Контрольний письмовий докладний переказ тексту з елементами опису приміщення в художньому стилі

Тема. Контрольний письмовий докладний переказ тексту з елементами опису приміщення в художньому стилі

Мета: перевірити вміння робити докладні перекази текстів з елементами опису      приміщення; поліпшувати мовленнєву культуру; розвивати пам’ять, логічне    мислення; виховувати любов до видатних особистостей рідного краю.

Тип уроку: розвитку комунікативних умінь.

Хід уроку

 Організаційний момент.

Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

Робота з текстом.

Перше прослуховування тексту.

Прослухайте уважно текст, намагаючись усвідомити й запам’ятати його зміст.

 

Методичний коментар.

Контрольні перекази, як правило, проводяться так: після невеличкої вступної бесіди читається текст пе­реказу; пояснюються і виписуються на дошці нові і малові­домі слова; проводиться робота над планом;  повторне читання тексту в цілому; написання учнями переказу.

 

Рабиня

Довго, ритмічно гойдалися ноші. Потім Настю підхопили міцні руки й понесли до палацу. Вона не оглядалась, не бачила, скільки проминули високих покоїв. Настю поклали на низький і м’який диван. Носії беззвучно вислизнули. Дівчина лишилася на самоті.

Щойно Настю продали. Що відчувала вона, коли сиділа на терезах? Тепер вона не людина, а рабиня. Її зважили на терезах і купили за гроші.

Кімната була невелика, напівтемна. На візерунчастій стелі зображено зорі й багатокутники. Двері  низькі й склепінчасті. У вікнах – кольорові шибки.

На кам’яній долівці – килим на всю кімнату. Вздовж стін – дивани. Посередині – маленький восьминогий столик, не вищий від звичайного дзиґлика. Кілька строкатих подушок. От і все.

Клітка. Чепурна, барвиста клітка. З неї не вирватися на волю.

Як божевільна, Настя схопилася й припала до вікна. Воно виходило в сад. Міцні кам’яні мури свідчили про неможливість втечі.

Настині думки запрацювали гостро й напружено. Мовчати! Удавано скоритись! А коли обізнається зі звичаями татар, заговорить по-татарськи, тоді втекти, привести козаків і стерти із землі оцю в’язницю!

І плакала в розкішній клітці, і билась об грати вікон Гюль-Хуррем, Троянда Щастя. Так прозвали Настю людолови (За З.Тулуб; 179 сл.)

 

Запис на дошці незрозумілих слів та їх пояс­нення.

Покої – великі кімнати

Терези – ваги

Дзиґлик – стільчик

Склепінчастий – склепіння – опукле перекриття, що з’єднує стіни, підпори будівель

Мур – огорожа

Пояснення написання слів: посередині, вздовж, напівтемний, кольоровий.

 

Самостійне складання плану.

Орієнтовний план

1.Ритмічно гойдалися ноші.

  1. Щойно Настю продали.
  2. Невелика напівтемна кімната:

а)  зорі й багатокутники на стелі;

б) низькі склепінчасті двері;

в) кольорові шибки у вікнах.;

г) килим на долівці:

д) низькі м’які дивани.

е) восьмикутний столик.

є) строкаті подушки.

  1. Настя припала до вікна.
  2. Бажання втекти з полону.
  3. Гюль-Хуррем – прозвали Настю.

 

Повторне читання тексту переказу.

 

Написання переказу в чорновому варіанті та його редагування.

 

Переписування контрольного переказу начисто.

 

Самостійна перевірка написаної роботи.

 

Підведення підсумку уроку.

Домашнє завдання.

  1. Повторити особливості опису приміщення.
  2. Скласти опис власної кімнати в науковому стилі.
завантаження...
WordPress: 22.79MB | MySQL:26 | 0,439sec