Лабораторно-практична робота. Виявлення поглинання кисню під час дихання проростаючого насіння

Тема    Лабораторно- практична робота .  Виявлення поглинання кисню під час дихання проростаючого насіння.

Обладнання та матеріали: штативи; скляні банки (можна використати кол­би Бунзена); скляні й гумові трубки; пробірки; гумові корки; пластилін; КОН або NаОН; фуксин або метиленовий синій; проросле насіння гороху, пшениці або інших культур.

Основні відомості. Є два типи дихання: анаеробне без участі вільного кисню, і аеробне, з безпосередньою участю молекулярного кисню. Анаеробне дихання характерне для багатьох видів бактерій, водоростей, грибів. Його ще називають бродінням. Для вищих зелених рослин, як правило, характерний аеробний тип дихання. Під час дихання рослини поглинають кисень повітря, який використовується на внутрішньоклітинне окислення органічних речовин, і, одночасно, виділяють вуглекислий газ. Отже, цей процес пов’язаний з обміном газів внутрішніх частин рослини з навколишнім середовищем. Щоб переконати в цьому учнів, проводять попередньо підготовлений простий дослід.

Проведення роботи. Дві скляні банки місткістю 0,5 л (або колби Бунзена) міцно закривають гумовим корком, в який вставлено зігнуту скляну трубку, більше коліно якої ЗО см завдовжки. У колбі Бунзена на відросток надівають гумову і скляну трубочки. Прилад монтують так, щоб кінці трубочок були занурені в склянку з водою, забарвленою будь-яким барвником (див. мал). Перед закриванням колб у них вставляють пробірки з КОН. Потім в одну з банок насипають ‘/з П об’єму пророслого насіння (дослід), а другу залишають пустою (контроль). По закінченні монтування приладу стежать за підняттям рідини в трубках. У трубці, що з’єднується з контрольною банкою, рідина піднімається дуже мало; у трубці ж, яка з’єднана з дослідною банкою, рідина піднімається набагато вище.

Рідина в трубочках піднімається завдяки тому, що розчин лугу вбирає СОг і тиск у банках зменшується. Чим більше С02 зв’яжеться КОН, тим вище підніметься рідина в трубці. У контрольній банці після того, як весь С02 буде поглинутий лугом, рідина перестане підніматися, в той час, коли в дослідній банці рідина в трубці весь час поступово піднімається. Це пояснюється інтенсивним диханням пророслого насіння.

У процесі дихання насіння поглинає 02 і виділяє С02. Розчин КОН вбирає С02, що виділяється насінням, але тиск у банці весь час знижується у зв’язку з поглинанням насінням кисню. Цей процес триває доти, поки весь кисень не буде використаний для дихання насіння. Якщо трубки градуйовані (їх можна виготовити з піпеток), то за різницею стовпчиків рідини в трубках досліду і контролю роблять висновок про кількість кисню, поглинутого насінням під час дихання. Для контролю використовують вбите і сухе насіння.

Після проведення досліду зарисовують змонтовані прилади в робочих зошитах і роблять відповідні висновки.

 

Прилад для виявлення поглинання кисню повітря пророслим насінням під час дихання: а — пробірочка з розчином лугу.

 

Домашнє завдання:

 

Поміркуйте, які ще досліди підтверджують процес поглинання кисню?

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Лабораторно- практична робота Виявлення поглинання кисню під час дихання проростаючого насіння (37.8 KiB, Завантажень: 2)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,324sec