Конденсовані нітрогеновмісні гетероциклічні сполуки: пурин і його похідні – аденін, гуанін, кофеїн.Будова молекули, значення,застосування

Тема: Конденсовані нітрогеновмісні гетероциклічні сполуки: пурин і його похідні – аденін, гуанін, кофеїн.Будова молекули, значення,застосування.

 Мета:дати поняття про конденсовані нітрогеновмісні гетероциклічні сполуки на прикладі пурину та його похідних, розглянути будову молекули, розглянути значення та застосування даних сполук; розвивати вміння логічно мислити , досліджувати і спостерігати, встановлювати причинно-наслідкові звязки; робити висновки, самостійно працювати з джерела­ми інформації, літературою, виховувати працелюбність.

Обладнання:таблиця «Приклади гетероциклів», таблиця «Піримідинові та пуринові основи»

Форми і методи роботи: опитування,бесіда, пояснення,Гра«Дозвольте відрекомендувати».

Хід уроку.

І.Організаційний момент.

«Кольоровий настрій». ( Учитель пропонує учням виразити свій емоційний стан за допомогою кольору. Наприкінці уроку учні повертаються до цієї вправи).

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1.Охарактеризуйте електронну будову молекули піридину.

2. Порівняйте її з молекулою бензолу . Поясніть у чому подібність та відмінність електронної будови цих сполу.

3. Поясніть як подібність та відмінність у будові цих сполук впливає на властивості. Підтвердіть свою думку рівняннями реакцій.

4. Як можна отримати піридин?

ІІІ.Повідомлення теми та мети уроку. Вам уже відомі гетероциклічні сполуки. Сьогодні ми ознайомимось із конденсованими нітрогеновмісними гетероциклічними сполуками. Запишіть тему уроку….

ІУ. Вивчення нового матеріалу.Сьогодні на уроці нам представлять ці сполуки наші учні. Отже, надаємо їм слово.

1.Гра«Дозвольте відрекомендувати»(учні виступають у ролі представників конденсованих гетероциклічних сполук.)

І учень. Я є представником пурину. Пурин – безбарвні кристали, температура плавлення 2160 С, добре розчинний у воді, спирті.Похідні пурину поширені в природі і відіграють велику роль у різних важливих біологічних процесах. Ядро пурину входить до складу багатьох алкалоїдів, вітамінів, антибіотиків і нуклеотидів,які є структурними одиницями нуклеїнових кислот. Пурин і його деякі похідні виявляють протиракову активність.

Вчитель пояснює будову, разом з учнями на основі будови роблять висновок про властивості речовини.

 ІІ учень. Я є представником аденіну. Аденін –безбарвні кристали, температура плавлення 360-365 0 С (з розкладанням).Погано розчиняється в холодній воді, спирті добре – в гарячій воді, кислотах і лугах. З водних розчинів кристалізується у вигляді кристалогідрату з трьома молекулами води. Під дією НNO3 дезамінується( втрачає аміногрупу) перетворюючись в 6-оксипурин. Аденін є складовою частиною нуклеїнових кислот, а також аденінових нуклеотидів , у вигляді яких його знаходять у живих організмах. Аденін утворюється під час кислотного гідролізу нуклеїнових кислот або аденін-нуклеотидів, його добувають синтетично.

Вчитель пояснює будову, разом з учнями на основі будови роблять висновок про властивості речовини.

ІІІ учень. Я є представником гуаніну. Гуанін –кристали, нерозчинні у воді, малорозчинні в органічних розчинниках, легко розчиняються в кислотах і лугах, температура плавлення 365 0С. Гуанін поширений у природі, зустрічається в нуклеїнових кислотах і нуклеотидах, становить основну частину екскрементів птахів та павуків, входить до складу риб’ячої луски , шкіри тварин, міститься в багатьох рослинах. Гуанін виділяють із пташиного посліду, з природних сполук, синтезують із сечової кислоти та гуанідину. Гуанін застосовують для синтезу кофеїну, теофіліну, теоброміну тощо.

Вчитель пояснює будову, разом з учнями на основі будови роблять висновок про властивості речовини.

ІУ учень. Я є представником кофеїну. Кофеїн – С 8 Н 10 N 4 О 2 – алкалоїд, що міститься в зернах кофе, листках чаю. Безбарвні кристали, гіркі на смак , без запаху, температура плавлення 235 0С , розчинний у воді, спирті, хлороформі. Його добувають з природньої сировини і синтетично з сечової кислоти. Кофеїн широко застосовують у медицині як стимулятор центральної нервової системи, викликає підвищення життєдіяльності всіх тканин організму. В тих же випадках застосовують і солі кофеїну-кофеїнбензоат, натрій кофеїнсаліцилат.

Вчитель пояснює будову, разом з учнями на основі будови роблять висновок про властивості речовини.

Демонстрація. Одержання кофеїну з чаю.

2.Застосування пурину та його похідних. Повідомлення учнів.

У. Узагальнення вивченого у вигляді бесіди.

УІ.Підсумок уроку. Оцінювання роботи учнів на уроці.Рефлексія.

УІІ.Домашнє завдання.

1.Опрацювати параграф.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

29 Конденсовані нітрогеновмісні гетероциклічні сполуки пурин і його похідні аденін, гуанін, кофеїн (14.7 KiB, Завантажень: 4)

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,334sec