Лабораторно-практична робота. Виявлення дії слини на крохмаль

Тема  Лабораторно-практична робота. Виявлення дії слини на крохмаль

Мета : з’ясувати умови розщепленим крохмалю ферментами слини.

Обладнання та матеріали: штатив з пробірками (одна з лійкою), висока склянка, піпетки, термометр, слабкий розчин йоду у воді, 2%-ний розчин крохмального клейстеру, розчини (10%- ний NaOH, 0,1%-ний CuS04, 1%-ний НС1), сухий крохмаль, спиртівки, склянка з снігом або льодом, склянка з водою.

Хід заняття.

Учні збирають слину, споліскуючи рот невеликою кількістю води, і наливають її у 5 пробірок (по 1 мл). У пробірку № 1 слід додати 3 мл крох-

мального клейстеру і поставити її на водяну баню (t° +37°). Це основний дослід, в якому підібрані умови, найсприятливіші для дії ферментів слини.

Щоб з’ясувати, як впливає зниження температури на дію ферменту, у пробірку № 2 треба долити 3 мл крохмального клейстеру і поставити її в сніг. У пробірці № З слину кип’ятять і додають 3 мл крохмального клейстеру, щоб визначити вплив високої  температури на дію ферменту. У пробірку № 4 доливають 2 мл крохмального клейстеру і 1 мл 0,5—1%-ного розчину соляної кислоти, щоб з’ясувати вплив реакції середовища на дію ферменту.

Для порівняння швидкості перетравлення сирого і вареного крохмалю у пробірку № 5 треба додати 0,5 г сухого крохмалю і трохи води. Пробірки № 3, 4, 5 розміщують на водяній бані, температура якої 36—38°. Щоб з’ясувати розщеплення крохмалю слиною, слід простежити за зовнішніми змінами крохмалю (помутніння або прозорість), потім пояснити їх. Нерозщеплений крохмаль від йоду синіє. Через 10—15 хв збирають усі пробірки. Вміст пробірок № 1, 3 і 5 ділять на дві частини. У всіх пробірках першої частини проводять кольорову реакцію на йод і дістають «крохмальний ряд».

Для визначення появи цукру (дисахаридів і моносахаридів) у другій частині пробірок проводять реакцію Троммера: до вмісту пробірки додають 4 мл 10%-ного розчину NaOH і 2—3 краплі (до синього кольору) 1%- ного розчину C11SO4. Потім вміст пробірки нагрівають до кипіння. При наявності моносахариду (глюкози) випадає цегельно-червоний осад; дисахариду .

Отже, слина розщеплює крохмаль за температури – 38 °С, а на холоді ферменти слини не діють на крохмаль, тому йод забарвлює його в темно-синій колір.

То чому ж хліб солодкий?

Слина розчиняє складні вуглеводи до простих (глюкоза) і відчувається солодкий смак.

Контрольні запитання:

1. У якій їжі є вуглеводи? 2. Які ферменти є в слині? 3. До яких продуктів розщеплюється слиною крохмаль? 4. Як впливає на активність ферментів слини охолодження, кип’ятіння, кисла реакція середовища? 5. Чому під час кип’ятіння припиняється дія ферментів? 6. За яких умов ферменти слини найактивніші?      І

 Домашнє завдання

Творче завдання: прокрохмалений клаптик тканини підігріти своїм подихом; порівняти ці результати з лабораторними.

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,332sec