Лабораторно-практична робота. Необхідність світла для утворення хлорофілу

Тема Лабораторно-практична робота. Необхідність світла для утворення хлорофілу

Обладнання, об’єкти, матеріали: мікроскопи; предметні стекла і накривні скельця; бритви; препарувальні голки” ящики (40 X 30X 6 см); горщечки для квітів; ножиці; чорний папір; садова земля; насіння квасолі і ячменю або інших культур.

Основні відомості. Крім генетичних факторів велике значення для утворення хлорофілів мають умови навколишнього середовища: світло, температура, кисень, грунтове живлення, вода та ін. Найважливішою умовою, необхідною для утворення хлорофілу в рослинах, є світло, насамперед його спектральний склад.

Проведення роботи.

Ящики або горщечки набивають садовою землею, висівають у них насіння люпину, квасолі, кукурудзи тощо, поливають і ставлять у темне місце. Ящики можна також накрити темною кришкою. Після появи сходів з жовтих сім’ядолей роблять тоненькі анатомічні зрізи і вивчають їх під мікроскопом при великому збільшенні (40х). У клітинах добре видно маленькі круглі або овальні тільця, які часто називають проламелярними тільцями, або пропластидами. Якщо ящики відкрити і виставити етиольовані проростки на світло, то вони зеленіють. У проростках під впливом світла утворюється хлорофіл. З позеленілих сім’ядоль знову роблять анатомічні зрізи і розглядають їх під мікроскопом. Тепер у клітинах добре видно зеленого кольору тільця — хлоропласти, в яких утворились зелені пігменти.

В шкільних умовах цей дослід можна демонструвати ще простіше. Ящики або горщечки, набиті садовою землею, густо засівають ячменем або іншою культурою, поливають, закривають від світла і пророщують. Через 2—3 дні після появи сходів ящики відкривають і демонструють учням етиольовані проростки жовтого кольору. Після цього ящики знову накривають кришкою, в якій вирізано слово «світло» або «хлорофіл», і виставляють на світло. Через 3—4 дні відкривають ящики і роблять відповідні висновки

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,319sec