Корекційне заняття: Утворення та запис числівників

Тема: Утворення та запис числівників .

Мета : закріпити поняття про числівник; вчитись  визначати функцію числівника у мовленні; правильно вживати числівник у мовленні; виховувати любов до української мови.

Обладнання:картки для читання, для ігор.

Хід уроку:

І. Організаційний момент

Ми візьмемося за руки,

Веселіше стане нам,

Бо у класі всі ми — друзі,

Усмішки даруєм вам.

Давайте привітаємось,

Давайте усміхнемось,

Давайте в очки глянемо,

І нам тепліше стане.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

Завдання нашого уроку навчитися виділяти числівники в тексті, ставити до них питання, розрізняти кількісні і порядкові числівники.

1.Давайте порахуємо скільки учнів у нашому класі (9), скільки зошитів лежить на столі (11).

Рахуючи, ми можемо назвати, скільки є предметів.

Що ж означає числівник? (кількість предметів)

Які питання можна поставить до числівників 2, 80, 300, 1254 ? (скільки?)

До числівників : перший, сотий, двадцять третій ? (який?, котрий?)

На які питання відповідають числівники?

2.Пригадай приказку у якій є числівник?

Числівник – це частина мови, яка означає число, кількість предметів, їх порядок при лічбі і відповідає на питання скільки? який? котрий?
Наприклад: п`ять, сорок три, восьмеро.

3.Як розподіляються числівники за значенням

Числівники поділяються на:
1.КІЛЬКІСНІ (означають кількість предметів, відповідають на питання скільки?)
Це:
1) цілі числа: п`ять, тринадцять;
2) дробові числа: одна третя;
3) збірні числа: троє, шестеро.
2.ПОРЯДКОВІ (означають порядок предметів при лічбі, відповідають на питання який?)
Четвертий, чотирнадцятий, сто двадцять другий.

3.За складом числівники є:

  1. прості: один, три, двадцять;
    2) складні: шістдесят, триста;
    3) складені: сорок вісім; сто шістдесят сім.

    Вимовляй правильно числівники

    Одина́дцять
    Двана́дцять
    Чотирна́дцять
    П`ятдесяти́
    Вісімдесяти́
    Шістдесяти́

     

    ІІІ. Практична робота учнів

    1.Спишітьвірші, підкресліть числівники

    Дружно білочки малі
    Ділять ягідки в дуплі .
    Двадцять ягідок на гілці –
    По чотири кожній білці.
    П’ять пальців у мене,
    Аж любо дивитись
    Я ж тепла пальчатка,
    А не рукавиця!
    Чотири метелики, крильця шовкові,

    До самого сонця летіти готові!

     

    Фізкультхвилинка.

    -Ми разом з вами всі трудилися, пора прийшла відпочивать. (Під рахунок учні виконують вправи)

    Раз, два – всі пірнають (присідають)

    Три, чотири – виринають .

    П’ять, шість–- на воді, міцніють крила молоді. (Рухи руками)

    Сім, вісім, що є сили всі до берега приплили. (Руки на поясі , ходьба на місці).

    Дев’ять, десять – розгорнулись, обсушились, потягнулись. І розбіглись хто куди. (Сісти за парти)

    -Діти, чи зустрічалися числівники у віршику фізкультхвилинки? (так: раз, два, три чотири, п’ять, шість, сім, вісім , дев’ять, десять.)

    2.Від поданих числівників, що відповідають на питання скільки?

    Утвори числівники, що відповідають на питання який? котрий?
    Зразок.
    Дев`ять – дев`ятий.
    Сім, сорок, вісімдесят три, тридцять чотири, шістдесят вісім, двісті вісімдесят чотири, шістсот, шістнадцять.

    Навчаємось граючись

     

    Гра: « Прості ребуси-слова »

    Зміст гри: уяви собі , що ти потрапив у полон до числівника і щоб звільнитися потрібно розв’язати ці ребуси.

    Напиши слова вітри , столиця , смородина відповідно у трьох, п’яти, шести клітинках.

         

     

             

     

               

     

    «Спостереження за функціональною роллю числівників у мовленні»

     

    Гра: « Заповни пропуски »

    Зміст гри: уяви що ти редактор газети . І ось до тебе приходить молодий спеціаліст і просить допомоги. Напиши цифри словами, а замість крапок встав пропущені букви і де треба, апостроф

     

    (9)______________ хлоп…ят, (5)_____________ с…стер, (19)______________ кни…, (16)_____________________дв…рей, (50)_________________ пар ч…р…виків, (13)_______________ с…л, (4)_____________ гря…ки, (16)______________________ солов…їв.

     

    ІV.Підсумок заняття

    Ми закінчуємо своє заняття грою «Прощання». Передаючи кульку своєму однокласнику, попрощайтеся і скажіть йому комплімент або побажання .

     

     

     

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,316sec