Курсова робота на тему: «МЕТОДИ АКТИВІЗАЦІЇ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ НА УРОКАХ ФІЗИКИ»

ЗМІСТ

ВСТУП……………………………………………………………………….………………………….. 2

РОЗДІЛ 1. МЕТОДИ АКТИВІЗАЦІЇ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ НА УРОКАХ ФІЗИКИ…………………………………….4

  1. Розвиток ємоційної сфери учнів як засіб активізації навчально-пізнавльної діяльності ……………………………………………………………………………4
  2. Нестандартний урок як засіб активізації навчання фізики………………………8
  3. Система дидактичних засобів активізації навчання фізики за параметром пристрасності………………………………………………………………………13

РОЗДІЛ 2. ДИДАКТИЧНА ГРА – ЯК СТРУКТУРНИЙ ЕЛЕМЕНТ ОРГАНІЗАЦІЇ НЕСТАНДАРТНИХ УРОКІВ ФІЗИКИ…………………………23

2.1 Класифікація нестандартних ігор та їх значення в організації нестандартних уроків……………………………………………………………………………………23

2.2 Структура та зміст дидактичної гри з фізики…………………………………….35

2.3 Методикарозробки та проведення нестандартних уроків з фізики……………..37

2.4 Безпекажиттедіяльності учнівпри проведенні нестандартних уроків………….45

 

 

Вступ

Найважливішою задачею школи є виховання справжніх творчих людей. Потрібно розбудити живі схильності в кожному учні, допомогти знайти своє покликання. Саме в школі молода людина повинна визначити, яка наука його більш за все цікавить. Це не значить, що кожний сьогоднішній школяр стане вченим, частина з них не буде учитися у вузі, але в будь-який сфері потрібні люди, захоплені своєю справою, шукачі і творці.

Творче відношення до будь-якої праці варто виховувати саме в школі, починаючи з підходу до постановки найпростіших досвідів і рішення задач. Тим, хто зараз учить фізику в школі, створювати єдину теорію полючи, запускати до зірок космічні кораблі, досліджувати проблеми спадковості, розкривати таємницю раку і керувати термоядерною реакцією.

Виникненню захопленості, творчого відношення до праці сприяють інтереси школяра, викликані до життя та розвинуті на уроках учителем. «… Усе те, за що людина бореться, пов’язане з його інтересом» .

Зробити навчальну роботу наскільки можливо цікавої для учня й у той же час не перетворити цю роботу в забаву одна з важливих і складних задач учителя.

Для створення емоційного настрою учнів на уроках фізики, при орієнтації на інтерес до вчення існує багато шляхів: використання внутрішніх можливостей змісту предмета, розмаїтість форм і методів проведення уроку, проблемне навчання, облік міжпредметних зв’язків, розвиток творчих здібностей учнів, використання на уроках художньої та науково-популярної літератури, зв’язок класних і позакласних занять по фізиці та ін.

    Фізика є однією з базових дисциплін в системі загальної середньої освіти.

Підвищення ефективності уроків фізики в умовах реформування системи освіти є ключовим завданням удосконалення навчально-виховного процесу.

    У здійснені відповідних завдань навчання фізики, що стоять перед вчителем, вирішальне місце належить перебудові методів навчання та удосконалення основної ланки навчального процесу – уроку. Саме ця проблема є найбільш актуальною при переході на 12-річний термін навчання.

    Метою даного дослідження є визначення впливу нестандартних уроків та ігрових прийомів на активність учнів з фізики.

    Об’єкт дослідження – процес навчально – пізнавальної діяльності учнів з фізики.

    Предмет дослідження – роль нестандартних прийомів у підвищенні ефективності навчання фізики.

    Основна ідея дослідження полягає в тому, що нестандартні прийоми організації пізнавальної діяльності на уроці є потужним засобом активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів з фізики, узагальнення та систематизація знань учнів, сприяє подоланню формалізму в знаннях учнів та розвитку пізнавального інтересу до предмету.

 

1.1 Розвиток емоційної сфери учнів як засіб активізації навчально-пізнавальної діяльності.

Ефективність засвоєння навчального матеріал великою мірою залежить від рівня емоційної сфери учнів.

Емоції, як процес, є діяльність, яка оцінюється інформацією про внутрішній і зовнішній світ, яка надходить в мозок. Емоції оцінюють дійсність і доводять свою оцінку до відома організму на мові.

Емоційний процес включає себе три основні компоненти.

Перший – це емоційне збудження, яке визначає мобілізаційні зрушення в організмі. У всіх випадках, коли виникає явище, яке має значення для індивіда, а така подія констатується у формі емоційного процесу, виникає зростання збудження, швидкості і інтенсивності протікання психічних, моторних і вегетативних процесів.

Другий компонент – знак емоцій: позитивна емоція виникає тоді, коли явище оцінюється як позитивне, негативна – коли воно оцінюється, як негативне. Позитивні емоції збуджують дії підтримки позитивного, негативні – збуджують дії, спрямовані на усунення контакту з негативним.

Третій компонент – ступінь контролю емоцій.

Форма емоційного процесу залежить від особливостей, які виникали її. Джерелом емоцій є характер протікання процесів регуляцій і виконання діяльності. Успішно проходячи процеси сприймання, рішення задач, дій служать джерелом позитивних емоцій і задоволення.[42, c.108]

Під впливом емоцій протікання всіх пізнавальних процесів може змінитися. Людина, яка знаходиться в емоційно нейтральному стані, реагує на предмети залежно від їх значимості, при цьому чим важливіший для нього той чи інший фактор, чим краще він сприймається.

Емоції помірної і високої ступені інтенсивності викликають вже помітні зміни в пізнавальних процесах, особливо з’являється велика тенденція до сприймання, запам’ятовування тільки того, що відповідає домінуючій емоцій. При цьому зміст матеріалу, який сприймається, посилює емоцію, що, в свою чергу, закріплює тенденцію до сконцентрування на змісті, який викликав цю емоцію. Тому на уроках потрібно викликати емоції дітей, щоб не було нейтральних або щоб їх кількість була все меншою. Згадуючи свої емоції на уроці, діти пригадують матеріал, який був з ними пов’язаний.

Одним з головних факторів, який визначає, чи буде дана людина більше чи менше під впливом емоцій на її пізнавальні процеси, є ступінь ваги цих процесів. Тому дитина більш підвладна впливу емоцій, ніж дорослий.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Metody Aktyvis (268.0 KiB, Завантажень: 38)

Сторінка: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
завантаження...
WordPress: 23.54MB | MySQL:26 | 1,031sec