Комплекс тренінгів для учнів 3 класу по темі «Уява»

Мета: Розвиток відтворювальної та просторової уяви.

Обладнання: плакат із розгортками куба, комплекти із 4-х прямокутних трикутників, аркуші для відповідей.

 

Хід заняття

  1. Уявіть собі рівно сторонній трикутник, кожна сторона якого до
    рівнює 6 см. Подумки продовжте основу трикутника ліворуч на 6 см
    і паралельно їй через вершину трикутника проведіть уліво такий самий відрізок. З’єднайте кінці паралельних ліній. Яка в цілому вийшла
    фігура? (Трапеція.)    ,
  2. Уявіть собі, що від точки А ви пройшли на південь 10 кроків,
    потім повернули на схід і також зробили 10 кроків, після чого знову
    зробили 10 кроків на південь, а потім повернули на захід, пройшли
    стільки ж і, нарешті, зробили 10 кроків на північ. Яка фігура вийшла
    із зазначених відрізків? (Квадрат із хвостиком, перевернений прапорець, м’який знак.)
  3. Уявіть собі коло і поставте в його центр точку. На рівній відстані
    від неї (усередині кола) проведіть дві паралельні лінії, а потім до цих
    прямих на такій самій відстані проведіть дві перпендикулярні лінії.
    Яка фігура вийшла всередині кола? (Квадрат.)
  1. Уявіть собі квадрат, проведіть у ньому діагоналі. Потім двома горизонтальними лініями розділіть квадрат на рівні частини. Скільки вийшло фігур і яких? (14 трикутників, 14 трапецій, 2 п’ятикутники.)
  2. На аркушах для відповідей намалюйте коло діаметром 10 см. У його центрі поставте точку, з цієї точки по спіралі постарайтеся заповнити коло лініями, відстань між якими 2 мм. (Демонстрація.)
  3. а) На малюнку ви бачите 8 розгорток кубика. Не всі вони зроблені правильно: з деяких кубик не складеться. Уважно розгляньте розгортки й виберіть з них правильні. Номери їх запишіть на своїх аркушах для відповідей.

    1 2 3     4     5     6


     

     

     

     

    б) Перед вами комплект із 4-х прямокутних трикутників. Які 5 геометричних фігур можна з них скласти. Складаючи, записуйте їх назви на своїх аркушах для відповідей.

  4. Обходячи кімнату і поступово торкаючись до всіх предметів
    (стіл, стілець, зошит, книга), постарайтеся уявити собі людей, що їх робили. Перелічіть професії цих людей на своїх аркушах для відповідей.
  5. Зараз я зачитуватиму вам слова-подразники. Ваше завдання полягає в тому, щоб якомога яскравіше й жвавіше уявити собі цей предмет чи явище й оцінити ступінь яскравості образу за наступними критеріями:

     

  6. — уявлення цілком відсутнє,
  7. — уявлення слабке,
  8. — уявлення живе,
  9. — уявлення дуже яскраве.

    (Ці бали фіксуються на аркушах для відповідей.) Слова – подразники:

    а)    Зорові уявлення — ромашка, обличчя матері, холодильник, огірок, автобус, абрикос, червоні троянди, собака, убога людина, зоопарк.

    б)    Слухові уявлення — бій барабана, свист міліціонера, собачий
    гавкіт, звук горна, голос класного керівника.

    в)    Тактильні уявлення — оксамитова тканина, дотик до льоду, укол голки, крейда в руках, оса, що повзе по руці.

    г)    Нюхові уявлення — запах: суниці, цибулі, бузку, бензину, м’я
    ти, кавуна, шашлику.

    д)    Рухові уявлення — аврал, азарт, плавання, мовчання, гойдання
    на гойдалці.

    Домашнє завдання: Подумки уявіть, що у вас є дерев’яна кулька діаметром ЗО мм. Придумайте й запишіть чи намалюйте якнайбільше предметів, які можна зробити з цієї кульки.

     

     

    II заняття

     

    Мета: Розвиток творчої уяви.

    Обладнання: аркуші для відповідей (у клітинку).

     

    Хід заняття

    I.    Розминка. На своїх аркушах для відповідей позначте крапкою
    в центрі 10 клітинок у рядку, чергуючи їх з однією порожньою клітинкою. (Демонстрація.)

    Ваше завдання — якнайшвидше розставити по кутах кожного квадратика (клітинки) у напрямку руху годинникової стрілки крапки, але по черзі — по одній крапці в кожному квадратику. (Демонстрація.)

    II.    Необхідно придумати продовження й закінчення розповіді. Час
    на роботу — 10 хвилин.

    Уважно прослухайте початок розповіді:

    «Темно. Йшов дощ. На тролейбусній зупинці під парасолькою стояли дві дівчини. Вони тихо розмовляли. Раптом…»

    Уявіть цю ситуацію і постарайтеся яскраво й цікаво описати наступні події.

    III.    Запишіть на своєму аркуші для відповідей наступні слова:
    ключ, капелюх, човен, сторож, кабінет, дорога, дощ.
    Використовуючи дані, постарайтеся скласти логічну розповідь.”

    (Для пожвавлення роботи можна запропонувати колективну творчість — по одному значенню від кожного автора.)

    1. На аркуші для відповідей лівою рукою намалюйте, будь ласка,
      коло діаметром 3 см. Потім, додаючи до нього штрихи (прямі лінії),
      ви повинні створити осмислений і закінчений малюнок предмета.
    2. На своїх аркушах для відповідей запишіть якнайбільше варіантів використання звичайного олівця (цеглини, щітки для взуття, пакета з-під молока, капелюха тощо).

      VI.    Яка із вправ викликала найбільші труднощі й інтерес?

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,524sec