Курсова робота на тему: «ПСИХОЛОГІЧНА КОРЕКЦІЯ ТРИВОЖНОСТІ»

Зміст

Вступ    3

Розділ І. Вивчення тривожності    5

1.1.    Поняття про тривогу і тривожність    5

1.2. Причини тривожності    10

1.3. Наслідки тривожних переживань    14

1.4. Основні чинники шкільної тривожності    14

Розділ ІІ. Практична частина    21

2.1 Психолого-педагогічні умови корекції тривожності в підлітковому віці    21

2.2. Психологічне лікування страхів. Малювання страху    24

2.3. Визначення рівня тривожності    27

Висновки    32

Список використаної літератури    34

Вступ

Актуальність теми. Життєдіяльність людей за сучасних умов пов’язана з впливом на них несприятливих чинників різного походження, які в поєднанні згубно позначаються на фізичному та психічному здоров’ї особистості. Комплексна й тривала дія негативних соціальних, психологічних, екологічних та інших факторів зумовлює високу нервово-психічну напругу, яка залежно від індивідуальних особливостей людини, рівня її особистісної сформованості  здатна викликати різної міри негативні прояви в її психіці, зокрема такі, як високий рівень тривожності. Останні, в свою чергу, можуть зумовлювати аномалії в міжособистісних стосунках, підвищувати конфліктність, викликати інші небажані зміни в поведінці – включно до асоціальних вчинків.

Лише сформована з чітко визначеними гуманістичними орієнтаціями особистість спроможна протистояти тискові згаданих негативних чинників і залишатись психічно і фізично здоровою, врівноваженою, толерантною, здатною контролювати й регулювати власні психічні стани, що абсолютно необхідне для забезпечення нормальної, ефективної життєдіяльності.

Тому дослідження проблеми психічних станів, зокрема таких негативних проявів, як тривожність, у наш час є гостро актуальним. Необхідне поглиблення теоретичних уявлень про природу даних психічних явищ. Це дасть змогу науково обгрунтувати заходи щодо вдосконалення психологічної корекції, профілактики й попередження нервово-психічних розладів та пов’язаних з ними відхилень у поведінці.

У той же час тематика тривожності розроблена недостатньо. Цілісних досліджень щодо обгрунтування методів корекції тривожності і агресивності немає. Розвиток загальної теорії тривоги передбачає обґрунтування взаємозв’язку між трьома різними розуміннями тривоги: тривоги як стану; тривоги як складного процесу, що включає компоненти стресу і загрози; а також тривожності як якості особистості.

Таким чином, є нагальна потреба в дослідженні тривожності з метою ранньої психодіагностики, прогнозу ймовірних варіантів порушень поведінки і розробки методичних рекомендацій щодо конкретизації заходів і засобів, спрямованих на їх профілактику і корекцію.

Мета дослідження – виявити можливості вчасної діагностики проявів тривожності і агресивності у дітей та визначити шляхи їх корекції.

Об’єкт дослідження: особливості прояву тривожності

Предмет дослідження: індивідуальні особливості проявів тривожності у здорових осіб з граничними нервово-психічними порушеннями та їх корекція.

Гіпотеза дослідження: корекція високої тривожності у осіб залежить від ранньої психодіагностики і застосування системи корекційних методів. Суттєве значення при цьому має актуалізація внутрішніх психічних особистісних ресурсів. Адекватна корекція їхньої високої тривожності можлива за умов врахування особливостей проявів тривожності та особистісних психологічних характеристик.

Розділ І. Вивчення тривожності

  1. Поняття про тривогу і тривожність

Тривога – одне з найобтяжливіших переживань. Кожному знайомо відчуття невідомо звідки насуваючої небезпеки, коли потіють долоні, серце завмирає, а невідступне відчуття:”Надо щось робити і терміново!” не дає усидіти на місці. Але що саме робити, чого побоюватися, від чого бігти – ми не знаємо.

Тривога – страх невідомо чого. Німецький філософ Пауль Тіліх писав, що тривога – реакція на загрозу небуття. Боязнь чогось, не має ні назви, ні чіткого вигляду, але загрожуючого людині втратою себе, втратою свого “я”.

Тривогу визначають як “відчуття неконкретної, невизначеної, ненаправленої загрози, неясне відчуття небезпеки. Очікування насуваючої небезпеки поєднується з відчуттям невідомості: людина не усвідомлює, звідки вона може загрожувати. У відмінності від емоцій страху, тривога не має певного джерела . Можна сказати, що тривога -“страх невідомо чого”.

Об’єднуючим початком для страху і тривоги буде відчуття турботи.

При гостро виникаючому відчутті турботи людина втрачається, не знаходить потрібних слів для відповіді, говорить невлад, невиразним, тремтячим від хвилювання голосом і часто замовкає зовсім. Погляд відсутній, вираз обличчя переляканий. Всередині все “опускається”, холодіє, тіло стає важким, ноги ватяними, в роті пересихає, дихання перехоплює, “смокче під грудьми”, щемить в області серця, долоні стають вологими, особа блідне, і вся людина “обливається потім”. Одночасно він скоює багато зайвих рухів, переминається з ногу на ногу, поправляє без кінця одяг або стає нерухомим і скутим. Перераховані симптоми гострої турботи говорять про перенапруження психофізіологічних функцій організму.

В стані турботи з переважанням тривожності наголошується рухове збудження, непослідовність у вчинках, нерідко надмірна цікавість і прагнення зайняти себе будь-кому, навіть непотрібною діяльністю. Характерна непереносимість очікувань, яка виражається у вигляді важко керованого потоку слів (логорія). Типова багатослівність, зайва усебічність в роз’ясненнях, безперервні дзвінки, що створює видимість зайнятості, відчуття ніжності, знімаюча у ряді випадків страх самотності. прагнення все погоджувати, передбачити направлено на попередження самої можливості появи якої-небудь неприємної ситуації. Нове заперечується, ризик виключається, поведінка набуває консервативного характеру, оскільки все нове сприймається як невідоме. Подібне відношення здатний викликати за відповідних умов ще більше прилив тривоги.

Для стану турботи з переважанням боязні типова повільність, скутість і топтання на одному місці. Мова невиразна, мислення інертне, на серці “тяжкість”, настрій часу похмурий і пригнічений. На відміну від депресії немає туги, апатії, ідеї самознищення, думки про самогубство, зберігається достатня активність в інших, не зачеплених страхом сфер життєдіяльності. Стан боязні, т.о. має більш виборчий і динамічний характер.

Отже, тривожність нагадує в чомусь прояв холеричного, а боязнь – флегматичного темпераменту. У ряді випадків тривало діючий афект тривоги і страху дійсно здатні загострити крайні типи темпераменту.

При станах хронічної турботи і страху людина знаходиться в напруженому очікуванні, часто лякається, рідко усміхається, завжди серйозний і стурбований. Він не може повністю розслабити м’яза, надмірно втомлюється, йому властиві головні болі і спазми з різних, що приходять, ділянках тіла. Не дивлячись на утомленість, не вдається відразу заснути, оскільки заважають всякого роду нав’язливі думки, припущення, передчуття. Сон неспокійний, часто буває шумне дихання. Постійно переслідують кошмарні сновидіння, в яких чоловік воює сам з собою, з своїм неусвідомлюваним “Я”. Характерні раптові пробудження, пов’язані з ясною свідомістю, обдумування турбуючих питань і нерідко їх рішення. Відсутнє відчуття сну, є прагнення якомога раніше прокинутися, при цьому виявляється поспіх, страх не встигнути, і все починається знову.

Спілкування стає виборчим, емоційно нерівним і, як правило, обмежується старим довкола прив’язаностей. Утрудняють контакти з незнайомими людьми, важко почати розмову, легко виникає замішання і гальмування при раптових питаннях. Особливо це помітно при розмові по телефону, коли неможливо відразу відповісти, зібратися з думками і сказати найголовніше.

Тривога в більшій мірі властива людям з розвинутим відчуттям власної гідності, відповідальності, довга і підвищений чутливим до свого положення і визнання серед оточуючих. У зв’язку з цим тривога виступає і як просочене турботою відчуття відповідальності за життя і благополуччя як своє, так і близьких.

Отже, якщо страх – афектне (емоційно загострене) віддзеркалення в свідомості конкретної загрози для життя і благополуччя людини, то тривога – це емоційно загострене відчуття майбутньої загрози.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Psyhol Korekc Tryvogn (211.5 KiB, Завантажень: 30)

Сторінка: 1 2 3 4 5 6 7
завантаження...
WordPress: 23.51MB | MySQL:26 | 0,527sec