Корекційне заняття: Зв’язок прикметників з іменниками

Тема. Зв’язок прикметників з іменниками

Мета: поглиблювати знання учнів про прикметники та їх зв’язок  іменниками.Вчити використовувати прикметники для характеристики предметів за різними властивостями. Розширювати і активізувати словниковий запас дітей. Розвивати діалогічне мовлення, спостережливість за мовними явищами. Виховувати культуру спілкування, толерантність у співпраці, бажання бачити красу довкілля й охороняти її. Формувати позитивне ставлення до навчання, комунікативні та інформаційні компетентності.

Обладнання: картки для опитування; конверти із завданнями; картина

«Зимовий пейзаж», завдання на плакаті.

Хід заняття

І.Організація класу до уроку.

Я всміхнувся сонечку:
– Здрастуй,золоте!
Я всміхнувся квітоньці
Хай вона цвіте!
Я всміхнувся дощику:
Лийся,мов з відра!
Друзям усміхнувся –
Зичу їм добра!

Побажаймо успіху один одному! Посміхнімося і хай гарний настрій нам

допоможе працювати.

ІІ. Актуалізація опорних знань

– Яку роль відіграють прикметники у мовленні?

Відповіді учнів (Прикметники дають можливість краще розповісти про предмет, точніше його описати, допомагають яскравіше уявити цей предмет. Без прикметників важко, а той неможливо описати якийсь предмет або явище).
Відгадайте загадку

Я – антонім слова літо,
в мене біла тепла свита,
хоч мороз люблю сама
адже звуть мене(Зима).
Пригадаємо зимові місяці:грудень, січень, лютий.

Для роботи на уроці поділимось на групи за кольорами сніжинок,які є у вас на партах.

Запитання: Які характерні ознаки зими? Відповіді учнів.

1.Каліграфічна хвилинка «Чарівна квітка». 

 За прикМетами ми впізнали слово «зима».

–  Який перший звук?

– Якою буквою позначається?

Запис букв Зз, з’єднань за, зл, оз, зе, зу.

Середина квітки – буква з, пелюстки – слова, що починаються з цієї букви.

        День – … (зимовий).

Мороз – … (злий).

Вітер – … (зухвалий).

Сонце – … (золоте).

Одяг – … (захисний).

Будинок – … (затишний).

 

ІІІ. Робота над темою заняття

– Сьогодні ми повторимо і поглибимо свої знання про прикметник,про роль прикметників у мовленні та їхній зв’явок з іменниками.

1.Прикметники в реченні зв’язані з іменниками, бо вказують на ознаки предметів. Питання треба ставити від іменника до прикметника.

Наприклад: лимон (який?) кислий, платок (який?) червоний, скло (яке?) прозоре, ножиці (які?) гострі.
2. Практична робота учнів

Вправа1
Полохливий, як лев. Сильний, як заєць. Хитрий, як ведмідь. Злий, як лисиця. Вайлуватий, як вовк.
Чи правильно складено порівняння? Виправ і запиши.
Вправа 2
Спиши, додаючи до іменників прикметники, що характеризують поведінку тварин.
Ягня    (яке?) … ; лоша    (яке?) … ; осел (який?) … ; сорока (яка?) … ; горобці (які?)… .

Хвилинка відпочинку

– А тепер трішки відпочинемо й пограємо у гру, яка називається «Про що мова?».

Холодний, сильний, колючий, морозний, пронизливий … (вітер).

Довгі, круглі, загострені, різнокольорові … (олівці).

Жовтий, овальний, корисний, кислий … (лимон).

Голчаста, вічнозелена, гарна … (ялинка).

– Діти, запишіть ці слова.

– А зараз підкресліть перші букви в цих словах. Яке слово утворилося? (Воля)

  • А які ознаки можна дібрати до цього слова?

    Воля – довгождана, бажана, вимріяна, вистраждана.

    Не так давно наша Україна стала незалежною, вільною. І це завдяки своєму народові. А народ наш мудрий і добрий, чесний і працьовитий, волелюбний і сміливий.

    А що треба робити дітям, щоб відчувати себе справжніми громадянами своєї Вітчизни, її патріотами?

    Люблю тебе я, люба Україно,

    І все зроблю, щоб ти завжди цвіла.

    Я буду вчитись в школі на «відмінно»,

    Щоб мною ти пишатися могла!

    Люблю твої ліси, струмки, джерельця,

    І все-усе, що є в моїм краю!

    Тепло долонь, і розуму, і серця

    Я Україні милій віддаю!

     

    Вправа 3.

    Спиши іменники, додаючи до них прикметники за питаннями та за змістом. На що вказують ці прикметники?
                                         На смак         За кольором
    редька (яка?)                гірка             чорна, біла
    помідор (який?)

    лимон (який?)

    яблуко (яке?)

    полуниці (які?)

    Прочитай текст і спробуй уявити описане.

    Одного ясного ранку Івась пішов на прогулянку. Іде весняним лісом. Навколо про щось стиха шумлять сонні дерева. А он простора галявина. На ній – молоденька трава. Через зелену галявину простелилась вузенька доріжка. Куди вона веде? Мабуть, до блакитного озера. Саме його й шукає Івась.

     Спишіть , підкресліть прикметники і зв’язані з ними іменники.

     

    ІV. Підсумок заняття

    Творча гра « Чим я зігріваю оточуючих?»
    – Мені здається, що усе сказане сьогодні не минеться, не залишиться лише словами. Добра, гарна людина завжди сонячна, світла і зігріває все довкола своїми лагідними промінцями. І сонце в кожному може жити дуже велике! Давайте спробуємо частіше дарувати іншим своє тепло і доброту. Запишіть на ваших промінчиках, що гарного є в кожному з вас, чим ви можете зігріти оточуючих.
    (Заповнюють промінці, прикріплюють на партах до сонечок. Деякі за бажанням називають записане.)
    – Тепер наші сонечка стали живими і на душі стало тепліше і затишніше.

завантаження...
WordPress: 22.85MB | MySQL:26 | 1,971sec