Лабораторно-практична робота . Виявлення виділення С02 під час дихання проростаючого насіння

Тема  Лабораторно-практична робота . Виявлення виділення С02 під час дихання проростаючого насіння

Обладнання, об’єкти, реактиви: бутель місткістю 5—10 л; скляні банки; Скляні й гумові трубочки; лійки; пробірки; проросле насіння пшениці, жита, ячменю та інших культур; баритова або вапняна вода; КОН.

Основні відомості. У процесі дихання рослин виділяються вугле­кислий газ, вода і значна кількість енергії. Виділення вуглекислого газу і тепла під час дихання рослин найкраще демонструвати на про­рослому насінні. Проростаюче насіння дуже енергійно дихає, і це дає змогу виявити вуглекислоту, яка виділяється під час цього процесу на дуже простих дослідах.

Проведення роботи. За 4—5 днів до проведення уроку пророщу­ють насіння пшениці, жита, гороху або іншої рослини. Напередодні ставлять у тепле темне місце. Під час уроку беруть порожню банку і банку з пророслим насінням, запалюють скалку. Запалену скалку спочатку опускають у порожню банку, де вона продовжує добре горіти, тому що в повітрі є кисень. Після цього відкривають банку з пророслим насінням і опускають туди, запалену скалку, вона від­разу погасне. Учитель пояснює учням це явище тим, що під час дихання пророслого насіння виділяється вуглекислий газ, який не підтримує горіння.

Виділення вуглекислого газу під час дихання проростаючого на­сіння можна демонструвати на уроці й іншим способом.

Напередодні проведення уроку проросле насіння вміщують у бан­ку і закривають її гумовим корком з вставленими у нього лійкою

і газовідвідною трубочкою і залишають у теплому місці на кілька годин.

Під час проведення заняття кі­нець газовідвідної трубочки негли­боко опускають у пробірку з бари­товою або вапняною водою (мал.).

Повітря з банки пропускають крізь баритову воду, при цьому ут­ворюється вуглекислий барій, який випадає у вигляді білого осаду, ба­ритова вода стає каламутною.

Щоб довести, що в процесі ди­хання рослин виділяється С02, час­то на уроках демонструють прилад в дії. З цією метою беруть три бан­ки, в одну наливають розчин лугу, в другу — насипають пророслого на­сіння, в третю — наливають розчин баритової або вапняної води. Банки щільно закривають гумовими кор­ками, в які вставлені по дві зігнуті під прямим кутом скляні трубки одна довша, а друга коротша. Банки з’єднують між собою гумовими трубками (див. мал..). Щоб створити безперервний рух повітря крізь прилад, коротшу трубку третьої банки з’єднують з водоструминним насосом або аспіратором. Повітря, надходячи із навколишнього середовища в першу банку і проходячи крізь розчин лугу, очищається від С02 повітря і потрапляє у банку з пророслим насінням. Там воно насичується вуглекислим газом, який утворився під час дихання насіння, і надходить у банку з баритовою водою. Вода, реагуючи з вуглекислим газом (Ва (0Н)2 + С02-»-ВаС0з+ + Н20), утворює вуглекислий барій, що, випадаючи в осад, робить її каламутною. По закінченні роботи зарисовують прилади і роблять відповідні висновки

 

Домашнє завдання:

 

Поміркуйте, які ще ви можете запропонувати досліди, що підтверджують виділення СО2 під час дихання,гниття, горіння і т.д.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Лабораторно-практична робота Виявлення виділення С02 під час дихання проростаючого насіння (33.6 KiB, Завантажень: 1)

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,466sec