Лабораторно-практична робота Вивчення будови головного мозку

Тема Лабораторно-практична робота  Вивчення будови головного мозку

Мета заняття: дістати конкретне уявлення про відділи і будову головного мозку тварин і людини.

Обладнання та матеріали: мозок (з оболонками) корови, свині або вівці, скальпель, препарувальна ванночка або тарілка, пластинчасті двосторонні препарати зрізів мозку людини, розбірна модель мозку, таблиці із зображенням будови мозку людини і його розрізів.

Хід заняття.

Учитель демонструє головний мозок ссавця, розповідає про його консистенцію, значення мозкових оболонок і черепної коробки. Показує учням м’яку і ніжну структуру мозку, борозни і закрути зверху, відділи мозку знизу, густу сітку кровоносних судин. Потім робить поздовжний розріз між півкулями і показує учням довгастий мозок, мозочок, середній мозок з чоти- ригорбиковим тілом і ніжками мозку, проміжний мозок і зображеннями на таблицях і макетом головного мозку людини, визначає подібність і відмінність у будові мозку тварин і людини.

Висновки. Головний мозок має м’яку консистенцію, він вкритий оболонками і міститься в черепній коробці. Мозок людини складається з тих самих відділів, що й мозок тварин, але в людини більш розвинуті великі півкулі і сіра мозкова речовина (кора).

Інструктивна картка для лабораторного заняття на тему: «Вивчення будови головного мозку»

1. Покласти мозок тварини на тарілку основою вниз. Розглянути його і помацати на щільність.

2.      Зняти пінцетом і ножицями оболонки мозку. Визначити форму мозку, ного відділи і консистенцію.

3.      Розглянути нижню поверхню мозку, знайти великі півкулі, мозочок, довгастий мозок, вихід основних черепно-мозкових нервів, звернути увагу на наявність судин. Порівняти зовнішню будову мозку тварини і людини.

4.      Розрізати скальпелем мозок по поздовжній борозні на дві половини.

5.      Розглянути великі півкулі, їхні частки, борозни, закрутки.

6.      Знайти перемичку, що з’єднує праву і ліву півкулі. З якої мозкової речовини вони складаються, де проходять ніжки мозку?

7.      Знайти відділи стовбурової частини мозку, проміжний мозок, гіпофіз, середній і довгастий мозок, мозочок. Як розміщені сіра і біла речовини в цих відділах?

8.      Визначити подібність і відмінність відділів головного мозку тварин і людини.

9.      Розрізати півкулі упоперек і розглянути їхню структуру. Знайти на поверхні мозку сіру (кора) і білу (підкоровий шар) речовини мозку.

10.    Замалювати поздовжній розріз мозку людини.

завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 0,315sec