Курсова робота на тему: «ПОРУШЕННЯ ГОЛОСУ У ДІТЕЙ»

Зміст

Вступ…………………………………………………………………………………………..3

 

Розділ І. Анатомо–фізіологічні основи голосоутворення……………….5

 

Розділ ІІ. Віди порушень голосу та їх характерні прояви у дітей з різними мовними розладами    9

 

2.1. Порушення голосу………    ….9

 

2.2. Порушення тембру голосу    11

 

Розділ ІІІ. Логопедична робота по розвитку та корекції

голосу у дітей    19

 

Висновки    22

 

Список використаної літератури    24

 

Вступ

 

Робота над голосом є важливим розділом роботи над усною мовою з дошкільниками. Проблему формування і розвитку голосу розглядали учені різних спеціальностей: лінгвісти, психолінгвісти, логопеди, фоніатри, сурдопедагоги. Можна виділити роботи Алмазової Е. С., Вільсона Д., Дмітрієва Л. Б., Ермакової І. І., Жінкина Н. І., Лавровою Е. В., Максимова І. А., Таптапової С. Л., Телеляєвой Л. М., Хватцева М. Е., в яких розглядаються різні питання теорії і практики формування і розвитку голосу.[4]

Якість голосу, навики володіння голосом роблять великий вплив на такі характеристики усної мови, як темп, злитий, мелодика, словесний і логічний наголос. Голос визначає виразність, оформлену інтонації, виразність усної мови.

Традиційно виділяють чотири типи порушень голосу: порушення тембру голосу; порушення резонансу; зміни гучності; зміни висоти тону. Відхилення від норми темпу мови іноді вважають п’ятою категорією порушення голосу, але чаші їх відносять до порушень артикуляції і ритму. Комбінація зміни висоти тону є причиною неефективних модуляцій.

Порушення голосу досить поширена мовна патологія у дітей. Відомо, що порушення голосу може виступати як самостійне порушення, так і входити в структуру інших складних мовних дефектів, у тому числі і дизартрії. Порушення голосу майже не вивчені, як вітчизняними, так і зарубіжними фахівцями.

В спеціальній літературі відомостей про поширеність голосових порушень немає, наявні дані досить суперечні.

За свідченням болгарського фоніатра И.C. Максимова, порушення голосу спостерігаються у 30-41% початкових класів, що вчаться.[7;4]

Д. К. Вільсон, аналізуючи результати обстеження стану голосу у дітей в різних країнах, указує частоту патології від 1 до 21%. Такий розкид результатів, мабуть, можна пояснити різними критеріями оцінки і умовами, при яких проводилися обстеження [4].

У вітчизняній літературі зведення про кількість дітей з патологією голосу ще більш мізерні.

Ю. С. Василенко і С.Е.Уланов проводили обстеження дітей у великому віковому діапазоні від 5 до 17 років і у 11,7% знайшли порушення голосової функції різного характеру [8].

Огляд Р. Д. Михайлової трьох тисяч дошкільників виявив значне число дітей із захворюваннями глотки і гортані, значна частина яких супроводилася розладом голосу [3].

Вивчення В. И. Филимонової акустичних характеристик голосу дошкільників з різними мовними порушеннями, відвідуючих спеціальний дитячий сад, знайшло у 32,1% стійкі патологічні зміни [12].

На жаль, проблема виявлення і усунення порушення голосу недостатньо вивчена в спеціальній літературі, цим і пояснюється актуальність вибраної теми.

Метою нашого дослідження вивчити особливості голосу у дошкільників і визначити шляхи розвитку основних якостей голосу у дітей середнього дошкільного віку.

Об’єктом є особливості голосу у дітей середнього дошкільного віку, що мають недорозвинення фонетичної сторони мови.

Предмет дослідження– логопедична робота по розвитку голосових можливостей у дітей, що мають недорозвинення фонетичної сторони мови, корекція і профілактика порушень голосу у дітей.

Гіпотеза – У дітей, які мають недорозвинення фонетичної сторони мови виявляється якісна своєрідність голосових можливостей, та проявляється в слабкості голосу, невмінні змінювати його по висоті і силі, а також придавати різне темброве забарвлення, що обумовлює необхідність спеціальної роботи по їх розвитку.

Розділ І.Анатомо–фізіологічні основи голосоутворення

Голос – це сукупність різноманітних по своїх характеристиках звуків, що виникають в результаті коливання еластичних голосових складок.

Голосовий апарат включає чотири основні частини: гортань – генератор звуку; надставну, резонатор, частина – глотка, порожнина носа, колоносові пазухи; енергетичний апарат – трахея, бронхи, легкі і дихальний м’яз (діафрагма); апарат артикуляції – ротова порожнина, зуби, губи, тверде і м’яке небо. Голосовий апарат – складна система, всі функції якої взаємозв’язані між собою і регулюються корою головного мозку [7]

Звук голосу – коливання частинок повітря, що розповсюджуються у вигляді хвиль згущування і роздратування. Джерелом звуку людського голосу є гортань з голосовими складками.

Утворений в гортані голос слабий і негарний, своє остаточне темброве звучання, гучність, інтенсивність він придбаває в резонуючих порожнинах глотки, рота і частково носа. В ротоглоточному резонаторі голос не тільки посилюється, але і диференціюється на окремі звуки, що відбувається завдяки безперервній зміні положення, розміру, форми і об’єму ротоглоточної порожнини. При цьому утворюються затвори, що замикають або звужуючі резонансну порожнину. Тому кожний звук є результатом складної мускульної роботи цілого комплексу органів, що беруть участь у вимові. Крім того, на звучання голосу робить вплив робота мімічних м’язів, роздратування шкіри особи, слизиста оболонка ротоглоточного резонатора.

Крім будови і функції голосових складок, величезну роль в голосоутворення грає надставна трубка голосового апарату з резонаторами і дихальна система.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Poruschenna Golosu U Ditej (295.7 KiB, Завантажень: 14)

Сторінка: 1 2 3 4 5 6
завантаження...
WordPress: 23.67MB | MySQL:26 | 0,577sec