КИЇВСЬКА РИСУВАЛЬНА ШКОЛА МИКОЛИ МУРАШКА

Мета: охарактеризувати творчий шлях та педагогічну діяльність М. Мурашка на основі різних джерел інформації; визначити основні чинники, що вплинули на мистецтво учнів Київської рисувальної школи; дати порівняльний аналіз полотен художників Київської рисувальної школи Миколи Мурашка.

Основні поняття: реалізм, модернізм, супрематизм.

Обладнання: роздавальні картки з текстовими та візуальними джерелами інформації.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Учні отримують візуальні картки зх. Копіями картин різних жанрів за якими вони повинні дати характеристику того чи іншого жанру живопису.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Як іскра ще в тобі горить

І згаснуть не вспіла –

Гори! Життя – єдина мить

Для смерті ж – вічність ціла.

Олександр Олесь

 Нам часто в житті бракує краси. Ми спрямовуємо свої мрії й прагнення у прагматичне русло, шукаємо реалізації власних амбіцій у буденності й майже ніколи не помічаємо того, що знаходиться поруч. Сумно усвідомлювати, що дивлячись – не бачимо діамантових блисків роси на зелених пагонах весняних трав, легенького подиху вітерцю, сумну мелодію осіннього дощу, вишукану паморозь на віттях дерев взимку. Ці миті – прекрасні! І швидкоплинні. Зупинити їх здатна людина, яка така ж нестримна, вільна, змінна – геній-художник. Кожна риса, кожен порух, кожна дрібничка відбивалася тонким пензлем на мольберті. І кожна створена ним картина ставала живою – окремим епізодом, з якого складалося життя.

Він залишив по собі величезну культурну спадщину, на жаль, багатьма нами забуту. А звали його Микола Іванович Мурашко. Визначний український живописець і педагог в 1875 році заснував приватну художню школу, яка увійшла в історію під назвою Київської рисувальної школи.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Осмислення нових знань.

Теми завдань «домашніх груп»

  1. Біографія М.І. Мурашка.
  2. Київська рисувальна школа.
  3. Роль Київської рисувальної школи у розвитку образотворчого мистецтва в Україні.
  4. Аналіз полотен художників випускників Київської рисувальної школи.

    1. Група.

    Народився у сім’ї художника-іконописця. У 1863 – 1868 рр. навчався в Санкт-Петербурзькій Академії художеств. З 1868 р. жив і працював вчителем малювання у м. Києві. У 1869 р. виходять кількома випусками “Зошити малювання” – перші в Україні посібники для тих, хто починав навчатися малюванню. У 1875 р. заснував приватну рисувальну школу, яка відігравала важливу роль у розвитку образотворчого мистецтва і художньої освіти в Україні. З цієї школи вийшло багато відомих художників, зокрема І. Їжакевич, В. Замирайло та ін.

    Його найбільш відомі твори: “Мотив околиць Києва” (1879), “Осінь” (1980) та ін.; портрети Т.Г. Шевченка (1864-1867), П.Могили (1868). Автор книги “Спогади старого вчителя” в якій розповідається про систему виховання у рисувальній школі, її історію і діяльність, про довголітні дружні зв’язки з І. Рєпіним. (випуск 1-3, 1907-1909). Помер Микола Іванович 9 вересня 1909 р. Похований на Лук’янівському кладовищі. 1963 року у Києві на його честь названо вулицю.

    М.І. Мурашко — належав до старшого покоління українських митців, творчість яких розвивалась під безпосереднім впливом передвижників, зокрема І. Репіна.

    Живописна манера М.І. Мурашка, його підхід до трактування образів природи найповніше розкривається в пейзажах “Над Дніпром” та “Дніпро”, в яких зображено велику українську ріку в околицях Києва. В картині “Над Дніпром” композиція побудована на ритмічному чергуванні й контрастному зіставленні розміщених по діагоналі великих кольорових плям. В картині “Дніпро” композиція побудована на гармонійному поєднанні великих кольорових площин. В картині добре передано відчуття спокою, що панує в природі.

  5. Група.

    Одержавши матеріальну підтримку, М.І. Мурашко розгорнув бурхливу діяльність щодо становлення і розвитку рисувальної школи. Він налагодив творчі й ділові зв’язки з Петербурзькою Академією мистецтв, відомими художниками-передвижниками, громадськими діячами, вченими, меценатами, які постійно підтримували київський заклад: жертвували картини, ескізи, бюсти, гіпсові копії, обладнання тощо.

    Двері школи були широко відчинені для всіх бажаючих незалежно від віку, статі, освіти й соціального стану. З 1882 р. вона містилася по вул. Володимирській, 46, а протягом 1890-1901 рр. – по вул. Володимирській, 47. Із роками цей заклад утвердився як високопрофесійний центр підготовки художників різних профілів і напрямів.

    Так, 80 його випускників було зараховано до Петербурзької Академії мистецтв. Роботи багатьох із них експонувалися на виставках, відзначалися високими нагородами. Проф. А.В. Прахов запросив кількох талановитих вихованців школи до оформлення київських храмів 80. У цілому Київська рисувальна школа зробила великий внесок у розвиток мистецької освіти в Україні, виховала цілу плеяду талановитих художників.

    З 1884 р. вона існувала виключно на внески учнів за право навчання та субсидію І.М. Терещенка, яка з початку 90-х рр. щороку становила не менше 9 тис. руб. Всього ж за чверть століття, за підрахунками М.І. Мурашка, доброчинець пожертвував на користь закладу 138 тис. руб. 81 Навіть після 1892 р., перебуваючи через хворобу далеко від Києва, Іван Миколайович постійно цікавився життям школи, листувався з її керівником, неодноразово викликав його до себе для обговорення проблем їхнього дітища.

    Все ж після того як у жовтні 1900 р. було відзначено 25-літній ювілей рисувальної школи, І.М. Терещенко запропонував змінити програму навчання в ній, аби надалі готувати для потреб промисловості фахівців із декоративно-прикладного мистецтва, з чим М.І. Мурашко не погодився. Через кілька місяців, у лютому 1901 р., рисувальна школа припинила своє існування, поступившись місцем щойно відкритому Київському художньому училищу, куди змушена була перейти більшість викладачів та учні останньої.

Сторінка: 1 2
завантаження...
WordPress: 22.83MB | MySQL:26 | 0,373sec