Корекційне заняття: Дієслово як частина мови

Тема: Дієслово як частина мови

Мета: повторити і поглибити знання учнів про дієслово як частину мови та його граматичні ознаки; виробляти вміння розрізняти дієслова серед інших частин мови; розвивати зв’язне мовлення, мислення, пам’ять, увагу школярів; прищеплювати їм любов до мови, поетичного слова, природи.

Обладнання: мовний матеріал, ілюстрації «Явища природи», вірші Т.Шевченка


Хід заняття

  1. Організаційний момент.

    Раз, два, три чотири ,п’ять.

    Прошу всіх рівненько встать.

    Продзвенів уже дзвінок –

    Починаємо урок.

     

    II.Основна частина

  2. Актуалізація опорних знань.

    1.1 Бесіда

  • З чого складається наше мовлення?
  • Наведіть приклади.
  • З чого складаються речення?
  • Які ви знаєте частини мови?
  1. Робота над віршем

    —Послухайте вірш і скажіть, слів якої частини мови у ньому найбільше?

    Дієслово — слово діє:

    ходить, робить, носить, сіє,

    слово плаче і радіє, усміхається і мріє.

    Дієслово — слово діє,

    Вірить, любить і жаліє,

    Не злословить, не лукавить,    

    Серця ближнього не ранить.    

    Народилося й зоріє.    

    Розвивається і квітне,    

    Слово любе, слово рідне!

    —Сьогодні ми продовжимо роботу над темою «Дієслово».

    1.3.«Мозковий штурм».

    —    Пригадайте, що ви знаєте про дієслово.

  • Яка частина мови називається дієсловом?
  • Що означають дієслова?
  • На які запитання відповідають?
  • Яким членом речення найчастіше виступають?

    2. Робота в парах

    2.1.Вправа 1.

  1. Прочитай. Визнач тему тексту. Знайди і випиши дієслова. Усно постав до них запитання.

    Коли скриплять стрибунці

    У кінці городу прослався лужок. Тут, у високій траві, живуть коники– стрибунці. Вони справжні музиканти! Кожен коник має скрипочку. Ледь доторкнеться до неї смичком – і злітає над лужком чарівна музика. Одного разу Івась упіймав двох стрибунців і посадив їх у скляну банку. Минуло кілька днів, але звідти не долинуло ні звука. А коли банку побачила бабуся, то з докором сказала:

    – Івасю, хіба ти не знаєш, що коники скриплять від щастя. А щастя без волі не буває. Отож, відпусти цих бідолах на лужок – і вони знов гратимуть для тебе на своїх скрипочках.

    2. Добери і запиши антоніми до слів злітати, упіймати.

    3.Добери і запиши синоніми до слів живіть, злітає, промовила.

    2.2. Вправа 2.

    1.Прочитай знайди у тексті дієслова. Запиши їх у два стовпчики: перший –у формі однини, другий – у формі множини.

    Ніхто не знає скільки років цьому заповідному лісові. На його галявинах лишилися старезні дуби-велетні, яким уже давно за півтисячі літ. А вони стоять горді, розкішні, міцно тримаються своїм жилавим корінням за живодайну землю.Я люблю цей ліс. Тут завжди знаходиш щось нове, досі непізнане,таке, що вражає тебе й надовго запам’ятовується.

    2.Доповни стовпчики власними прикладами.

    Фізкультпауза

    Гра «Будь уважним»

    Учнів ділимо на групи: зайчики, коники, раки, лелеки, .

    По команді «Небезпека»

    Зайчики – стрибають, коники – тупають,раки – задкують, лелеки-стоять на одній нозі та махають крилами.

    2.3.Хвилинка каліграфії..

    Си си иг игн ал сигнал сигнал

        

    Розвиток зв’язного мовлення.

    Вправа3.

    Учні розглядають ілюстрацію, наприклад, «Буря» із серії «Явища

    природи».

  • Яке явище природи зображене на цій ілюстрації?
  • Які словосполучення ви б підібрали до цієї ілюстрації?
  • Складіть речення за ілюстрацією.

    —    Яких правил поведінки слід дотримуватися, якщо ви опинилися в подібній ситуації?

    Вправа 4.Фронтальна робота.

    Коментоване письмо.    

    Кожна пара отримує картку із завданням.

  • Випишіть дієслова з вірша Тараса Шевченка. Обґрунтуйте свій вибір,
    Сонце заходить, гори чорніють,    
    Пташечка тихне, поле німіє.

    Радіють люди, що одпочинуть,

    А я дивлюся і серцем лину

    В темний садочок на Україну.

    Лину я, лину, думу гадаю.

    І ніби серце одпочиває.

    Чорніє поле, і гай, і гори,

    На синє небо виходить зоря.

     

    —    Опишіть малюнок , доберіть словосполучення. (Грізне небо, сильний вітер, разюча блискавка, неспокійне море.)

    —    Випишіть із вірша словосполучення типу «дієслово + іменник»

    за зразком у підручнику.

    Криє (що?) небо;

    Вправа 5.Творча робота в парах.

    —    Доберіть відповідно до змісту пропущені дієслова. Придумайте
    заголовок.

    Робота з деформованим текстом у парах. Кожна пара отримує картку із завданням.

    —У ході роботи з’ясуйте роль дієслів у реченні.

    Лютує зима

    … бабуся Зима — холодом. Листя з лісів і дібров… . … його по дорогах. … кучугурами ліси . … зима дерева крижаною корою.

  • Чого не вистачало в реченнях тексту?
  • Які дієслова ви дібрали?
  • Прочитайте доповнений текст.
  • Яку роль у реченні виконують дієслова?

    Вправа-конкурс «Аукціон».    

    —А зараз давайте позмагаємося. Хто запише більше дієслів протягом однієї хвилини, той і переможе у конкурсі.    

    VI.    Підсумок заняття.

    Гра «Хустинка»

    Учні класу отримують велику хустку та м’ячик. Учні стараються по черзі назвати, про що дізналися на занятті і перекотити м’ячик партнеру навпроти.

    -Обговорення заняття

    Що найбільше запам’яталось?

    Яку користь воно вам принесло?

    Ваші побажання .

завантаження...
WordPress: 22.85MB | MySQL:26 | 1,000sec