Лабораторно-практична робота. Вивчення шкірно-м’язової чутливості

Тема Лабораторно-практична робота. Вивчення шкірно-м’язової чутливості

Мета роботи: дослідити руховий аналізатор визначенням диференційованих порогів чутливості.

Обладнання та матеріали: динамометр, кутомір.

Хід роботи.

 Вчитель нагадує учням, що завдяки руховим аналізаторам організм дістає інформацію про зміну положення кінцівок і всього тіла в просторі, про швидкість і напрям руху частин тіла, про вагу предметів, тиск (м’язово-суглобова чутливість), сприймає вібрацію (вібраційна чутливість). М’язово-суглобова чутливість складається з кінестетичної, яка зумовлює оцінку зусилля м’язів, ваги і тиску, та пропріоцептивної чутливості, яка забезпечує сприймання зміни положення кінцівок і всього тіла в просторі. Без цих видів чутливості неможливі координовані рухи.

Динамометром вимірюють максимальну силу кисті Потім, дивлячись на покази динамометра, кожен з учнів З—4 рази впівсили стискує його. Після цього досліджуваний намагається відтворити це зусилля, не дивлячись на прилад. Вслід за цим під контролем зору стискує динамометр із силою, що відповідає 3/4 максимальної. Знову робить спробу відтворити це зусилля, не дивлячись на прилад. Ступінь відхилення виконаного зусилля від контрольного є мірою оцінки кінестетичної чутливості. Цю оцінку виражають у процентах щодо контрольного зусилля. Різниця не більше 20% свідчить про нормальний стан кінестетичної чутливості. Так, якщо половина максимальної сили дорівнює 15 кг, то результати контрольного вимірювання в діапазоні 15+3 кг будуть нормою.

Для вивчення пропріоцептивної чутливості одному з учнів пропонують у положенні стоячи, дивлячись на руку, відвести її на 90° і зігнути в ліктьовому суглобі на заданий по кутоміру кут. Набувши (через 2—3 спроби) навичку згинати руку на заданий кут, треба повторити вправу, закривши очі. Визначають точність згинання на малий (до 45°), на середній (до 90°) і на ве-ликий кут (понад 90°).

Нормальному рівню диференційованого порога пропріоцептивної чутливості відповідає відтворення згинання руки з точністю, не меншою ±10%. Так, при згинанні руки на 30° нормальним рівнем диференційованого порога буде згинання на кут, рівний 30±3° (від 27° до 30°).

Контрольні запитання: 1. Що таке аналізатор? 2. З яких частин складається руховий аналізатор?

3.      Які основні функції шкірно-м’язової чутливості?

4.      Як впливають фізичні вправи на шкірно-м’язову чутливість?

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,332sec