Корекційне заняття: Прикметник як частина мови. Спостереження за роллю прикметників у мовленні. Прикметники – синоніми, прикметники – антоніми

Тема. Прикметник як частина мови. Спостереження за роллю прикметників у мовленні. Прикметники – синоніми, прикметники – антоніми.

Мета: Закріпити в учнів поняття про прикметник як частину мови, про його роль у мовленні; прикметники-синоніми та прикметники – антоніми; розвивати словниковий запас учнів; виховувати працьовитість.

Хід заняття

І Організація класу до уроку

Давайте привітаємось,

Давайте усміхнемось,

Давайте в очки глянемо,

І нам тепліше стане.

–    Діти, давайте сьогоднішню зустріч розпочнемо з побажань.

  • Доброго ранку, Надійко, я бажаю тобі веселого дня!
  • Доброго ранку, Васильку, я дуже радий тебе бачити!

    –    Вітаю тебе, Оксанко, я хочу, щоб день у тебе був щасливим!

     

    ІІ. Починаймо наше корекційне заняття з української мови

    Буква до букви – слово вродилось,

    Заусміхалось, заколосилось.

    Сонце зраділо слову, як брату

    Слово – це щастя, слово – це свято.

    Слово , неначе кольорові камінчики.

    І недостатньо їх назбирати в купу

    «треба ще й вміти складати узори з них,

    а для цього треба розуміти значення слова.

    Сьогодні ми будемо працювати з прикметниками близькими і протилежними за значенням.

  • Що таке прикметник?

    Яку роль у мовленні виконують прикметники?

    Наведіть приклади прикметників, які відповідають на питання який? Яка? Яке? Які?

  1. Каліграфічна хвилинка

    Час дарма не марнувати, будемо дружно працювати».

    Візьмемо цей вислів за девіз заняття.

     

    2. Пошир речення прикметниками. Запиши їх.

    Чарівниця зима

    … зима примчала на … коні у сади і парки. Торкнулася … паличкою … дерев і заіскрилися на них … шати, мережані намітки, … платтячка.

    3. Спостереження за прикметниками-синонімами

    Робота в парах – Згрупуйте подані на дошці прикметники в синонімічні ряди і запишіть.

    1 ряд – розумний,

    2 ряд – ласкавий,

    3 ряд – охайний.

    Духмяний, тямущий, ніжний, чепурний, кмітливий, акуратний, привітний.

    – Яке слово зайве? (Духмяний)

    – Доберіть до нього синоніми . (Пахучий, запашний)

    – Складіть із ним речення.

    (Багато людей доклали зусиль і праці, щоб у нас на столі щодня був духмяний, запашний хліб. Бережімо його!)

     

    Фізкультхвилинка

    Сніжинки

    Пада, пада, пада сніг

    І лягає біля ніг.

    Вітерець легкий літає

    І сніжинки піднімає.

    Ось вони усі гуртом

    Закружляли за вікном.

    Ми також часу не гаєм –

    Разом з ними покружляєм.

    Підіймемось вгору всі

    І присядем до землі.

     

    4. Спостереження за прикметниками-антонімами

    Запишіть прислів’я, вставляючи замість крапок антоніми до виділених слів. Прикметники-антоніми підкресліть.

    1. Мала праця краща за … безділля.

    Праця має гіркий корінь, та … плід.

    2. Правда солона, а брехня … .

    Краще добра стежка, ніж … шлях.

    3. З маленького насіннячка виростає … дерево.

    І чорна корова … молоко дає.

    – Поясніть,як ви розумієте їх зміст?

    -Яку роль відіграють прикметники- антоніми в прислів’ях

     

    5. Відгадайте загадки.

    Взимку чорний, навесні і влітку зелений, а восени – жовтий. (Ліс)

    Влітку – лагідний взимку – холодний, восени – пронизливий, весною – теплий. (Вітер)

    Тепле й лагідне з неба сміється, яскраве проміння на землю ллється. (Сонечко)

  • Знайдіть прикметники-синоніми і прикметники-антоніми.

 

ІІІ. Підсумок заняття

Рефлексія.

Метод « Мікрофон»

  • Чого ви навчилися на занятті ?Починайте свою відповідь словами :
  • « Це заняття навчило мене…..

    -Діти, чи справдилися ваші очікування , сподівання?

завантаження...
WordPress: 22.78MB | MySQL:26 | 0,313sec