Конспект уроку на тему: «ПОРТРЕТ ШАРЖ ТА КАРИКАТУРА. СТВОРЕННЯ ДРУЖНЬОГО ШАРЖУ»

Мета Формувати асоціативно-образне мислення; учити створювати образ людини з урахуванням її характерних рис, емоційного стану; розвивати чуттєво-емоційне сприйняття, пізнавальну активність; уміння відчувати і бачити навколишній світ; виховувати духовні та моральні ціннісні орієнтири у сфері образотворчого мистецтва, потребу у творчості, активній життєвій позиції.

Тип уроку: комбінований.

Матеріали та обладнання. Таблиці, малюнки, фотографії, репродукції картин відомих художників.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

  • Що треба знати щоб намалювати портрет? (будову голови)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

На попередньому уроці ми малювали портрет, ми вивчили будову. Ви знаєте як намалювати, що для цього потрібно, але тема нашого уроку «Портрет Шарж та карикатура. Створення дружнього шаржу». І ми попробуємо намалювати.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

А як же намалювати дружній шарж? Щоб його намалювати давайте дізнаємось що ж таке шарж та карикатура!

Карикатура (італ. caricatura, від caricare – навантажувати, перебільшувати).

Сатиричне або гумористичне зображення, у якому комічний ефект створюється перебільшенням і загостренням характерних рис, несподіваними зіставленнями і уподібненнями.

Карикатура – один з найдавніших видів малюнка. Вона відображає проблеми суспільства і з ранніх часів служила певним методом самоствердження над кривдником. Так насміхалися над ворогами, так народ глузував над своїми володарями або поневолювачами.

Шарж – різновидність карикатури; загострене сатиричне або гумористичне зображення, де зберігається портретна подібність. У так званому дружньому шаржі сатиричний елемент поступається перед гумором.

Сутність шаржу і карикатури полягає в перебільшенні тієї чи іншої вади або характерної риси в зовнішності людини чи в події, яка відбувається. Але між карикатурою та дружнім шаржем є суттєва різниця. Якщо карикатура засуджує і бичує різноманітні вади, то шарж лише показує смішні боки людини без глузування над нею.

Так, румунського художника-карикатуриста Тару Кукриністи зобразили майже без підборіддя, але перебільшили розміри лоба та окулярів, а до рук йому дали перо, яким він протика папір. Кукриністи створили образ типового карикатуриста, що проникливо вдивляється у вади життя та гостро відображує їх засобами графічного мистецтва.

Незвичайно яскрава мова карикатури допомагає часом викрити у лаконічній образотворчій формі різноманітні негативні явища.

Робота над карикатурою потребує вміння не тільки виявляти негативні боки життя, але насамперед малювати з натури за пам’яттю. Тільки на основі цих попередніх замальовок, нарисів можливо створити карикатури, шаржі, зображуючи у формі гротеску найбільш характерні смішні риси людей чи тварин. Зрозуміло, тут потрібна і творча вигадка, і дотепність, і винахідливість.

 

V. Практична діяльність учнів.

Діти, вам потрібно виконати шарж на одного з ваших однокласників на онові малювання з натури чи за уявою, з виявленням характерних рис обличчя, постаті людини. (Учитель паралельно виконує педагогічний малюнок на дошці.)

VI. Закінчення уроку.

  • Діти, що ми малювали на сьогоднішньому уроці?
  • Які картини ми розглянули?

Давайте розглянемо роботи ваших однокласників, які вже впорались із завданням. Колективний перегляд робіт, та їх аналіз. Виставлення оцінок.

VII. Домашнє завдання.

«А зараз запишіть у щоденники, що вам треба взяти на наступний урок: Кольоровий папір, картон, клей, гуаш, ножиці, кольорові олівці.

До побачення!»

завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 0,594sec