КОСМІЧНЕ ЯЙЦЕ – СИМВОЛ ЗАРОДЖЕННЯ ВСЕСВІТУ

Мета: Ознайомити учнів з історією космічного яйця. З’ясувати яким чином воно появилося у Давньому Єгипті, та що воно символізувало?

Сприяти формуванню навичок самостійної роботи та критичного мислення.

Тип уроку: Комбінований.

Обладнання: Підручники та посібники, роздавальний матеріал, ілюстрації до теми.

 


Хід уроку

I. Організаційний момент.

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація знань учнів. Бесіда з учнями.

  1. Дати визначення поняттю саркофаг, папірус, шадуф.
  2. Назвати ремесла, які були розвинені в Єгиптян.
  3. Чиї інтереси захищала держава в Єгипті?

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Учитель: Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати основні культи та символи Стародавнього Єгипту, і дізнаємось про космічне яйце та його значення в суспільстві не тільки Єгипту а й інших країн Греції і Китаю.

IV. Вивчення нового матеріалу.

 


Учитель.

У Яйце — символ зародження Всесвіту, Сонця з його весняним відродженням, життя та його безсмертя й воскресіння. У міфах багатьох народів світу саме яйце є світотворчим початком.


У багатьох народів існує поняття світового або космічного яйця, з якого народжується Всесвіт. Одна половина яйця стає небом, інша – землею, а жовток – сонцем. “Різні народи світу шанували яйце і мали власну атрибутику його возвеличення. Яйце прикрашали і в Давньому Єгипті, Греції, Римі, Стародавньому Китаї. Індійськими племенами навколо нього було створено безліч міфів і легенд. Та, мабуть, жоден з народів не доніс до сьогодення свої автохтонні графічні уявлення про життя так виразно, як український” писав Єраст Біняшевський. Образ світового яйця і птаха притаманні ассіро-вавілонським, фінійським, кельтським міфам.

В індійській космогонії космічне яйце знесла божественна птиця на споконвічні води. Із світового яйця з’являється творець усього живого Праджапаті, якого пізніше почали ототожнювати з Брахмою.

У слов’ян яйце було символом сонячного культу, зародження життя, символ бога сонця. Звичай зустрічі весни був пов’язанний з поверненням птахів. Птахи – це вісники весни, пробудження та відродження до нового життя природи. Птахи перебуваючи “у небі”, несуть людям утіху від сонця, а в собі носять яєчко – емблему сонця-життя, народження, воскресіння. Тому наші пращури надзвичайно їх шанували. Існує думка, що первісно галунки розписувались на яйцях летючих птахів, таких, як бузьки, журавлі та гуси, які на своїх крилах приносили людям сонячне тепло, гніздилися біля людських обійсть, висиджували пташенят, які знову ж здатні були виношувати в собі велику життєдайну і чарівну силу сонця. До цього часу збереглись у писанкових орнаментах їхні “крильця” та “лапки”. Далеко пізніше, наші предки почали розписувати курячі яйця, пов’язуючи їх з культом Сонця, адже півень першим сповіщає про його прихід. Також яйце посідало важливе місце у ритуалах родючості. Звідси писанка у Великдень є символом родючості. В давнину воно символізувало – добро, радість, щастя, любов, достаток.

 

У Давньому Єгипті воно символізувало потенційну можливість, сім’я зародження, таїну життя. Якщо заглянути до єгипетської міфології, то там знаходимо одного з єгипетських богів, що мав пряме відношення до яйця на ім’я Пта, або Патах, що близьке до звучання українського Птах. На одному із збережених барельєфів, Пта тримає в одній руці яйце, а із підпису, під ним, дізнаємося, що дане яйце зображує сонце. Другий напис говорить, що Пта котить своє яйце по небу. За свідченням Геродота, єгиптяни вірили, що бог Озіріс закрив у яйці 12 білих пірамід, які повинні приносити людству щастя і благодать, але брат Озіріса і його суперник Тіфон, потай відкрив яйце і закрив у нього біля білих ще 12 чорних пірамід. Звідси, щастя у житті людей переплелось з горем. Священним знаком Озіріса є крилатий диск сонця, який має витягнену форму і більше подібний до яйця, ніж до сонця. Крім того, дуже часто багатьма єгипетськими емблемами є священний знак птаха, тіло якого зображене у вигляді яйця з крильми, лапками і головою. Чи не нагадує це нам українських різдв’яних птахів, виготовлених з яйця та оздоблених паперовими чи солом’яними крильцями та голівкою?

У Китаї вважали, що перша людина з’явилася з яйця, що впало з неба у воду, котра покривала землю. Також у звичаях китайців є ритуальне використання фарбованих яєць, пов’язаних з когутом, який щоранку співає гімн Сонцю.

Грецькі філософи – орфіки мали декілька варіантів космології й теології. За одним з них спочатку був час, потім з’явились Земля і порожнеча. Небо зліпило срібляне яйце, з якого народився Фанет – він же Фанес /світло або любов – Ерос/, божественний творець орфиків. У грецькій міфології з образом яйця пов’язаний один із поетичних міфів про Леду та Зевса.

У християнській символіці яйце може означати непорочне народження, життя та воскресіння. Писанка стала символом радості і віри у Воскресіння Ісуса Христа як символу всепрощення.

Сторінка: 1 2
завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,311sec