Курсова робота на тему:«ПСИХОЛОГІЧНА РЕАБІЛІТАЦІЯ ДИТИНИ З НЕБЛАГОПОЛУЧНОЇ СІМ’Ї ТА ЇЇ АДАПТАЦІЯ У СУСПІЛЬСТВІ»

ЗМІСТ

Вступ………………………………………………………………………………………………………….3

 

Розділ І.

1. Алкоголізм батьків і його наслідки на психічний розвиток дітей……………..6

2. Чинники негативного впливу в неблагополучній сім’ї…………………………….12

3. Особливості роботи з дитиною з неблагополучної сім’ї………………………….14

4. Показники негативного впливу неблагополучної сім’ї на дитину……………..19

 

Розділ ІІ.

5. Загальні аспекти проблеми соціальної реабілітації дітей

з сімей алкоголіків……………………………………………………………………………21

5.1 Поняття соціальної реабілітації дітей з сімей алкоголіків…………….21

5.2 Психологічні основи соціальної реабілітації……………………………….29

5.3 Практичні рекомендації для психологів………………………………………31

Розділ ІІІ.

6. Суть соціальної діяльності у сфері профілактики…………………………………..36

7. Приклад коректувально-виховної роботи комітету

у справах неповнолітніх…………………………………………………………………..45

8. Поведінка, що відхиляється від норми, в розрізі мікросоціуму……………….48

Висновки………………………………………………………………………………………………….51

 

Список використаних джерел……………………………………………………………………52

Вступ

Мета: допомога дитині в складній життєвій ситуації, сприяння поверненню її до повноцінного життя та соціальної активності.

Завдання: соціальне виховання – педагогічно орієнтована цілісна система суспільної допомоги, необхідна підростаючому поколінню в період його включення в соціальне життя.

Об’єкт: порушення функцій сім’ї та соціальна реабілітація дитини із сім’ї алкоголіків.

Предмет: особливості роботи з дитиною із неблагополучної сім’ї.

Актуальність проблеми: алкоголізм є комплексною проблемою, яка включає ряд факторів: соціальний, медичний, виховний і психологічний. Особливу проблему становить сімейний алкоголізм.

Сім’я – це найперший інститут соціалізації дитини. “У сім’ї… діти оволодівають азбукою людського спілкування, через яку осягають алгебру взаємин” (6, с. 50). Функціональне призначення сім’ї складається з важливих складових. Чим більше функцій у кожної окремої сім’ї, тим багатше внутрісімейні відносини. Дісфункциональні сім’ї, зокрема – сім’ї, де один або обидва батьки страждають алкоголізмом, руйнують не тільки відносини, але і властивості особистості. Схеми поведінки, засвоєні в таких сім’ях, не можуть сприяти зміцненню цілісності особи дитини і адекватному сприйняттю себе та інших людей. Для дітей з подібних сімей ускладнені такі значущі для особи процеси, як сприйняття об’єктивної складності навколишнього світу, повноцінна адаптації до умов, що змінюються, вміння переймати на себе відповідальність і робити вибір.

Функції сім’ї – це “сфери життєдіяльності сім’ї, безпосередньо пов’язані із задоволенням певних потреб її членів” (24, с. 405). Н. І. Шевандрін виділяє наступні функції (24, с. 405-406): виховна, господарська, емоційна, функція духовного спілкування, функція первинного соціального контролю, сексуально-еротична функція.

Функції сім’ї можуть змінювати свій зміст і значущість разом із зміною соціальних умов. Порушенню реалізації функцій сприяють різні чинники: особові особливості членів сім’ї, низький рівень довіри і взаєморозуміння, умови життя, неповний склад сім’ї, недостатній рівень знань і навиків в культурі взаємин і вихованні дітей і ін. У зв’язку з проблемою аддиктивної поведінки особливої значущості набуває емоційна функція, яка реалізується в задоволенні потреб членів сім’ї в симпатії, пошані, визнанні, емоційній підтримці, психологічному захисті. З порушенням емоційної стабільності можуть розвинутися і зміцнитися такі явища як підвищена тривожність, страх перед дійсністю, втрата відчуття безпеки і недовіра до оточуючих.

Прояв батьками байдужості, нехтування, ворожості, неповаги, пред’явлення завищених вимог, систематичне покарання дитини – все це може сприяти формуванню у дитини базової ворожості по відношенню до батьків, усуненню від найближчих людей, недовір’ю. Адже саме ці чинники супроводжують сім’ї, де один або обоє батьків – алкоголіки. Подібне ставлення до батьків в якісь моменти може переноситися на ставлення до дорослим взагалі. Відсутність довірчих відносин багато в чому ускладнює процес соціалізації. Якщо людина в дитинстві не навчилася довіряти, “їй важко створити близькі стосунки з людьми. Вона ризикує потрапити в зачароване коло ізольованості…” (16, с. 57-58). Довіра у дитини змінюється тоді, коли його проблеми знаходять відгук в оточуючих, коли у важкий момент дитина знаходить підтримку (але не гіперопіку, яка позбавляє ініціативи). Дитині також важливо бути упевненою в тому, що вона переконливий для оточуючих (насамперед для близьких людей) як “співучасник” (у кращому сенсі цього слова) в багатьох важливих подіях. Він повинен бути упевнений в тому, що на його потреби і його точку зору зважають. Так дитина зможе реалізувати свою пристрасть до дорослішання. Дорослим не можна стати відразу. Дорослість починає формуватися в дитинстві.

У формуванні аддиктивных механізмів взагалі і схильності до алкоголізму – зокрема батьківське програмування має велике значення. По Е. Берну “Сценарій – це життєвий план, що постійно розгортається, який формується… …ще в ранньому дитинстві в основному під впливом батьків. Цей психологічний імпульс з великою силою штовхає людину вперед, назустріч долі, і дуже часто незалежно від його опору або вільного вибору” (2, с. 173). За сценарієм людина успадковує не тільки захворювання, але і спосіб взаємодії з середовищем. Тому якщо батькам властиво випробовувати страх перед реальністю і шукати утіхи і захисту у відчуттях, що досягаються у контакті з аддиктивными агентами (алкоголем), то і діти успадкують і цей страх, і спосіб захисту – відхід від реальності. У виборі аддиктивных агентів дитина може піти по лінії батьків або знайти свої кошти. Зовсім не обов’язково, наприклад, що, коли один або обидва батьки алкоголіки, то дитина не уникне долі батьків. Сильнішим може стати антисценарій. (Один з реальних випадків: син алкоголіка обирає професію лікаря-нарколога).

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Psyholog Reabil Dyt (250.0 KiB, Завантажень: 7)

Сторінка: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
завантаження...
WordPress: 23.47MB | MySQL:26 | 0,616sec