Корекційне заняття: Прислівник як частина мови. Правопис вивчених прислівників

Тема: Прислівник як частина мови. Правопис вивчених прислівників.

Мета – повторити основні граматичні особливості прислівників та їх правопис; продовжувати формувати загально пізнавальні вміння знаходити прислівники в текстах, визначати їх морфологічні ознаки;

– розвивати вміння використовувати прислівники у власних висловлюваннях, увагу, пам’ять;

– виховувати бережне ставлення до природи, повагу до народної творчості.

Обладнання: різнокольорові 7 пелюсток із завданнями, жовта серединка, картки з прислів’ями.

Хід заняття

І Організаційний момент.

Продзвенів дзвінок, пора!

Дітям в клас на заняття.

Жде усіх нас тут

Цілий ряд завдань.

Вправа «Промінчики добра»

Добрий день, діти. Погляньте мені у вічі, подивіться один на одного й усміхніться. Із цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях, ми і розпочнемо заняття.

ІІ. Узагальнення знань та навичок учнів.

  1. Гра «Квітка семицвітка»

(На столі розкладені пелюстки різного кольору з завданнями на зворотній стороні. На дошці прикріплена серединка квітки із записом «Прислівник». Діти по черзі виходять до стола, вибирають пелюстки, зачитують завдання, дають на них відповіді і прикріплюють пелюсток на дошку, утворюючи квітку.

  1. На які запитання відповідають прислівники?
  2. Яка головна ознака прислівника?
  3. Яким членом речення виступає прислівник?
  4. Що ви пам’ятаєте про правопис прислівників?
  5. Продовж речення. Прислівники бувають такі: ………
  6. Чи мають прислівники закінчення?
  7. Як пишуться прислівники з НЕ?)

 

  1. Повторення знань про прислівник. Гра «Закінчіть речення».

 

Ознаку дії  називає ,

А також місце, ……, ……..(час, причину)

Цієї дії визначає,

І кожен цю частину ……..(знає).

Бо це прислівник – всім відомий.

Незмінна ця частина ….. (мови,)

На запитання як? …….(коли?)

Готова всім відповісти.

Сміється сонце як? – ……….(ласкаво,)

Мандрує небом величаво,

А небо голубіє дивно,

Пливуть хмаринки тихо, ……. (мрійно.)

Дзвенить кохана мова чисто,

А кожне слово – урочисто;

Земля стрічає нас святково,

Сміються зорі загадково.

Сади цвітуть коли? – ……(весною,)

Улітку трав моря шовкові,

А восени врожай ……(збирають,)

Узимку снігу всі чекають.

Прислівників багато в мові,

Усі яскраві, всі чудові!

Щоб здобути знань основи,

Вивчи цю частину мови!

             К.Лужецька

Отже, прислівник – це незмінна самостійна частина мови.

  1. Слухання вірша. Робота над змістом.

Прислівник

Наш дієслово – майстер на всі руки:

Зведе будову, вивчить всі науки,

Буде співати, грати, працювати,

Поля орати, в хаті прибирати!

Та сталася біда останнім часом –

Все валиться із рук у цього аса.

Не ладиться робота в дієслова

І мріє він: «Оце було б чудово,

Якби з’явився в мене друг сердечний –

Мені такий потрібен доконечно!

Бо самотою тяжко в світі жити:

Нема кому роботу оцінити,

Як щось погане – то переробити».

І знов робота не іде на славу!

Тренує бігать зайця й черепаху –

І знов невдача в нашого бідаки!

Швидкий, як куля, довговухий заєць

Біжить повільно, як в кайданах бранець!

Вчив дієслово сокола літати –

Не може птаха в небесах ширяти!

Хто допоможе майстру Дієслову?

Іде невдаха до цариці Мови.

Вона говорить: «Лікар зробить спробу

Здолати твої біди і хвороби»,

Так, справді, лікар підсобив –

Помічника-Прислівника створив.

Для цього у Прикметника взяв силу,

Слова створивши мудрі і красиві.

Зайчисько швидко бігати почав,

Автомобіль стрілою вдаль помчав,

Птахи почали високо літати,

Вода у річці взимку – замерзати,

Питання «Як?», «Коли?», «Куди?», «Де?» –

І кожен завжди відповідь знайде!

Бо Дієслову допоміг дослівно

Його товариш, рятівник – Прислівник!

  • Про що вірш?
  • Які слова та словосполучення, що характеризують Дієслово, ви чули в вірші?
  • Хто допоміг Дієслову?
  • На які питання відповідає прислівник?
  • Назвіть прислівники, які є в тексті вірша.
  1. Каліграфічна хвилинка

Ш ш шв шу ши шт. аш иш ше уш яш

Гарбузи живуть серед людей здавна. Вони були для людей і їжею, і порсудом, і складом для зерна. Серед родини гарбузових є не лише такі, до яких ми звикли, круглі або довгасті. Є й схожі на грушу, і на пляшку, і на змію, і на яйце.

Розібрати за членами речення перше речення, визначити частини мови.

Розібрати за будовою слово довгасті.


5. Фізкультхвилинка
Я намалюю зайчика для вас – раз.                   Роблять колові рухи руками над головою.
Це у нього, бачите, голова – два.                     Руки кладуть на голову.
Це у нього вуха догори – три.                          Піднімають руки вгору до вух.
Це стирчить у нього хвостик сірий – чотири. Повертають тулуб праворуч, ліворуч.
Це очиці весело говорять – п’ять.                    Прикладають руки до очей.
Ротик, зубки – хай моркву їсть –шість.           Імітують жування моркви зайцем.
Шубка тепла хутряна на нім – сім.                  Плещуть в долоні.
Ніжки довгі, щоб гасав він лісом – вісім.       Підскакують  на місці.
Ще навколо посаджу дерев я – дев’ять.          Садять дерева, притоптують ямки.
І хай сонце сяє з піднебесся – десять.             Піднімаються на носках, руки вгору.

6.Робота в парах. (зєднати прислів’я на карточках).

Посієш вчасно, дня на заячий скік .
Раді люди літу та стоять не велить .
Посій в пору, за всіх варт .
Буває март будеш мати зерна гору.
На новий рік прибавилось то і вродить рясно.
Мороз не велик, а бджоли цвіту.


Коли цвіте біб, тоді тяжко на хліб, – рік.
Трапляється і такий год, та не гріє
У петрівку день а як мак, то не так .
Восени ложка води, а цебер грязі .
Зимою сонце світить, що на день по сім погод.


Зимою деньок, – та й минув день.
Зимова днина така: сюди тень, туди тень, як комарів носок.
В осінній час сім погод у нас: сіє, віє, туманіє, шумить, мете, гуде і зверху йде.

– Поясніть, як ви розумієте приказки?

7. Гра на розвиток уваги.
діти грають попарно. Гра потребує щонайменше 2 учасників.
Викладають на стіл різноманітні невеликі предмети – олівці, іграшки, картинки та інші (загалом від 10 до 20 предметів кількість предметів можна змінювати.). Предмети накриваються тканиною таким чином, щоб їх можна було чітко визначити при розгляданні, коли вони будуть знову відкриті. Один з учасників на 1-2 секунди піднімає тканину й відразу ж опускає її. Другий учасник повинен перелічити всі предмети, розкладені на столі.
Гра ускладнюється, якщо перший учасник непомітно забирає (або додає) один або декілька предметів. Другий учасник повинен відзначити зміни, що відбулися. Можна вдатися до нехитрої провокації – задати запитання: «Чи всі предмети на місці?» Це збиває з пантелику, адже, можливо, зі стола нічого не забиралося, а навпаки, додалося. Учні міняються місцями.

 

8. Коментоване письмо.

Відгадування загадок , визначення прислівників, запис відгадок.

Узимку горою, а літом водою. (Сніг)

Що росте дошори коренем? (Бурулька)

Хто малюнок уночі зробив мені? (Мороз)

Які ноги заввишки, такий ніс завдовжки. (Лелека)

Удень вікно розбивається, а вночі вставляється. (Ополонка)

9. Прочитайте та запишіть подані слова.  Підберіть прислівники протилежні за значенням. Поясніть, чому саме так ви його написали?

Гарно, рано, увечері, близько, взимку, багато, тепло, весело, яскраво, швидко, радісно.

10 Гра «Впіймай мене».

Вчитель зачитує текст. Коли звучить прислівник, діти плескають у долоні

Посвіт

Здавна в Україні по селах були в моді вечорниці. Їх ще називали досвідки, посвітки. Восени та взимку збиралася молодь в одній хаті. Там горіла лучина – посвіт. Цей засіб освітлення знаходився біля комина або посеред хати.

Довкола всідалися дівчата. Вони пряли, вишивали. Потім приходили хлопці. Світлиця наповнювалась піснями, іграми, танцями. Такі гулянки називали вечорницями, а вогонь – посвітом. Від нього й пішла назва таких гулянь – посвітки.

11. Гра «Доповне мене».

Доберіть до дієслова  один прислівник, який найбільше підходить за змістом.

Літає (як?) високо, швидко, низько.
Світить (як?) тьмяно, яскраво, барвисто.
Світить (де?) високо, вгорі.
Ходить (як?) легенько, непомітно, навшпиньки.
Цвіте (як?) рясно, лель-ледь,скрізь.
Росте (де?) вдалині, навколо, навкруги.
Співає (як?) радісно, тоненько, голосисто, урочисто, мелодійно.
Кружляє (як?) тихо, таємниче, величаво, сумно.
Морозить (як?) шалено, майстерно, мовчазно, іскристо.
Говорить (як?)  пошепки, несподівано, тихенько.
Віє (як?) мрійливо, таємниче, здивовано.

 

ІІІ. Підсумок заняття.

 

Працювали всі завзято

Закінчилось наше свято.

Тож пора прощатись нам.

До нових тепер занять.

 


завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,438sec