Корекційне заняття: Узагальнення знань і вмінь з теми «Дієслово»

Тема: Узагальнення знань і вмінь з теми «Дієслово»

Мета: узагальнити знання учнів про ознаки дієслова, закріпити навички розпізнавання часових форм дієслів; повторити правопис особових закінчень теперішнього і майбутнього часу, формувати вміння змінювати дієслово за часами, особами (родами), визначати дієвідміну; розвивати творчі здібності, образне мислення, почуття прекрасного; прищеплювати любов і дбайливе ставлення до природи.

Хід заняття

 

I.    Організація класу.

Звучить весняна мелодія.

II.Основна частина заняття

1.Повідомлення теми і завдань.

— Ми розпочали урок з гарної весняної пісні. До нас справді стрімко наближається квітуча весна. Ми з нетерпінням чекаємо її приходу і дуже хочемо, щоб вона завітала і до нас.

Дещо з інтер’єру нашого класу вже змінилося для зустрічі весни. Але на своїх столах ви бачите зимові голі гілочки. Втім, перетворити ці гілки на розкішний весняний букет цілком у наших силах. А допоможуть нам у цьому знання про дієслово та інші частини мови. Кожне правильно виконане вами завдання додасть нову квіточку засохлій гілочці. Чим більше завдань ми виконаємо, тим багатшим і яскравішим стане наш букет. Кожне завдання заховалось за окрему квіточку. Відгадаєте, про яку квітку йдеться, — знайдете потрібне завдання.

    2.Узагальнення і систематизація знань.
Хвилинка грамоти, або малюнковий диктант.

Ці квіточки ніжні

Такі білосніжні!

З під снігу виглядають,

Весну вітають.

(Підсніжники.)

Вправа 1.

Отже, першим нашим завданням буде малюнковий диктант.
Показую картки з малюнками (на власний вибір), діти записують.    

—    Обміняйтеся зошитами. Перевірте один одного.
Демонструю правильний запис слів на звороті карток.

—    Шукаємо підсніжники у себе на столі, прикрашаємо наші гілочки квіточками і працюємо далі. (Аналогічно прикрашається дерево після кожного наступного виконаного завдання.)

Вправа2.

Зараз я пропоную вам послухати казку.

Легенда про фіалки

Був у матері один-єдиний син. Виріс він, і подався у далекі краї щастя-долі шукати. Добре йому там велося, та ніяк не міг він зібратися приїхати провідати матір. Все думав, що ось скоро вже поїде, і все відкладав.

Одного разу зустрів чоловіка зі свого села. Той розповів йому, як сумує його мати без сина, як часто стоїть біля вікна і вдивляється в далину своїми синіми очима, чекаючи на нього. Зібрався нарешті син додому, та, приїхавши, не застав матір — померла вона. А коли прийшов на могилу, побачив на ній маленькі синенькі квіти, подібні до маминих очей, які докірливо хитали голівками.

—    Як ви гадаєте, що це за квіти? (Відповіді дітей.)

Учитель показує зображення фіалки і оголошує завдання, що заховалося на пелюсточках квітки

Каліграфічна хвилинка.

Ввв Вв ве ес на весна

—    Доберіть до цього слова спільнокореневі. (Веснянка, веснувати.)

  • Якою частиною мови є слово веснувати?

     

    «Мозковий штурм».

  • Що таке дієслово?
  • Які часові форми мають дієслова?
  • На що вказують дієслова минулого часу? теперішнього? майбутнього?

    -За чим змінюються дієслова в теперішньому і майбутньому часі? А в минулому?

  • Яку дію можуть позначати дієслова? (Завершену і незавершену.)
  • Скільки існує дієвідмін?
  • З якою частиною мови найчастіше пов’язані дієслова?
  • Вправа3.

    Утворіть словосполучення «дієслово + іменник».

    Працює, попросить, задумали,сідали, сховатись, шепочеш, з’їсти, слухати.

     

    Вправа 4.

    Послухайте ще одну легенду про квітку.

    Легенда про проліски

    Що це не тільки перші весняні квіти, а взагалі перші з’явилися на Землі. Коли Адама і Єву вигнали з раю, була зима,стояли морози. Єва ступала босими ногами по холодному снігу і гірко плакала. Не так від болю і холоду, як від жалю за загубленим раєм, де завжди світило сонце і співали пташки, цвіли квіти. Зглянувся Господь і перетворив кілька Євиних сльозинок на ніжні квіти, аби утішити її, аби вона зрозуміла, що Бог не покинув своїх дітей.

    —    Про яку квітку ця легенда? (Про пролісок.)

    Учитель показує зображення проліска і оголошує завдання. Випишіть із легенди дієслова і визначте їх особу і час.

    ( коментоване письмо)

     

    Фізкультхвилинка (веснянка).

     

    Гра «Колом квіточка іде».

    Учні передають квіточку в межах групи, виконуючи при цьому завдання: поставити дієслово «чекати» у певній особовій формі. Наприклад: у 3-й особі множини теперішнього часу, у 2-й особі однини майбутнього часу…

     

    Вправа5.    

    – А наступне завдання повідомить нам квітка, назву якої підкаже
    загадка:

    У зеленім місті

    Виросло дівчатко.

    Має білі війки,

    Золоті оченятка.

    (Ромашка.)

    Учитель показує зображення ромашки і оголошує завдання.

     

    Вправа 6.

    Гра «Синоніми-антоніми». Кожен учень отримує квітку із написаними на пелюстках словами.

    —І варіант.Доберіть синоніми до поданих дієслів.
    Синоніми: ходити, говорити, гніватися, втекти, просити.

    ІІ варіант.Доберіть антоніми до поданих дієслів.
    Антоніми: працює, будуємо, говорять, заборонила.

    Фронтальна перевірка

    Вправа 7

    Гра «Пряме — переносне».

    —    Відгадайте, ім’я якої квітки походить від перського слова тюрбан — назви головного убору в східних народів.

    Учитель показує зображення тюльпана і оголошує завдання.

    —    Придумайте по одному реченню з дієсловом у прямому і переносному значеннях. (Завдання виконується в парах, по одному дієслову на кожну пару, й індивідуально на дошці, по одному дієслову на учня.)

    Розбігаються діти; розбігаються очі.

    Впасти у воду; впасти в око.

    Повісити картину; повісити носа.

    Викинути з портфеля; викинути з голови.

    —    Ці квіти мають дуже цікаву форму.
    Своїм дзвоном вони славлять прихід весни.
    (Дзвіночки.)

    Учитель показує зображення дзвіночків і оголошує наступне завдання.

     

    Гра «З’єднай частини цілого».

    —    З’єднайте частини прислів’їв, визначте форми дієслів: •

    а сім кисне.

    буде добрий урожай.

    заплачеш зимою.

    а хліба у осені позичає.

    хто не посіє — не буде жати.

    не любить.

    березень за плужок.

    Проспиш весною —

    Весна ледачого

    Весна — наша мати,

    Зійшов сніжок —

    Весна багата на квіти,

    У березні погода один день блисне,

    Мокрий квітень, сухий май —


    ІІІ. Підсумкова частина заняття

    Релаксаційна вправа «Добра тварина».

    Подивіться , діти як чудово, при допомозі наших старань і знань ми перетворили суху гілочку на квітучу . І наші серця стали битися радісно і впевнено. Тож давайте спробуємо перетворитись на величезну і дуже добру істоту.

    Діти стоять. Візьмімось за руки. Ми одна велика, добра тварина. Послухаймо, як вона дихає!( Усі прислухаються до свого дихання і дихання сусідів.)А тепер подихаймо разом! ( Видих — усі роблять два кроки назад. Вдих — два кроки вперед). Так не тільки дихає тварина, так чітко й рівно б’ється її велике, добре серце. Стук — крок уперед, стук — крок назад. Ми всі беремо дихання та стук серця цієї тварини собі. Ми — єдине ціле. І її доброту ми сьогодні понесемо у великий світ, і подаруємо радість іншим.

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,429sec