КРОВОТЕЧА

Кровотеча — витікання крові із кровоносних судин при порушенні цілісності їхніх стінок.

Втрата 1-2 літрів крові може призвести до смерті. Залежно від виду ушкоджених судин, кровотеча буває:

 • артеріальна—кров яскраво-червоного кольору, витікає пульсуючим струменем, величина якого залежить від діаметру судини;
 • венозна – кров темно-вишневого кольору, виливається спокійно;
 • капілярна – спостерігається при неглибоких порізах шкіри, саднах;
 • змішана — характеризується ознаками артеріальної й венозної кровотеч.

  Розрізняють також зовнішні й внутрішні кровотечі. Зовнішня відбувається, коли гострий предмет, наприклад, ніж або зламана кістка, проколює шкіру й ушкоджує інші органи. При ушкодженні великих кровоносних судин, або коли кров виливається занадто швидко, не встигаючи звернутися, така кровотеча може являти загрозу для життя.

  Внутрішня кровотеча виникає при закритій травмі й при різкому ударі, наприклад, у випадку автомобільної аварії, коли водія кидає на кермове колесо, або коли людина падає з великої висоти.

  Перша медична допомога при кровотечі

  Надання першої медичної допомоги при кровотечі залежить від її характеру й полягає в тимчасовій її зупинці й доставці потерпілого до найближчої лікувальної установи.

  Сильну артеріальну кровотечу з судин верхніх і нижніх кінцівок зупиняють у два етапи:

  –    спочатку притискають артерію вище місця ушкодження до кістки, щоб припинити виливання крові, потім накладають стандартний або імпровізований джгут (типові місця притиснення артерій для зупинки кровотечі показані на рис. 29).

  Притискати артерію до кісткових виступів найкраще у певних (найбільш зручних для цього) місцях, саме в них добре прощупується пульс.

  Так, скроневу артерію притискають великим пальцем спереду й ледь вище вушної раковини на скроні.

   

   

   

   

   

   

  Рис. 29 Місця притиснення артерій для зупинки кровотечі: 1 – скроневої; 2 – потиличної, підщелепної; 3,4 – сонних; 5 – підключичної;

  б – пахвової; 7 – плечової; 8 – променевої; 9 – ліктьової; 10- стегнової

  (у паховій області); 11 – стегнової артерії в середній третині; 12 – підколінної;

  13 – тильної артерії стопи; 14 – задньої артерії стопи

  Сонну артерію варто притискати ліворуч або праворуч на бічній поверхні шиї. Тиск пальцями треба робити в напрямку до хребта, при цьому сонна артерія придавлюється до хребта.

  Увага! Притискати сонну артерію допустимо тільки з однієї сторони.

  Підключичну артерію потрібно притискати в ямці над ключицею до першого ребра.

  Пахвову артерію притискають до голівки плечової кістки по передньому краї росту волосся в пахвовій впадині при кровотечі з рани в області плечового суглоба й надпліччя.

  Плечову артерію притискають до плечової кістки із внутрішньої сторони від двоголового м’яза при кровотечі з ран середньої й нижньої третини плеча, передпліччя й кисті.

  Променеву артерію притискають до підлягаючої кістки в області зап’ястя у великого пальця при кровотечі з ран кисті.

  Стегнову артерію притискають в області пахової складки в її середній частині при кровотечі з ран в області стегна. Притиснення роблять у паховій області на середині відстані між лобком і виступом підвздошної кістки.

  Підколінну артерію притискають в області підколінної ямки при кровотечі з ран гомілки й стопи.

  Рис. ЗО Положення кінцівок для зупинки кровотечі з артерій: а – підключичної; б – стегнової; в – плечової та ліктьової; г – підколінної

Сторінка: 1 2
завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,442sec