефлексів спинальної жаби

Тема Лабораторно-практичнаробота. Демонстрування захисних рефлексів спинальної жаби

Мета роботи: на прикладі рефлексів спинного мозку жаби дати учням уявлення про безумовнорефлекторну діяльність нервової системи.

Обладнання та матеріали: спинальна жаба, штатив із затискачем і закріпленим у ньому корком, дві препарувальні голки, банка на 0,5—1 л з водою, пінцет, ножиці, ганчірка, прямокутні клаптики промокального паперу, 1%-ний розчин соляної кислоти, вата, таблиця із зображенням рефлекторного шляху.

Примітка. До початку уроку вчитель повністю руйнує головний мозок жаби, щоб зник рефлекс перевертання, приколює її за нижню щелепу до коркової пластинки, витирає ватою кров.

Хід роботи.

Учитель пояснює, що в жаби повністю видалено головний мозок, а спинний  залишено. Коли вщипнути передню або задню лапку жаби пінцетом, то вона згинає лапку (відбувається рефлекс). Учитель пригадує з учнями, що таке рефлекс. Запитує їх, яке значення для організму має рефлекс згинання лапки на подразнення,«пояснює будову рефлекторної дуги.

Подразнення задньої лапки кислотою спричиняє згинання її і рефлекс потирання. Коли до живота або спинки жаби прикласти клаптик фільтрувального паперу, змоченого в кислоті, відбуваються координовані рухи передніх і задніх лапок, які скидають клаптик паперу. Усі розглянуті рухи є рефлексами; вони забезпечують узгоджене скорочення м’язів.

Щоб показати, що рефлекси здійснюються з участю центральної нервової системи, треба зруйнувати спинний мозок, ввівши в канал хребта жаби препарувальну голку. Після цього демонструється зникнення рефлексів і повне розслаблення м’язів.

Висновок. Рефлекс є основним механізмом діяльності центральної нервової системи і викликається дією подразника.

Учні наводять приклади простих рефлексів у людини (відсмикування руки чи ноги, коли їх уколоти, кліпання і сльозовиділення при подразненні очей тощо), пояснюючи їх значення. Наприкінці уроку вчитель підкрес-

лює роль центральної нервової системи у здійсненні рефлексів.

Контрольні запитання:

1. Що таке рефлекс?  2. Яке значення рефлексів для організму? 3. Що таке рефлекторна дуга та яка її будова? 4. Які ви знаєте рефлекси у тварин і людини?

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,323sec